Érthetetlen és a jogállamiságot is sérti a kásleri rendelet az alapvető jogok biztosa szerint

Érthetetlen és a jogállamiságot is sérti a kásleri rendelet az alapvető jogok biztosa szerint

Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere (Fotó: Kásler Miklós/Facebook)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Sérti a jogállamiság elvét, nem felel meg a jogbiztonság követelményeinek, sértheti az emberi méltósághoz való jogot és sérti az egyenlő bánásmód elvét az alapvető jogok biztosa szerint az a májusi Kásler Miklós-féle rendelkezés, miszerint halasztható műtétre és rehabilitációs ellátásra csak az mehet a magyar egészségügyben, akinek van érvényes védettségi igazolványa, vagy ha az nincs, akkor önköltségen a beteg PCR- vagy antigéntesztet csináltat – tudta meg a Telex.

Az ombudsmani jelentés szerint arról nem létezik kormányrendelet, hogy a rehabilitációs ellátásokhoz és halasztható beavatkozásokhoz negatív teszt kéne, csak Kásler Miklós egyedi utasítása és a Müller Cecília vezette Nemzeti Népegészségügyi Központ körleveleiben jelenik az meg. Az ombudsman szerint „a PCR és antigén tesztek követelménye, valamint azok költsége megtérítésének miniszteri utasításban történő előírása ellentétes az Alaptörvény jogállamiság elvével”.

Kásler és Müller leveleiben – többszöri megküldésük ellenére – nincsenek érthetően és világosan meghatározva, leírva a követelmények, hogy az teljesen érthető legyen az egészségügyi intézményekben mindenkinek. Így aztán „a nem megfelelő szabályozási szint és a tartalmi bizonytalanságok okán sérül a jogállamiság elve, valamint az abból levezethető jogbiztonság követelménye” – állapította meg.

Emellett, mivel Magyarországon nem kötelező az oltás, és nincs olyan kormányrendelet, ami az egészségügyi ellátást a védettségi igazolványhoz kötné, így a kásleri-rendelet az ombudsman szerint „alkalmas arra, hogy az emberi méltósághoz való jogból levezethető egészségügyi önrendelkezési joggal összefüggő visszásságot okozzon, mind az oltás felvétele, mind az elektív beavatkozásban való részesülés tekintetében”. Valamint az „egyenlő bánásmód követelményével sem áll összhangban” az, hogy az egészségügyi ellátásban különbséget tesznek védettségi igazolvánnyal rendelkezők és nem rendelkezők között.

Az alapvető jogok biztosa ezért „a visszásságok orvoslására és a jövőbeli jogsérelem lehetőségének elkerülése érdekében” felkérte Kásler Miklóst, hogy a májusi utasításait és az ügyben kiküldött körleveleit vonja vissza.

Az ügyben Szél Bernadett független képviselő is a biztoshoz fordult, de az állásfoglalást konkrétan azért adták ki, mert mert egy négy éves gyerektől és a kísérőjétől kértek fizetős tesztet egy egészségügyi intézményben.