
Az ígért repülőrajt helyett földbe állt a magyar gazdaság az év elején. A negyedéves GDP közel fél százalékos esése mellett az EU 3. legmagasabb inflációs adatát produkáltuk, márciusban az élelmiszerek átlagosan 7 százalékkal drágultak a tavalyi év azonos időszakához képest. „Most kell szerénynek lenni” – idézhetnénk a miniszterelnököt, ami kormányzati szinten értelemszerűen a kiadások visszafogását jelentené. Szerénységet azonban távolról sem tapasztalhatunk, ha a minisztériumok szerződéslistáit nézzük. A Miniszterelnökség és a Miniszterelnöki Kabinetiroda nyilvános elszámolásaiban továbbra is csak úgy ömlik a közpénz az Orbán-kabinetnek kedves alapítványokhoz és piaci szereplőkhöz.
A MOL-osztalék nem volt elég
Márciusban a Miniszterelnökség például ötmilliárd forintot juttatott a Matthias Corvinus Collegium Alapítványnak (MCC), szakma feladatok ellátása és infrastruktúra-fejlesztés címén – bár az egykor nagyjából 500 milliárdos állami támogatással és részvényvagyonnal induló szervezet éves szinten is több tízmilliárd forintos osztalékhoz jut, az ajándékba kapott Mol- és Richter-részvényei után. Az MCC alapítványának kuratóriumi elnöke Orbán Balázs, aki – „másik sapkáját viselve” – Orbán Viktor politikai igazgatójaként dolgozik.

2,7 milliárdos miniszterelnökségi támogatást kapott áprilisban a Hauszmann Alapítvány, hogy felépíthessék az annavölgyi Hauszmann emlékházat és oktatási központot. Az ügy pikantériája, hogy az építési terület Natura 2000-es besorolású, és korábban műemléki védettségű épületek álltak rajta. Ám ez nem állhatott a fejlődés útjába: a kormány 2021 végén kiemelt beruházásnak nyilvánította az építési projektet, túllépve a szentendrei önkormányzat aggályain és helyi változtatási tilalmán. Az Építészfórum vette észre, hogy a Hauszmann Alajos építész örökségét képviselő alapítvány februárban közbeszerzést írt ki a projektre – amihez ütemszerűen meg is érkezett a közpénz-forrás. A Hauszmann Alapítvány kuratórumi elnöke Madaras Bence, aki volt a Várkapitányság vezérigazgatója is, de a szervezet kormányközeli nexusait mutathatja, hogy a kuratóriumban helyet kapott Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár, és Koltay András, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, valamint a Médiatanács elnöke is.
Dől a lé Szepezdre is
A Miniszterelnöki Kabinetiroda sem feledkezett el az övéiről: az évről évre alaposan megtámogatott Kommentár Alapítvány idén márciusban is 1,5 milliárd forintot kapott Rogán Antal minisztériumától. A Kommentár – melyben kuratóriumi tagként szerepel a vállaltan Orbán-hívő Békés Márton, a Terror Háza kutatási igazgatója – számtalan módon segíti a kormánypártot. Nem csak a Kommentár folyóiratban képeznek szellemi hátországot a Fidesznek: ők szervezik a Tranzitfesztivált, Balatonszepezden helyszínt biztosítottak a Megafon influenszerek csapatépítő rendezvényének - és nem mellesleg, a 24. hu cikke szerint, fizetési listájukon szerepelt a most a Szuverenitásvédelmi Hivatalt vezető Lánczi Tamás is.
És persze, arról se feledkezzünk meg, hogy közpénzt fideszes szakértő-szervezetekhez tovább pumpáló Batthyány Lajos Alapítványhoz (BLA) idén 20 milliárd esett be a Rogán-tárcától.
Kampány, mindenek felett
A legnagyobb tételt azonban továbbra is Balásy Gyula médiacégei vihetik el. A Nemzeti Kommunikációs Hivatallal kötött keretszerződésben álló vállalkozások évek óta minden lehetséges médiafelületen közvetítik a kormányzati üzeneteket. A most megtalált megbízások csak részei ennek a keretmegállapodásnak, azonban így is óriási tételekről beszélhetünk: három külön tételben összesen bruttó 25 milliárd forintot kapott a New Land Media és a Lounge Design, az Európa jövőjét és az állampolgárok életét „kiemelten érintő” kormányzati kommunikációs feladatok elvégzésére. Ha ez nem lenne elég, a kormány szintén Balásy-cégeket bízott meg a kommunikációs és rendezvényszervezési munkákkal: a Miniszterelnökség 551 millió forintot, a Miniszterelnöki Kabinetiroda 2,3 milliárdot szánt erre a célra. Tegyük hozzá, a Balásy-cégeknél nem szerepel a kifizetések időpontja – így lehet, hogy ezeket a tételeket csak később, esetleg év közben egyenlítik ki a minisztériumok.

Összesítésünk két minisztérium idei, május 6-ig nyilvánosságra hozott támogatási és szerződéslistáira vonatkozik. Ezúttal csak a nagyobb tételeket mutattuk be – a pár tízmilliós, Fidesz-közeli szervezeteknek juttatott „aprópénzekkel” nem foglalkoztunk. Ám (a BLA-forrást beleértve) így is 57 milliárd forintos közpénz-koncentrációt számoltunk össze a kormányzati propagandát alapítványi köntösben vagy piaci alapon terjesztő szervezeteknél.
A pénzosztás egy időben történik azzal, hogy az Orbán-kabinet éppen ügynöknek vagy ukrán propagandistának bélyegez meg minden külföldi finanszírozást vagy támogatást is elfogadó újságot és civil szervezetet – és törvénnyel próbálja ellehetetleníteni működésüket. A jelek szerint, a kormányt az sem zavarja, ha ezzel minden európai uniós normával, törvénnyel szembe megy – és nyíltan a putyini diktatúra útjára lép.