Karácsony Gergely főpolgármester – az Országos Vízjelző Szolgálat előrejelzése alapján – az érkező árhullám miatt első fokozatú árvízvédekezési készültséget rendelt el Budapesten négy árvízvédelmi szakaszra – közölte a Főpolgármesteri Hivatal kedd délután
Mint írták, az első fokozatú készültség során a vízügyi szakemberek a biztonságos ivóvízellátás fenntartásához, illetve a csatornarendszer zavartalan működéséhez szükséges műszaki intézkedéseket teszik meg; az a lakosság számára érzékelhető változásokkal nem jár. A jelenlegi előrejelzések alapján a Duna vízszintje június 6-áról 7-ére virradó éjszaka érheti el azt a szintet, amikor az alsó rakpartokat le kell zárni, ezért június 6-án 0 órától tilos lesz a megállás az alsó rakpartokon. A Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság várhatóan június 6-án délutántól a még az alsó rakparton parkoló autókat elszállítja, amelyről a mai naptól a parkoló autók szélvédőjén kétnyelvű tájékoztatást helyez el. Az alsó rakpart forgalom elől való lezárására előreláthatólag június 6-án 20 órától lesz szükség.
Az előrejelzések alapján a következő napokban magasabb fokozatú árvízvédekezési készültség elrendelésére is sor kerülhet. A főpolgármester a vízügyi szakembereknek és a közszolgáltató vállalatok munkatársainak az árvízi védekezésben való közreműködésért, a budapestieknek pedig a megértésükért előre is köszönetet mondott.
A Tiszáról a Dunához
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) azt közölte ezt megelőzően, hogy a Duna vízgyűjtőjére az elmúlt 24 órában a vártnál nagyobb mennyiségű eső esett, emiatt magasabb tetőzésekkel érkezik az árhullám a folyón; a védekezési munkák támogatására reggel 65 szakember indult útnak a tiszai vízügyi igazgatóságoktól a szigetközi Duna-szakaszhoz. Azt írták, a friss kalkulációk alapján csütörtök késő estére számítanak a III. fokot meghaladó tetőzésre Nagybajcsnál, Budapesten pedig szombaton tetőzhet a Duna az alsó rakpart szintjét meghaladó vízállással, ami a rakpartok lezárását is jelenti majd.
A Duna felső vízgyűjtőjén – már kisebb intenzitással – de az elmúlt 24 órában átlagban 10-20 milliméter eső hullott, ebből az Inn területén a vártat meghaladóan helyenként akár 100 millimétert is mértek – tudatták, hozzáfűzve, a jelenlegi előrejelzések szerint keleti irányba mozdul el a csapadék, így a következő napokban már számottevő mennyiséggel nem kalkulálnak az alpesi vízgyűjtőkön, egészen hétvégéig, amikor azonban újra csapadékosabbra fordulhat az időjárás.
A hét hátralévő részében a Murán Letenyénél a II. fok körüli, a Rábán Szentgotthárdnál az I. fokot megközelítő, Körmendnél II. fok körüli, Győrött, Esztergomnál, Bajánál és Mohácsnál pedig az I. fokú szintet meghaladó vízállás várható; a Tarnán a III. fokú árvízvédelmi készültségi szintet megközelítő vízállásra számítanak a szakemberek. Az ártereken az évszaknak és a sok esőnek köszönhető dús növényzet lassítja a víz levonulását, ami növeli az előrejelzés bizonytalanságát – figyelmeztettek. Jelezték ugyanakkor, hogy a nap 24 órájában követik az adatokat, elemzik a német, osztrák és szlovák modelleket, a megerősített vízügyes őrszolgálat pedig folyamatosan figyeli a folyót.