
Minden bevételi forrásától megfosztaná az Átlátszót az átláthatósági törvény a tényfeltáró portál főszerkesztője, Bodoky Tamás szerint. A Fidesz frissen benyújtott javaslata ellenzéki oldalról már számos bírálatot kapott.
Jogászokkal tanulmányozza a kedd éjjel benyújtott átláthatósági törvényjavaslatot az Átlátszó vezetése, ezért egyelőre nincs részletes álláspontjuk a tervezetről. Bodoky Tamás, a portál főszerkesztője szerint az már most egyértelmű: „a legrosszabb várakozásokat is felülmúló törvényjavaslat” született, amely „nyilvánvalóan arra alkalmas, hogy ellehetetlenítse a részben külföldi támogatásból működő sajtót és civil szervezeteket”.
Bodoky Tamás egyelőre nem tudta megmondani, hogy vége lesz-e az Átlátszó működésének, a jelenlegi üzleti modell azonban biztosan nem folytatható, amennyiben az Országgyűlés elfogadja a javaslatot. A külföldi támogatásokat ugyanis a jövőben engedélyhez kötnék, és mivel az Átlátszó már eleve a Szuverenitásvédelmi Hivatal célkeresztjében volt, Bodoky Tamás szerint nem valószínű, hogy ne lennének fent azoknak a szervezeteknek a listáján, akik a jövőben csak engedéllyel fogadhatnak el támogatást. Márpedig ezek után aligha tartja feltételezhetőnek, hogy megkapnának erre bármilyen ilyen engedélyt. Közben a listán szereplő szervezeteknek az szja egy százalékának gyűjtését is megtiltanák, és a magánadományozást is ellehetetleníti a javaslat, hiszen minden, korábban névtelen és online rendszereken érkező adomány mellé teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt nyilatkozatot kell kérni arról, hogy az sem közvetlenül, sem közvetett módon nem külföldről származik.

Így gyakorlatilag a finanszírozásuk minden eleme ellehetetlenül, a magyar adófizetőktől érkező összes támogatást beleértve. – Ez totális, egészpályás letámadás. Egyelőre fogalmam sincs, hogyan fogjuk ezentúl finanszírozni a működést – mondta a Magyar Hangnak Bodoky Tamás, hozzátéve: egyelőre nem tudni, mit fogad el végül a parlament a javaslatból, de nem számít arra, hogy azt jelentősen enyhítenék.
A fideszes Halász János által benyújtott javaslat gyakorlatilag egy kísérlet azon szervezetek ellehetetlenítésére, amelyek külföldről is kapnak támogatást. A lényege, hogy a kormány a Szuverenitásvédelmi Hivatal javaslatára rendeletben dönt azon szervezetek jegyzékéről, amelyeknek a közélet befolyásolására irányuló tevékenysége Magyarország szuverenitását veszélyezteti. Ezek külföldi támogatást csak a pénzmosás elleni szerv engedélyével fogadhatnak el, és nem ajánlható fel számukra az adó egy százaléka. Sőt, a magánadományoknál is nyilatkozni kell arról, hogy az nem külföldi pénz. Azt is egyértelművé teszik, hogy mi számít szerintük a szuverenitás veszélyeztetésének: ami „sérti, negatív színben tünteti fel” az olyan értékeket, mint a független, demokratikus jogállam, vagy éppen a házasság intézménye mint egy férfi és egy nő között, önkéntes elhatározás alapján létrejött életközösség.