
Az orvosok tűrőképességét teszteli az egészségügyi kormányzat: egy friss törvénymódosítás nyomán hétfőtől az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFÖ) irányítása alá tartozó állami kórházakban arcfelismerő rendszerrel felszerelt kapukon kellene közlekedniük a dolgozóknak. A közalapítványokba kiszervezett orvosképző egyetemek klinikáira, az egyházi és egyéb fenntartású kórházakra nem vonatkozik az intézkedés. A Népszava információi szerint több kórházban is tiltakozott az orvosok egy része és kifejezett utasításra sem mentek el a szervezett a fotózásra. Az állami kórházak dolgozóit hétfőn a kapuk kötelező használatáról tájékoztatták, kedden viszont már arról kaptak OKFŐ körlevelet az intézményvezetők, hogy az új rendszer egyelőre csak tesztüzemben működik.
Az érintettek közül többek végtelenül megalázónak tartották az eljárást, kifogásolták, hogy az új rendszerről csak hézagos tájékoztatást kaptak, és hiába kérdeztek a munkahelyi vezetőiktől. Továbbra sem értik, ki, milyen célból, és mire kívánja a rendszer felhasználni a biometrikus adataikat? Továbbá, mi lehet a következménye annak, ha nem tesznek eleget az utasításnak? Egyesek – írja a lap újságírója, Danó Anna – arról is beszámoltak, hogy akik nem mentek el a fotózásra, azokat a Belügyminisztérium ellenőrei véletlenszerűen keresték a munkaidejük alatt a betegellátó osztályokon. Más retorziót eddig nem tapasztaltak, ugyanúgy jönnek-mennek a kórházi bejáratokon, mint eddig. És vannak, akik használják a kapukat. Ők érkezéskor és távozáskor egy mágneses belépőkártyát érintenek a terminálhoz és közben a terminál kamerájába kell tekinteniük, a sikeres azonosításkor a kijelzőn megjelenik a dolgozó arcképe és a gép is jelzi, hanggal: sikeres azonosítás.
Az egyik probléma például, hogy a kamera rögzíti a belépő betegeket is, akiket szintén nem kérdeztek meg, hogy hozzájárulnak-e a felvételhez.
Az egészségügyi kormányzat eredeti terve az volt, hogy a beléptető kapuk adatait a munkaidő-nyilvántartási rendszerrel kötik össze. Az állami kórházak dolgozóit még hétfőn a kapuk kötelező használatáról tájékoztatták, kedden viszont már arról kaptak OKFŐ-körlevelet az intézményvezetők, hogy az új rendszer egyelőre csak tesztüzemben működik. S ezalatt az időszak alatt a beléptetőrendszer által szolgáltatott adatok nem minősülnek hivatalos, elszámolásra alkalmas adatforrásnak. Ennek értelmében a jelenléti ívek adatait kell továbbra is használni a munkaidő elszámolásokra.
Már a törvénymódosító javaslatot is aggályosnak ítélte Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke. Ennek ellenére bekerült az egészségügyről szóló törvénybe az arcfelismerő rendszer bevezetéséről szóló paragrafus.
A Magyar Orvosi Kamara (MOK) április közepén Pintér Sándor belügyminisztertől kért magyarázatot az arcfelismerő rendszerrel kapcsolatban. Majd május elején Révész Jánosnak, az OKFÖ főigazgatónak is írtak. A köztestület jogilag is aggályosnak ítélte az új rendszert, hiányolta az előzetes adatvédelmi hatásvizsgálatot. A kamara álláspontja, hogy fontos lenne a precíz munkaidő-nyilvántartás, de ahhoz az arcfelismerő rendszer nem megfelelő és nem is arányos eszköz.