Ehhez nem kell népszavazás: a magyarok többsége ellenzi Ukrajna EU-csatlakozását
Orbán Viktor a Kossuth rádióban (Forrás: Orbán Viktor Facebook oldala)

Milliárdokat spórolna meg Magyarország, ha Orbán Viktor nem erőltetné a véleménynyilvánító szavazást, hiszen a Medián friss mérése szerint a helyzet egyértelmű: a felnőtt lakosság 56 százaléka elutasítja Ukrajna EU-tagságát – írja a Hvg.hu.

A magyar polgárok véleménye a Medián március eleji mérése szerint Ukrajna uniós tagfelvételével kapcsolatban jelenleg egyértelmű: 33 százalékuk nagyon, 23 százalékuk inkább ellenzi, vagyis 56 százalékuk elutasítja. 11 százalékuk teljes mértékben, 28 százalékuk inkább támogatja, vagyis 39 százalékuk pártolja, míg a polgárok 5 százaléka elzárkózik az állásfoglalástól.

A Medián kutatásából az is látszik, hogy az elutasítók közt többségben vannak azok, akik egyértelműen negatívan állnak a kérdéshez, míg a támogatók közt lényegesen nagyobb azok száma, akik ezt fenntartásokkal teszik. Magyarul: az elutasítás egyértelműbb, mint azt egy kétopciós (igen/nem) szavazás mutatná. Márpedig ilyet tervez a kormány.

A mérés egyértelmű választ ad arra is, miért választhatta Orbán Viktor épp ezt a témát, forintmilliárdokat elégetve a véleménynyilvánító szavazással. Bár a kormányfő úgy tesz, mintha nem tudná, mi Ukrajna uniós csatlakozásának kérdésében a közhangulat, ez nyilván színjáték, annak tudatában hirdette meg az új konzultációt, hogy tudja, az ő álláspontjának kényelmes többsége van. Van ugyanakkor – mutat rá a cikk – egy érdekes aspektusa a Medián által mutatott adatoknak. A polgárok 39 százaléka annak ellenére támogatja Ukrajna európai integrációját, hogy a nyilvánosságban szinte senki sem érvel mellette. Orbán többször is végtelenül leegyszerűsítve magyarázta, miért lenne Magyarország számára anyagi katasztrófa az ukrán EU-tagság. A fejletlenebb, háborúban súlyos károkat szenvedett ország elszívná a magyarok elől a fejlesztési pénzeket, és a hazai mezőgazdaságból kiszívná az uniós forrásokat. Ebben van is igazság. Szólnak azonban racionális érvek Ukrajna csatlakozása mellett is: a magyar cégek egy jelentős új piachoz férnének hozzá mindenféle korlátozás nélkül, amelyen már most jelen vannak (például az OTP), a kárpátaljai magyarság számára megtartó erőt jelentene, ha a határ visszabontásával fejlődésnek indulna lakóhelyük, a nemzetközi versenyben lemaradó EU pedig nyerne egy hatalmas, stratégiailag, iparilag fontos országot ritkaföldfémekkel és erős agráriummal, amire az Egyesült Államok és Oroszország is feni kését. Ehhez képest nincs jelenleg nagyobb támogatással rendelkező politikai erő, amely Ukrajna mellett érvelne – és így is 39 százalékos a támogatottsága. Forró lenne ez a kérdés, ha Orbán nem kommunikációs trükknek használná a drága véleménykérést, hanem valódi vitát kezdeményezne az ügyben.