Nyoma nincs a misztikus lombkoronasétánynak, amelyre 112 millió forintot költöttek
Képünk csak illusztráció! A nyírmártonfalvai lombkorona nélküli lombkoronasétány (Fotó: Magyar Hang/Tompos Ádám)

Egy éve röppent fel a hír, miszerint egy 8 milliárd forintos beruházás keretében a Zala megyei Eszteregnyén és a szomszédos Obornakon erdős területeket fejlesztenének virtuális lombkoronasétánnyal, fogadóépülettel, okoserdővel és sok virtuális valósággal. Ennek a projektnek az egyik helyszíne Misztikus erdő néven fut, de a 24.hu szerint egyelőre ennek nyoma sincs.

A projekt a Mura Program égisze alatt indult, mely egy 2016-os kormányhatározat szerint hazai és uniós forrásokat használt fel a térség fejlesztésére. A kivitelezési szerződést ugyan 2024 tavaszán aláírták, és papíron a munka megkezdésére a szerződés életbe lépésétől számítva 18 hónap állt rendelkezésre, a valóságban semmi sem történt. Kele Lajos Attila volt független polgármester, aki annak idején a Dél-zalai Területfejlesztési Társulás képviselőjeként írta alá a projektről szóló szerződést, sem tud arról, hogy az építkezés egyáltalán elkezdődött volna, Eszteregnye új polgármestere, az ugyancsak független Szilágyi Zoltán pedig nem válaszolt a megkeresésre.

A 2024-es közbeszerzést elnyerő Build It Mérnökiroda Zrt.-től azonban megtudta a lap, hogy valóban elnyerték a projektet és 2024 áprilisában leszerződtek, viszont a szerződés nem lépett hatályba a megrendelő részéről szükséges fedezet hiánya miatt. – A szerződés hatályba léptetésére vonatkozó határidők lejártak, így az aláírt szerződésünk sem élő már – írták. Cseresnyés Pétert, a térség fideszes országgyűlési képviselőjét, aki korábban a Mura Programért felelős miniszteri biztosként tevékenykedett, ugyan szintén nem sikerült utolérni, de egy korábbi nyilatkozatában elismerte, hogy átütemezésre volt szükség, és emiatt a kormány az adott időben nem tudott forrást biztosítana erre a beruházásra.

A 24.hu cikke szerint magára lombkoronasétányra, jobban mondva az előkészítésről szóló szerződésekre 112 millió forintot már elköltöttek, de ez csak az egyik a program elbukott projektjeinek sorában. Az öt elakadt projekt előkészítésére összesen 475 millió forint értékben kötöttek szerződéseket, és ezeket a pénzeket fel is használták. 

A tervek szerint a sétány útvonalán „augmented reality élmény stációk” számára kialakított kilátópontok várták volna a látogatókat. Az AR, vagyis kiterjesztett valóság a valós környezetre vetít rá digitális információkat, például egy okostelefon segítségével. A több milliárd forintos beruházás nem csupán a sétányt foglalná magába: egy fogadóközpont is épült volna, melynek különlegessége egy 360 fokos kupola hologramos vetítésekkel. Emellett 120 fő befogadására alkalmas rendezvényhelyszín és étterem is szerepelt a tervek között. A lombkoronasétányt a falu szélén egy védett erdőben, Natura 2000-es területen tervezték megvalósítani. A hozzá tartozó épületek viszont egy fenyőfaültetvény helyére kerültek volna, amit korábban is beépítésre szántak.