Egyre kétségesebb, sikerül-e Karácsonyéknak még idén átvinni a jövő évi költségvetést
A Vitézy Dávid vezette Klímavédelmi, városfejlesztési és közlekedési bizottság 12.16-án (Fotó: Magyar Hang / Hutter Marianna)

Nem tartja megtárgyalásra alkalmasnak a főváros jövő évi költségvetésének jelenlegi tervezetét a Klímavédelmi, Városfejlesztési és Közlekedési bizottság – derült ki a testület hétfői ülésén, amelyen a Magyar Hang is jelen volt. Ennek ugyan abból a szempontból túl sok gyakorlati következménye nincs, hogy ettől még a költségvetést ugyanúgy tárgyalja szerdán a fővárosi közgyűlés (jelezve, hogy ezt a bizottság nem támogatja), de semmiképpen sem jó jel ez Karácsony Gergelyéknek.

A főpolgármester azzal érvelt a költségvetés mielőbbi, decemberi elfogadása mellett, hogy az már januártól tartalmazza 27 ezer fővárosi dolgozó béremelését, továbbá a lakossági rezsitámogatás kiterjesztését és emelését. Szintén a költségvetés elfogadása mellett érvelt tizenhét szakszervezet is a fővárosi képviselőkhöz írt nyílt levelükben az említett 8+1 százalékos béremelésre hivatkozva. A főváros ugyanakkor a jövő évi költségvetéssel abból a szempontból kockáztat, hogy előre leszögezték, a kormány által rájuk kivetett 89 milliárd forintos szolidaritási hozzájárulásból 39 milliárd forintot hajlandóak csak kifizetni, az azon felüli 50 milliárdot be sem tervezték a büdzsébe, mert így nem tudnának nullára kijönni. Ezt Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója azzal indokolta korábban: olyan költségvetést nyújtanak be, ami nem ismeri el az önkormányzatok túladóztatásának jelenlegi kormányzati gyakorlatát. Sára Botond,a Fővárosi Kormányhivatal főispánja viszont már előre jelezte: ha a fővárosi közgyűlés elfogadja „Karácsony Gergely jogsértő költségvetését, a kormányhivatal megteszi a szükséges jogi lépéseket”.

A bizottsági szavazás a költségvetés tervezete kapcsán az alábbi módon alakult: 

Nem támogatta a bizottság a 2025. évi költségvetés tervezetét
Nem támogatta a bizottság a 2025. évi költségvetés tervezetét (Magyar Hang / Hutter Marianna)

Akik kifejezetten leszavazták a tervezetet, azok a fideszes tagok voltak, Gulyás Gergely Kristóf fővárosi közgyűlési képviselő, illetve Papp Tibor külsős delegált. Ez nem meglepő, hiszen a fővárosi Fidesz „csődköltségvetésként” hivatkozik csak Karácsonyék tervezetére. Ami viszont a főpolgármester számára sokkal kritikusabb, a tiszás bizottsági tagok és külsős delegáltak tartózkodtak. Ugyanis Karácsonyéknak ebben a ciklusban nincs többségük, a 33 fős közgyűlésből a főpolgármester saját magát is beleértve összesen hét szavazatra számíthat biztosan (ez párbeszédes, DK-s és MSZP-s képviselőket jelent). A két legnagyobb frakció a Fideszé és a Tiszáé, akiknek egyaránt 10-10 képviselője van. Ezen felül van Vitézy Dávid három fős frakciója, a Podmaniczky Mozgalom, illetve a Magyar Kétfarkú Kutya Párt is három fős. Vagyis ha a Tisza nem fogja támogatni a költségvetést, az egészen biztosan nem fog átmenni.

Hogy mi a Tisza pontos álláspontja a kérdésben, azt a Magyar Hang több alkalommal is kérdezte a párt sajtóosztályától, ám türelmünket kérték. Korábban viszont Magyar Péter arról beszélt az ATV-n, hogy még nem döntöttek arról, megszavazzák-e a költségvetést, de biztosan lesznek módosító javaslataik. Aztán hozzátette, hogy szerinte „első nekifutásra” valószínűleg nem tudják majd elfogadni azt, de még vizsgálják a kérdést. Karácsony Gergely a Magyar Hang kérdésére úgy kommentálta a Tisza elnökének szavait múlt héten: Magyar azt is mondta, hogy Budapest érdekét fogják követni, „és akkor már meg is állapodtunk”. – Azt kell a fővárosi közgyűlési tagoknak mérlegelniük, hogy egy alkotmányellenes és a városi közszolgáltatásokat romba döntő költségvetést szeretnének, vagy pedig egy alkotmányosat, amely megvédi a város pénzügyi autonómiáját – szögezte le.

