Egyre valószínűbb, hogy a kórházban hagyott kisbabák többségéről nem mondtak le a szüleik
Babamentő inkubátorban hagyott csecsemő. Képünk illusztráció! (Forrás: Heim Pál kórház/Facebook)

Miután tavaly kiderült, hogy mintegy 300 elhagyott csecsemő van a kórházakban, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) Esélyegyenlőségi és Önrendelkezési Program vezetője több olyan esetet is bemutatott, amikor nem a szülők mondtak le a kisbabájukról, hanem a gyámhatóság akadályozza, hogy hazavigyék őket. Boros Ilona a Népszavának beszélt arról, hogy az utóbbi két hónapban hat esetben kértek segítséget kétségbeesett szülők a TASZ-tól. Az egyik család történetét már sokan ismerik – mondott egy példát –, a decemberben született Zoé szülei ellen hatósági eljárás indult, a kislány ezért nem kerülhetett haza születése után. Az anyánál a kisebb testi fogyatékosságát kifogásolta a gyámhatóság, ugyanis biceg, az apa pedig súlyos látássérült. A szülők lakása egyébként tiszta, mindkettejüknek van munkahelye, és nagyszülők, nagynénik, unokatestvérek is várták haza a kisbabát. Zoét ennek ellenére csak határozott ügyvédi fellépés után vihették haza szülei, miután a gyámhatóság végül visszavonta a már megindított gyermekkiemelési eljárást.

– Egyre valószínűbb, hogy a kórházban rekedt kisbabák többségéről nem mondtak le a szüleik, szeretnék őket haza vinni, de ezt a gyámhatóság akadályozza – fogalmazott a lapnak a programvezető. Szerint az, hogy a tavaly nyári, gyorsított örökbefogadási lehetőség után csak 59 újszülöttet, csecsemőt nyilvánítottak örökbefogadhatónak, azt feltételezi, hogy a többi 240, vagy még több kisbaba esetében ez azért nem történt meg, mert a szüleik valójában nem hagyták el, hanem szeretnék hazavinni őket. Álláspontja szerint a kisbabák legalább a felére igaz ez.

Tavaly július 1-én lépett életbe a kormány új, a szakemberek által sok ponton kifogásolt jogszabálya. Eszerint az örökbeadáshoz nincs szükség annak a szülőnek a hozzájárulására, aki gyermekét közvetlenül a születést követően az egészségügyi intézményben hagyja, és a zárójelentés kézhezvételétől számított 6 héten belül ő vagy a gyermek más hozzátartozója nem jelentkezik a csecsemőért. Akkor is ez a helyzet, ha írásban vagy jegyzőkönyvbe foglalva nem tesz külön nyilatkozatot az egészségügyi intézmény felé, hogy a gyereket onnan majd szándékában áll elvinni. Ha viszont 6 hét után örökbeadhatóak lennének, akkor nem tudni, miért van a többségük mégis kórházban hosszú idő óta. Ezért merül fel a gyanú, hogy – az 59 kisbaba kisbaba kivételével – az újszülöttek többségét látogatja a családja, haza is szeretnék vinni a szüleik, de valami vagy valaki akadályozza őket ebben. A lap megkereste a gyámügyi szakemberek munkáját is irányító Országos Gyermekvédelmi Szakszolgálatot, de választ nem kaptak a kérdéseikre.