Magyarország és Bulgária holtversenyben az Európai Unió két legszegényebb országa az európai háztartások tényleges fogyasztása alapján készített Eurostat-adatsor szerint – írta meg az Euronews. A még decemberben megjelent adatsor szerint a magyar és a bolgár fogyasztás egyaránt az uniós átlag 70 százalékán volt, míg az éllovas Luxemburgban 136 százalékon.
A hírt idéző 444.hu szerint látható, hogy Magyarország a térségbeli országoktól is jócskán leszakadt az egyes országok árszínvonalai közötti különbségeket kiküszöbölő vásárlóerő-paritáson számolt tényleges fogyasztás (angol rövidítése AIC) alapján készített listán. A 76 százalékos horvátok és 77 százalékos szlovákok vannak hozzánk legközelebb, minden más térségbeli állam AIC-je meghaladja az uniós átlag 80 százalékát. Az átlagot a nagyon gazdag országok húzzák fel, hiszen az olaszokkal együtt csak 11 ország éri el az unió átlagát, és ha csak hajszállal is, de már az írek is elmaradnak tőle.
A magyar jólét elpárolgásának ékes jele, hogy a listán most először végeztünk az utolsó helyen – még ha holtversenyben is –, miközben például 2010-ben még öt országot is megelőztünk.
A cikk szerzője, Haász János emlékeztet arra: bár akkor csak az EU átlagának 62 százalékát értük el, mögöttünk volt Horvátország (61 százalék), Észtország (60), Románia (55), Lettország (54) és Bulgária (45 százalék). Vagyis 2010 óta a magyar jólét csak 8 százalékponttal került közelebb az uniós átlaghoz, miközben a román több mint 30 százalékponttal, de még a bolgár is 25-tel. Ha pedig 2005-ig, az EU-csatlakozás utáni első teljes évig megyünk vissza, akkor azt látjuk, hogy még 8 ország volt mögöttünk a jóléti rangsorban, és a térségből csak a csehek és szlovénok álltak előttünk 74 és 80 százalékkal.