Csak novemberben igazítják hozzá a nyugdíjakat az inflációhoz
Gulyás Gergely a kormányinfón (Fotó: Facebook)

A kormány ugyan már most 4,5 százalékos éves inflációval számol, mégsem egészítik ki egyelőre az év eleji nyugdíjemelést erre a szintre, hanem novemberig, illetve decemberig várnak – derült ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szavaiból. (A 2025-ös költségvetést még 3,2 százalékos prognózisra alapozták, így ennyivel emelkedtek januártól a nyugdíjak is). A miniszter a kormányinfón azt mondta: a kormány szerdai ülésén meghallgatta a jegybank új elnökét (Varga Mihályt), és a Magyar Nemzeti Bank prognózisa is „legalább ekkora” áremelkedéssel számol. Így kiegészítő nyugdíjemelést fognak fizetni – folytatta Gulyás –, ennek megfelelően el is különített a kormány több mint 90 milliárd forintot erre a célra, és novemberben 1,3 százalékos pótlólagos emelésre lesz szükség. A 4,5 százalékos inflációval számolva átlag nyugdíj esetén mintegy 40 ezer, pontosan 39 600 forintot jelent a kiegészítés, amit novemberben és decemberben fog folyósítani a kormány.

Mindez azt jelenti, hogy hiába látja már most a nagyobb inflációt a kormány, csak mintegy 8 hónap múlva fogják ehhez igazítani a nyugdíjakat, és hiába ilyenkor a visszamenőleges emelés, addig az idősek hitelezik meg a kormánynak a különbözetet. A lépés egyébként nem meglepő, a korábbi években rendszeresen előfordult, hogy az infláció alultervezése miatt novemberben nyugdíjkorrekciót kellett végrehajtani. Ez már csak azért is kapóra jön a kabinetnek, mert így néhány hónappal a jövő tavaszi választások előtt adhat pluszpénzt az időseknek, illetve majd februárban a 13. havi nyugdíj kifizetésével is ezt tudják elérni.

Gulyás Gergely a kormányinfón arról is beszélt, hogy kedden négy hidat zártak le a fővárosban tüntetők, méghozzá megfogalmazása szerint néhány száz demonstráló. A tüntetők százezrek közlekedését lehetetlenítették el, a jogalkotó pedig „kész arra, hogy erre reagáljon” – mondta Gulyás. A keddi tüntetés egyébként arra volt válasz, hogy egy héttel korábban a parlament gyorsan elfogadta a gyülekezési jog szűkítését, hogy ezzel betilthassák a Pride rendezvényt. A miniszter szerint meg kell ismerni egy bírósági döntést (a Kúria utólag kimondta, hogy az eredetileg az Erzsébet hídra tervezett tüntetés tiltása nem volt jogszerű), és ami Budapesten történt a négy híd lezárásával, az az eddigi gyakorlat értelmében jogellenes. Vagyis „a jogi helyzet világos, de van most egy új helyzet, amit tanulmányozni kell” – fogalmazott. Gulyás megjegyezte, hogy ő a középületekre sosem tenne ki szivárványos zászlót.

– Egyelőre figyelünk – fogalmazott Gulyás az árrésstoppal kapcsolatban arra a kérdésre, tervezik-e bővíteni az abban érintett termékek körét. Ha azt látják, hogy keresztárazással megpróbálják az árrésszabályozás miatt elszenvedett veszteségeiket a vásárlókon behajtani, akkor azonnal lépni fognak. Szerinte egyébként az árrés szabályozása beváltotta a hozzá fűzött reményeket, hiszen 874 termék ára csökkent átlagosan 17,5 százalékkal, és a lépéstől az infláció csökkenését várják. (Szakértők szerint ahogy a korábbi hasonló lépéseknél, itt is épphogy gyorsítani fogja az inflációt az intézkedés). Szóba került a kormányinfón Ukrajna uniós csatlakozása is, ami Gulyás szerint több millió forintba kerülne a magyar adófizetőknek. Az nem derült ki, hogy ez az összeg pontosan hogy jött ki.