
A főváros elővásárlási jogának érvényesítése a rákosrendezői területre jelentős politikai győzelem ma. De ha minden a várható forgatókönyv szerint alakul, akkor a budapestiek súlyos vesztesége lehet belőle holnap – vélekedik Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester.
Baranyi több dolog miatt is aggódik: egyfelől szerinte Budapestnek már a terület megszerzésére sincsen elég pénze. Az összesen 50,9 milliárd forintnyi kifizetés végső határideje 2039, ameddig a polgármester szerint senki sem lát el, miközben más közfeladatoktól von el pénzt a szerződés teljesítése. A terület fejlesztéséhez, a lakóövezet kialakításához szükséges feltételek megteremtése is sokkal nagyobb probléma lesz, mint most gondolják. – A rákosrendezői pályaudvart és környékét jelenleg nem csak ipari és kommunális szemét, romos épületek és sok évtizedes talajszennyezés terheli, a terület tele van a második világháborúból ott maradt, fel nem robbant lőszerrel, robbanószerkezettel is. Egy ilyen terület megtisztítása valószerűtlenül magas összeg – állítja a polgármester. (Ez egyébként eddig is tudott volt, az arab befektető korábban mintegy 25 milliárd forintból vállalta volna a terület kitakarítását.)
– Ahhoz, hogy Rákosrendezőn „megfizethető és zöld” lakóövezet épüljön, a terület rendezése mellett nagyon komoly közlekedési fejlesztésekre is szükség van – írja a politikus, majd sorolja a szükséges beruházásokat: ilyen például a kisföldalatti meghosszabbítása, a Szegedi úti felüljáró felújítása, a közúti és kerékpáros infrastruktúra kiépítése. Ezek százmilliárdokba kerülnek, és akkor még egy kapavágás sem történt a területen. A bombák hatástalanítása és elszállítása, a talaj megtisztítása, a metró és közút építése persze nem magánfeladat, a kormánynak és a fővárosnak kell megegyeznie erről, de Baranyi nem lát sok esélyt arra, hogy ezeket az állam magára vállalja. – Ha a fővárosnak nem sikerül a kormányból kipréselnie ezeket a költségeket, akkor egy fejlesztésre alkalmatlan, lepusztult területtel gazdagodik, úgy, hogy közben a bevásárlás költségeit még bő tíz év múlva is nyögni fogja – fogalmaz Baranyi. A másik megoldás, hogy a főváros keres befektetőt a terveihez, de szerinte nincs, aki ezt magára vállalja, mert üzleti alapon nem jön ki a matek.
A polgármester arra is felhívja a figyelmet, hogy miután a Garancsi-Habony-körhöz köthető csapat sem érdekelt meg a „rákosdubaji” beruházásában, nincs semmi, ami a kormányt együttműködésre motiválná. Ez persze egy normális országban nbem fordulhatna elő. Végül arra szólítja fel Baranyi a budapestieket, hogy kényszerítsék ki az államtól, hogy résazt vegyen a fejlesztésben.
A rákosrendezői terület jövőjéről épp ma, pénteken tartott konferenciát a főváros, erről szóló tudósításunkat ITT és ITT olvashatja.