Rongálás miatt büntetőeljárást indított, hivatalos személy elleni erőszak miatt pedig feljelentést tett a fővárosi rendőrség a hétfő esti kordonbontás és az ott történtek miatt.
Ahogyan arról lapunk is beszámolt a Momentum politikusai és több ellenzéki képviselő hétfőn kora este az Orbán Viktor munkahelyeként szolgáló Karmelita kolostornál ismét kordonbontásba kezdett, az akcióhoz pedig csatlakoztak az előtte zajlott pedagógus- és diáktüntetésről is. A megmozdulás több esetben dulakodásig fajult, a rendőrök pedig végül könnygázt is bevetettek.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság közleménye szerint a Karmelita kolostornál összegyűlt demonstrálók közül többen erővágóval, más eszközökkel és testi erővel szándékosan megrongáltak több kerítéselemet, így rongálás vétség elkövetése miatt büntetőeljárást indítanak. Tájékoztatásuk szerint amikor a be nem jelentett gyűlés agresszíven fellépő résztvevői a kordon feldöntésével már a rendőrök testi épségét veszélyeztették, az egyenruhások könnygázt alkalmaztak. Hivatalos személy elleni erőszak gyanúja miatt feljelentést is tesznek a Központi Nyomozó Főügyészségen. Azt is kiemelték, hogy a gyülekezési jog gyakorlása senkit nem mentesít más (szabálysértési, büntető) törvények hatálya alól. A lehetséges jogkövetkezmény mindenkire egyformán vonatkozik, függetlenül a személy jogállásától. Gyülekezés esetén egyébként egyes bűncselekmények kapcsán akár a csoportos elkövetés is megvalósulhat.
A hatóságok fellépését egyébként a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) is kifogásolta. Azt írták, hogy „problémás és aránytalan fizikai erőszakkal védeni a kordont a tüntetőkkel és az országgyűlési képviselőkkel szemben, hiszen az eleve törvénytelenül került oda”. A rendőrség szerint azonban ahogy minden esetben, így ezúttal is volt parancsnoki vizsgálat a kényszerítő eszköz alkalmazását érintően, „amely jog-, és szakszerű volt”. A rendőrség vizsgálja a kényszerítő eszköz alkalmazását kiváltó okokat, továbbá azt is, hogy amiatt kell-e szabálysértési vagy büntető feljelentést tennie. Kiemelték, hogy a rendőrség soha nem alkalmazott kényszerítő eszközt megfélemlítés céljából, kizárólag a rendőrségről szóló törvényben előírt esetekben, az arányosság elvét figyelembe véve.
Gelencsér Ferenc, a Momentum elnöke a Magyar Hangon megjelent publicisztikájában írt arról, hogy „mindannyian láthattuk, milyen az, ha a hatalom megmutatja a valódi arcát: a szabadságért és egy igazságosan, emberségesen működő oktatásért tüntető fiatalokat fújtak arcon könnygázzal”. Szerinte az elnyomásnak, a hatalomvágynak, a megfélemlítésének nincsenek már gátjai.