A Budapesti Műszaki- és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) nagyjából 85 százalékos többséggel fogadta el az egyetemi modellváltást – számolt be róla a Mérce. A Műegyetem új fenntartójaként január 1-jétől jegyeznek majd be egy Zrt.-t. A BME így csatlakozik azon egyetemek sorához, amelyeket az elmúlt években – a kiemelt ellenzéki és szakmai tiltakozás ellenére – magánkézbe adtak. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) ugyan kitart még, de ott is sokan tartanak a jövőtől, a BME-n pedig szintén sokan küzdöttek egy ideje az alapítványosítás ellen.
A Szenátus ugyanakkor az egyetemi polgárság javaslatára több módosítót is elfogadott. Ha a mostani előterjesztés keretrendszerétől lényegesen eltér majd a kormánnyal folytatott tárgyalások során az ajánlat, akkor szó lehet újbóli tárgyalásról és szavazásról. Fontos elemként kötötték továbbá ki, hogy az egyetem diákjai, kutatói és oktatói részt vehessenek európai uniós pályázatokon. Az Erasmus- és Horizon- ályázatokat viszont itt nem nevesítették.
A Szenátus nem fogadta el a szakszervezet azon módosító javaslatát, hogy a modellváltás során ötven százalékos dolgozói béremelés is történjen. Elvi ígéretet viszont kaptak a béremelésre, az akár már január elején megtörténhet. Garanciát viszont nem tudnak rá vállalni, miután a közlés szerint annak fedezete nem feltétlenül lesz biztosított.
Az külön kérdés még, hogy az európai ösztöndíjakban való részvételt az Európai Bizottság elfogadja-e úgy, hogy a modellváltással nem vagyonkezelő alapítványi, hanem részvénytársasági működés valósul meg. Az alapítványi egyetemekkel szemben a BME eddig része maradt az Erasmus- és a Horizon-programoknak.
Frissítés: Hétfőn este beszámolt a BME is a fejleményekről. Mint az egyetem közölte: „Az új működési keretrendszerben a tervek szerint az egyetem fenntartói joga egy, az állam által létrehozott gazdasági társasághoz kerül. Kétéves, intenzív tárgyalási folyamat eredményeképpen jutott el a BME igényeire és sajátosságaira szabott keretrendszerről hozott szenátusi döntésig a Műegyetem. A Szenátus támogatását követően a rektor tárgyalóbizottságot hoz létre a további egyeztetések lefolytatására. A tárgyalásokról a rektor és a kancellár rendszeresen tájékoztatja a Szenátust és a BME Vezetői Értekezlet tagjait. A Szenátus részletes vita után, több módosító indítvány elfogadásával, a szavazatok nagy többségével támogatta az előterjesztést.”