Egy év után sem hallgatták ki az újabb botrányba keveredő K. Endrét
A bicskei gyermekotthon (Fotó: Magyar Hang/Grimm Balázs)

„…A Budapesti Rendőr-főkapitányságon (….) indult nyomozás felderítési szakaszban folyamatban van. Ezért a nyomozásra vonatkozó adatok tekintetében további tájékoztatás a nyomozó hatóságirányítását ellátó személy jogkörébe tartozik” – ezt a hivatali bikkfanyelven megfogalmazott választ adta Polt Péter legfőbb ügyész a DK-s Kálmán Olgának, aki arról érdeklődött, mik a fejlemények K. Endre ügyében.

Ahogy Kálmán Olga is felidézte, tavaly márciusban egy ország láthatta elhűlve, hogyan próbálja nevét tisztára mosni a kegyelmi botrány kulcsfigurája. K. Endre volt az, aki még a bicskei gyermekotthon korábbi igazgatóhelyetteseként, kényszerítéssel és pénzt ajánlva próbálta elhallgattatni a pedofil igazgató, V. János legalább egy áldozatát – emiatt bűnsegédként három év és négy hónap börtönbüntetésre ítélték, ám 2023-ban a Novák Katalin által adott elnöki kegyelemmel szabadulhatott.

Novák-ügy? Ugyan már!
Szerető Szabolcs

Novák-ügy? Ugyan már!

Azt Balog Zoltán is elismerte, hogy tanácsadóként volt szerepe a döntésben, logikus tehát azt gondolnunk, hogy Novák a hallgatásával nem őt védelmezi.

A K. Endrének adott kegyelem 2024 februárjában hatalmas, elnököt és igazságügyi minisztert buktató botránnyá dagadt, ám az idős férfi még ekkor sem érezte úgy, hogy háttérben kellene maradnia. Az RTL rejtett kamerás felvételeiből tudhatjuk, hogy többször is találkozott az őt vallomásával börtönbe juttató áldozattal, és próbálta rábírni: egy videóra mondott vallomásban tisztázza K. Endrét, beszéljen arról, hogy K. voltaképp ártatlan a kényszerítésben.

K. Endre a Blikknek: Ártatlan vagyok, egy meghurcolás áldozata
Magyar Hang

K. Endre a Blikknek: Ártatlan vagyok, egy meghurcolás áldozata

Nagyon sajnálja, hogy a személyét érintő kegyelmi döntés miatt a köztársasági elnöknek és a volt igazságügyi miniszternek is le kellett mondania.

A V. János által molesztált fiatal férfi egy felvétel elkészítésébe belement, végül azonban megtagadta az együttműködést. A történtek miatt tavaly március 11-én a Budapesti Rendőr-főkapitányság hivatalból indított nyomozást – ám a legfőbb ügyész válasza alapján a mai napig sem jutottak el odáig, hogy gyanúsítottként hallgassák ki K. Endrét.

A Polt által említett felderítési szakasz ugyanis azt jelenti, hogy a rendőrség lényegében még mindig ismeretlen elkövetővel szemben nyomoz (így volt ez tavaly októberben is). A kihallgatás után már az eljárás vizsgálati szakasza következik, ekkor már az ügyészségnek is komoly ráhatása lehet a nyomozás folyamatára. A büntetőügyben hamis tanúzásra való felhívás maga is bűncselekménynek számít, ami akár 3 év szabadságvesztéssel is járhat – K. Endre ügyvédje szerint itt azonban legfeljebb a felhívás előkészülete történt meg, ami magában nem büntetendő