
Idén összesen 24 124-en kérelmezték az Oktatási Hivatalnál (OH), hogy a 2025/2026-os tanévben még ne kelljen iskolába menniük a tanköteles kort elérő gyermekeiknek – közölte az OH a Népszava kérdésére.
A lap emlékeztetett, hogy a kormány 2020. január 1-jei hatállyal szigorított a hatéves kortól kötelező iskolakezdés és az iskolaérettség megállapításának szabályain: az iskolakezdés halasztását már csak az OH-nál lehet kérelmezni, a szülők és az óvodapedagógusok már nem dönthetnek arról, egy hatéves gyermek érett-e az iskolára vagy az lenne jobb neki, ha egy évet még óvodában maradna. A változások előtt évente mintegy 30 ezer gyermek maradhatott plusz egy évig óvodában, ezzel szemben 2021-ben csak 16,4 ezer kérelem érkezett az OH-hoz. 2022-ben 21,3 ezren, 2023-ban 22,7 ezren, 2024-ben 23,3 ezren kérelmezték gyermeküknek az iskolahalasztást. A Szülői Hang szerint a növekedés az ő tájékoztató kampányuknak köszönhető, mert a szülők nem kaptak teljeskörű segítséget az új eljárásrend megismeréséhez, emiatt kezdetben sokan kimaradtak a kérvényezésből. A szervezet részéről nyilatkozó Miklós György emlékeztetett: a szigorításokat követően az első osztályosok körében lett a legmagasabb, tartósan 4 százalék feletti az évismétlők aránya.
A Nészava azt is szerette volna megtudni, hogy a beérkezett kérelmekből eddig mennyit fogadtak el, ám ezzel kapcsolatban az OH csak annyit közölt, hogy az eljárások részben még folyamatban vannak. Ám az eddigi tapasztalatok alapján elmondható, a kérelmek több mint 90 százalékát rendszerint elfogadják – tette hozzá a lap.