Vitézy Dávidék frakciója egyébként nem kizárt, hogy nyitott lesz a költségvetés elfogadására, ugyanis a Podmaniczky Mozgalom vezetője és külsős delegáltjuk, Németh Ágnes is igennel szavaztak a javaslat szerdai megtárgyalására (ez persze még nem jelenti azt, hogy a frakció biztosan igent is nyom majd az elfogadására szerdán, de nagyobb nyitottságot jelez, mint a tartózkodás). Az ülésen Vitézy jelezte azt is, módosítást nyújt majd be, eszerint javasolja, hogy a fővárosi közösségi költségvetés kötelezettség-vállalással nem terhelt feladatait halasszák el, ebből 500 millió forint szabadulna fel. Utóbbi összegből Vitézy szerint 250 milliót a kerékpáros és gyalogos fejlesztésekre kellene költeni, míg szintén 250 milliót pedig arra fordítana, hogy megelőlegezzék az uniós forrásokat, és nekiálljanak a Bajcsy-Zsilinszky úti villamos megtervezésének. 

Egy frakció viszont egészen biztosan kiáll amellett, hogy 50 milliárddal kevesebbet fizessen a főváros jövőre: a Magyar Kétfarkú Kutya Párté (MKKP). Az MKKP a Magyar Hang kérdésére nemrég azt válaszolta: a kormány a pénzügyi elvonásokkal nem csak a fővárost, hanem rengeteg magyarországi önkormányzatot ellehetetlenített. – Ugyanakkor a 2024-es választáson az elvonások ellenére sem a Fideszre szavaztak az emberek, habár tudták, hogy a kormány tovább fogja büntetni Budapestet. Ebben a helyzetben maradnak azok az ellenállási formák, hogy például a biztonságos működés fenntartása érdekében a főváros megtartja az ehhez szükséges forrásokat, és nem fizeti be az összeset az államkasszába. Egyébként is nevetséges, hogy gyakorlatilag többet fizet be Budapest a központi költségvetésbe, mint amennyi onnan járna neki – fejtették ki.

Átfog módosítással készül a Fidesz

A bizottság fideszes tagja, Gulyás Gergely Kristóf a Magyar Hang kérdésére azt mondta a költségvetéssel kapcsolatban: javaslatokkal készülnek a témában, de úgy gondolják, hogy a fővárosi költségvetésnek törvényszerűnek kell lennie. Kérdésünkre, hogy a mostani javaslatot azért nem tartják-e annak, mert 50 milliárddal kevesebbet fizetne az államkasszába a főváros, úgy válaszolt: nem kizárólag, a bevételi oldalon szerintünk több anomália is lehet, de még vizsgálják a kérdést. Módosítókat benyújtani kedden délután négy óráig lehet, ők pedig egy átfogó csomaggal készülnek, és szeretnének majd szakmai diskurzusba kezdeni. Egyébként szerinte önkormányzati költségvetéseket nem szoktak decemberben elfogadni, a törvények szerint is elég ezt március közepéig megtenni. 

Ha nem megy át decemberben a 2025-ös költségvetés, akkor jövőre is a 2024-es marad életben, vagyis minden hónapban a tavalyi büdzsé egy tizenkettedét költheti el a főváros. Egyébként nem a költségvetés kérdése lenne az első, amiben nem jut konszenzusra a fővárosi közgyűlés. Legutóbb Karácsony Gergely hiába szerette volna elérni, hogy szavazzák meg Vitézy Dávidot és Kiss Ambrust a helyetteseivé, látszott, hogy erre nem lesz esély, ezért a párbeszédes Barabás Richárd javaslatára inkább levették a kérdést a napirendről. A fővárosi szervezeti és működési szabályzata is csak azért érvényes, mert a közgyűlés elfogadott egy apróbb technikai módosítást, és továbbra is sérelmezi több frakció is, hogy a főpolgármesternek túlságosan erős jogkörei vannak. 

Van egy sürgetőbb kérdés is

Érdekesség, hogy a főváros anyagi szempontjából van egy a költségvetésnél is sürgetőbb kérdés, amiről szintén szerdán szavaz a közgyűlés, ez pedig Budapest jövő évi folyószámlahitel-keretének kérdése. Kiss Ambrus egy múlt heti háttérbeszélgetésen elmondta, ez minden évben része a decemberi döntési csomagnak. A teljes összegén nem akarnak változtatni, ez 60 milliárd forint, a főváros likviditási helyzete miatt szükséges ez. Bár nem szeretik használni ezt az eszközt, hiszen kamatkiadási oldala van, de miután csak „sporadikusan érkezik” az iparűzési adó a fővároshoz, szükség van erre a finanszírozásra is. Ha ez a javaslat nem megy át, az problémát okozna, mert január 2-án nem lenne pénz a főváros számláján, nem lenne miből működni.