Drágább lehet a kötszer és a pelenka

Drágább lehet a kötszer és a pelenka

Készülnek a pelenkák. (Forrás: MTI Fotó: Beliczay László)

Fotó: Beliczay László

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Szűkülhet jó néhány betegségcsoportban egyes gyógyászati segédeszközökhöz (kötszerekhez, pelenkákhoz, egyedi gyártású ortopéd cipőkhöz) való hozzáférésük a pácienseknek – állítják az érdekvédők egy néhány napja társadalmi vitára bocsátott jogszabály-tervezetről. A Belügyminisztérium a Népszava kérdésére ezt vitatta, a Pintér Sándor-féle tárca szerint a változtatások a betegek érdekeit szolgálják.

A jogszabály-javaslatban – írja a lap – egyebek mellett a gyógyszer-, valamint a gyógyászati segédeszköz piacot érintő, technikai pontosítások vannak. Ezek között finanszírozási eszközökkel újraszabnák az ellátást. Például az eddigi húsz helyett 15 speciális kötszer lenne felírható támogatással a fekélyes vagy felfekvéses betegek sebeire, tehát ha ennél többre lenne szükség, akkor azt a beteg teljes áron tudja csak beszerezni. A jelenlegi támogatási rendszerben a „csupán” egy seb kötözésére szoruló, átlagos páciens ellátása havonta 30 ezer forintba kerül: ebből 24 ezret az állam, 6 ezret a beteg fizet térítési díjként. A súlyosabb, több seb kezelésére szorulóké már havi 50 ezer, melyből 10 ezer forint a térítési díj. A darabszámcsökkenés miatt – szakértői számítások szerint – az ilyen betegek költségei, az egyszerűbb és olcsóbb eszközök használatával is a másfél-kétszeresére emelkednének. 

A tervezet a pelenkák és az injekciós tűk esetében lehetőséget biztosítana a piac szereplőinek arra, hogy a jelenlegi áraiktól 40 százalékkal eltérjenek. Ezt az indokolja, hogy most a támogatás alapjául elfogadott, közfinanszírozott ár kevesebb, mint amennyiért azt a forgalmazók be tudják szerezni. Emiatt nemcsak a gyógyászati segédeszköz-forgalmazók, de a pelenkákat árusító gyógyszertárak is panaszkodtak. Ez az áreltérési lehetőség viszont szintén a rászorulók költségeit növeli. Most a legolcsóbb, kevés vizelet megtartó pelenkáért a beteg havonta 2500 forintot fizet. Ez a 40 százalékos változással 3500 forintra nő. 

Ugyan az eszközforgalmazók pénzügyi stabilitását segítené az a tervezett változás, amely az eszközjavítás rezsióradíját, kiszállási díját 50 százalékkal megemeli, ám ez a változás is legalább negyedével növelheti a betegek költségeit.

A lapnak a BM azt írta: „az előzetes szakmai egyeztetések alapján társadalmi vitára bocsátott jogszabály-tervezet nem szűkíti a betegek hozzáférését a gyógyászati segédeszközökhöz, éppen ellenkezőleg, a betegek érdekeit szolgálja. (…) A jogszabály tervezet társadalmai egyeztetése során beérkező észrevételeket, javaslatokat a tárca érdemben vizsgálja, megfontolja annak végleges szövegezésekor.”