Bár az ORFK közlése szerint még manapság is tízezren lépik át Ukrajnából a magyar-ukrán, illetve a magyar-román határt, a menekültek ellátásában dolgozók szerint ez képtelenség. A BOK-csarnokban berendezett menekültfogadó központban néha már senki sincs, naponta legfeljebb 50-100-an érkezhetnek, írja a HVG.
Eddig 6,6 millió ukrajnai lakos menekült el az országból. A felük Lengyelországba ment, Magyarország a negyedik helyen áll a célországok között, tíz százalékkal. Sokan közülük már hazatértek, illetve a legtöbben nyugat felé távoznak.
A három hónappal ezelőtt kezdődött háború első napjaiban főképpen Kárpátaljáról érkeztek, aztán megjelentek a középső és a keleti területekről menekülők is. A tapasztalatok szerint az emberek többsége, amint lakhelyén megszűnnek a harcok, hazatér.
A BOK-csarnokban takarékra csökkentették a működést, kevesebb ember teljesít szolgálatot, a gyerekeknek fenntartott részből már elkezdték elvinni a játékokat, mert nagyon kevés menekült érkezik oda. Időnként befut egy vonat, és azzal érkezik 20-50 ember, de az ütem kiszámíthatatlan. Akik tudnak, igyekeznek önállóan szállást találni, amíg van pénzük, szobát bérelnek, illetve munkát keresnek. Erre a magyarul beszélőknek van lehetőségük. Közöttük sokan romák, akiknek a rasszista előítéletekkel is szembe kell nézniük.
Vannak harmadik országból való személyek is, főleg afrikai diákok, akik ukrán egyetemeken tanultak, nagyjából 300-an. Ők általában nem képesek kifizetni a nyugati egyetemi tandíjakat, és németül sem beszélnek, így nehéz helyzetbe kerültek. Mivel nekik nem jár menekültstátusz, a legtöbbjük előbb-utóbb haza kell térjen.