Csőd Ambrózfalván: a település szociális tüzelőanyagot sem tud adni a lakosainak
Bezárt az óvoda Ambrózfalván (Fotó: Magyar Hang/Horváth Attila)

– Az adósságrendezés megkezdődött, a csődbiztossal november 29-én találkoztam először, egyelőre a fennálló helyzettel ismerkedett meg, nagy vonalakban felvázolta, hogy mire is lesz majd szüksége a következő egy-két hétre előre – mondta lapunk megkeresésére Nagy Szabolcs, Ambrózfalva polgármestere. A Csongrád-Csanád megyében fekvő település azzal került be a hírekbe, hogy a szeptemberben hivatalba lépett új településvezetés 80 milliós hiányt örökölt meg. Több mint 40 millió forintnak a közös hivatalt működtető Csanádalberti önkormányzatnál veszett nyoma. A pénzügyi helyzet rendkívül súlyos, ám a csődeljárás heteket csúszott, most azonban, a csődbiztos munkájának kezdetével elindult.

A Promenad.hu arról is beszámolt, hogy a Szegedi Törvényszék határozatban szögezte le: 2023 végén és 2024 elején több szabálytalan utalás történt Ambrózfalva és Csanádalberti önkormányzatának számlái között. Ambrózfalva kincstári, közfoglalkoztatási és főszámláját is „leürítették” a Csanádalberti önkormányzat „javára”. A jogosulatlan átutalások összege meghaladta a 40 millió forintot. Az ügyben jelentős értékre elkövetett hűtlen kezelés miatt folytat nyomozást a Szentesi Városi Rendőrkapitányság.

Mindent vissza kell fogni Ambrózfalván

Mint a polgármestertől megtudtuk, Ambrózfalva napi működése egyelőre nincs közvetlen veszélyben, de vannak olyan következmények, amelyekkel számolni kell.

– Fizetéseket tudunk adni, illetve a rezsit is tudjuk fizetni, a következő hónapokban legalábbis, ezen kívül azonban mindent vissza kell fogni, beleértve például a lakosság számára nyújtott támogatásokat is. A jelenleg hiányzó, több mint 80 millió forint közel fele az óvoda korábbi működéséhez köthető. További nagy részt tesz ki a Csanádalbertire szabálytalan utalással került összeg, ebből 5 millió forint a saját költségvetési forrásunk, mintegy 36 millió forint pedig pályázati pénz, amelyet értelemszerűen csak a megadott célra költhetünk, ha visszakerül, akkor is – közölte Nagy Szabolcs. Az óvodát még szeptemberben kellett bezárni a faluban, a gyerekek azóta a szomszédos településekre járnak át. Mint a polgármester kifejtette, az intézmény fenntartása a környező településekkel kötött társulásban működik, tagintézményekkel. Mivel a gyermeklétszám szinte mindenhol alacsonyabb az optimálisnál, a normatíva nem fedez minden költséget, ezért a településeknek saját költségvetéséből kell pénzt beletennie a társulásba. Ambrózfalva számára a folyamatos rekord alacsony gyermekszám miatt ez az utóbbi években már mintegy 10 millió forint plusz költséget jelentett.

– Nem kell ahhoz közgazdásznak lenni, hogy bárki belássa, ez fenntarthatatlan. Annak ellenére, hogy az elődöm pontosan tisztában volt minden évben a számokkal, nem vett erről tudomást, nem kommunikálta sem a lakosság, sem a képviselőtestület felé, hogy ebből nagy baj lesz, nem vizsgált bármilyen más megoldást. Még 2024 elején sem, amikor már az előző évi fenntartáshoz kapcsolódóan több millió forinttal tartoztunk a társulásnak. Ez pedig az idei évben tovább nőtt, egészen addig, amíg a társulást vezető polgármesterek a választások után, de még a hivatalba lépésem előtt az óvoda feladatellátásának szüneteltetéséről döntöttek. A szüneteltetés jelenleg a 2024/25-ös nevelési évre vonatkozik, vagyis elviekben az óvoda 2025 szeptemberében újra kinyitható. Ilyen költségek mellett azonban ez nem fog menni, de több forgatókönyvet is vizsgálunk. Egyrészről azt, hogy valóban a lehető leggazdaságosabban működtették-e az intézményt – válaszolta kérdésünkre a politikus.

Nyomoz a rendőrség

Az ambrózfalvai polgármester azt mondta, az elutalt pénzt a most rendelkezésre álló információi alapján a Csanádalbertin több év alatt felhalmozott saját hiányuk kifizetésére fordította egy pénzügyes alkalmazott. Az ügyben jelenleg rendőrségi nyomozás folyik, a felelősök megtalálása elsősorban a hatóságok feladata. Tény azonban, hogy a pénz átutalását egy ember végezte el, aki a Csanádalberti Közös Önkormányzati Hivatalban dolgozott, és mindkét település bankszámláihoz korlátlanul hozzáfért.

– A rendőrség minden bizonnyal rajtuk kívül a teljes Csanádalberti Közös Önkormányzati Hivatal érintettségét is vizsgálja az esetleges további szabálytalanságok miatt. Az alkalmazott az önkormányzati rendszerbe épített szabályok miatt ezt egyedül nem tehette volna meg, azonban a jegyző nyilvánosan többször is elismerte, hogy számára rendszeresen felügyelet nélkül átadta a személyi igazolványát, valamint az alkalmazott számára a polgármester átadta az átutaláshoz szükséges saját jelszavát. Vagyis a korlátlanul megkapott hozzáféréssel az ottani problémát „kiegyenesítette”, igaz minket csődbe juttatott. Hogy miből gondolta azt, hogy ez nem fog kibukni, az egy jó kérdés, de a terve abból a szempontból eddig sikerült, hogy Csanádalberti most is működik, mondjuk azon az áron, hogy Ambrózfalva még szociális tüzelőanyagot sem tud adni idén a lakosainak – tudtuk meg a polgármestertől.