– Miközben Magyarország megpróbálja kivárni azok távozását, akikkel nem ért egyet, akár az Egyesült Államokban, akár az Európai Unióban, a világ többi része halad előre. Lehet, hogy az Orbán-kormány ki akarja várni az Egyesült Államok mostani kormányának leköszönését, de mi biztosan nem fogunk kivárni az Orbán-kormánnyal kapcsolatban – többek között erről beszélt David Pressman budapesti amerikai nagykövet csütörtöki beszédében, amelyet Magyarország NATO Szövetséghez való csatlakozásának 25. évfordulója alkalmából mondott.
Többek közt úgy fogalmazott, Magyarország nem tragikus történelme miatt kapott felvételt a NATO-ba, hanem egy demokratikus jövő iránti elkötelezettsége, valamint a demokráciák transzatlanti közösségének biztonságához történő hozzájárulási képessége okán. – Arról a közösségről beszélünk, amelytől Magyarország jelenleg egyre inkább elszigetelődik – jegyezte meg.
Aggasztó állapotban a szövetség
Elmesélte, alig több mint 100 kilométerre innen, a Pápai Légibázison az amerikai fegyveres erők tagjai élnek és dolgoznak együtt magyar partnereikkel. – Ezek a bátor, fiatal férfiak és nők, valamint a többi, jelenleg a Camp Croft bázison állomásozó amerikai katona, több ezer kilométert utaztak szülővárosukból, hogy védelmezzék Amerikát és annak érdekeit, bárhová szóljon is a küldetésük. Ehhez képest „a magyar kormány több mint három éve nem engedélyezi, hogy ezek a fiatal katonák rendszámtáblát kapjanak a családi autóikra, ehelyett arra kényszeríti őket, hogy havonta több tízezer forintot fizessenek saját zsebből az ideiglenes regisztrációért. Nem a bürokrácia vagy a túlzottan bonyolult adminisztratív eljárások miatt. Hanem egyszerűen azért, mert a magyar kormány erről politikai döntést hozott”. – Természetesen ez a beszéd nem a rendszámtáblákról szól, de ez az ügy jól illusztrálja a Magyarország és a szövetségesei közti kapcsolatok jelenlegi, aggasztó állapotát. Nem volt ez mindig így. És nem is kell, hogy így maradjon – vélte.
Arra is kitért, vannak, akik szerint azt kellene figyelnünk, amit Magyarország tesz, nem pedig azt, amit mond. – De láthatják: éppen ez a probléma. (...) A független média szisztematikus elfoglalása, ahol az oligarchák médiumokat vásároltak fel, hogy aztán egy, a kormány által ellenőrzött magánalapítványnak adományozzák azokat, miközben az a néhány médium, amely megőrizte a függetlenségét, most vizsgálatokkal, adóellenőrzésekkel és a reklámbevételek elvesztésével néz szembe – ezek nem szavak, hanem tettek – fejtette ki. Azzal is kritizálta a kormányt, hogy a hatalom minden aspektusát bebiztosítja a közbeszerzéstől az engedélyezésen át az idegenforgalmi támogatásokig, a koncessziókig, az adó- és ellenőrzési intézkedésekig, a szabályozási politikáig, ráadásul a pártvezetők, családtagjaik, sógoraik vagy régi barátaik tulajdonában lévő vállalatok számára teremt kedvező feltételeket . – A „szuverenitás védelméről szóló törvény”, amely mindenkit fenyeget, aki „demokratikus vitában” vagy „érdekérvényesítésben” vesz részt, nem Magyarország szuverenitását, hanem kizárólag egyetlen pártnak a közbeszéd monopolizálására irányuló törekvését védi. És még ha teljes mértékben nem is hajtják végre, a törvény már puszta létezésével is eléri a célját – az emberek hallgatásba rémisztését – tette hozzá.
Biztonsági aggályok Magyarországgal kapcsolatban
Pressman szerint míg Amerika más szövetséges országokkal együttműködik, együtt dolgozik – még akkor is, ha vannak nézeteltéréseik – Magyarországon ez nem működik – amíg csak nem cselekednek. Itt többek közt arra emlékeztetett: tavaly áprilisban szankciókat rendeltek el az orosz bankkal szemben, amiben az volt a rendkívüli, hogy ezt az Európai Unión belül, az egyik NATO-szövetségesünk által befogadott szervezet ellen tették. – Huszonnégy órával azután, hogy szankcionáltuk a bankot, Magyarország kiszállt belőle – jegyezte meg.
– Most Magyarország szövetségesei Magyarországot az Oroszországgal való szoros és bővülő kapcsolatainak veszélyeire figyelmeztetik. Ha ez Magyarország politikai döntése – és a külügyminiszter az ukrajnai orosz inváziót követő legutóbbi, immár hatodik, majd a két hét múlva esedékes következő oroszországi útja, és Oroszország külügyminiszterével történt, e hó eleji egyeztetése, valamint a miniszterelnök Vlagyimir Putyinnal tartott kínai találkozója után egyre inkább úgy tűnik, hogy bizony az –, akkor döntenünk kell arról, hogy hogyan védhetjük meg legjobban a biztonsági érdekeinket, amelyeknek szövetségesekként a közös biztonsági érdekinknek kellene lenniük. Ezeket a jogos, Magyarország harmincegy szövetségese által is osztott biztonsági aggályokat nem lehet figyelmen kívül hagyni – hangsúlyozta.
Nem fognak kivárni
Pressman beszédében arra is felhívta a figyelmet, Orbán Viktor miniszterelnök alaptalanul állítja, hogy az Egyesült Államok megpróbálja megbuktatni a kormányát, miközben nyilvánosan ad hangot annak, hogy az Egyesült Államok elnökének vereségét kívánja, és aktívan vesz részt amerikai pártpolitikai rendezvényeken. – Magyarország Lengyelországtól Brazíliáig világszerte kiáll választási jelöltek mellett, miközben itthon kikéri magának a külföldi beavatkozást – jegyezte meg.
Szerinte a jövőben is keresni fogják a magyar kormányt, hogy pragmatikus egyeztetéseket folytassanak kapcsolataik normalizálásáról, és sürgetni fogják, hogy legyen meg a politikai felhatalmazás arra, hogy a megbeszélések eredményre vezessenek.– Világosan fogunk beszélni arról is, hogy mi történik és mit látunk. Elmondjuk, hogy mit látunk Magyarországon és az ország szövetségeseivel való kapcsolatában. És ebben rendíthetetlenek leszünk. Végül, és talán ez a legfontosabb, nem fogunk várni. Magyarország dönthet úgy, hogy az Egyesült Államokkal kapcsolatban kivár, az Egyesült Államok azonban nem fog így tenni – üzente az Orbán-kormánynak.
A teljes beszéd itt olvasható.