Évente ötmilliárdba kerülhet a felduzzasztott kormányzati apparátus
Az új kormány tagjai a Sándor-palotában tartott kinevezési ünnepségen 2018. május 18-án. Középen Áder János köztársasági elnök (b8) és Orbán Viktor miniszterelnök (b7), mellettük balról-jobbra Trócsányi László igazságügyi miniszter, Süli János, a paksi atomerõmû bõvítéséért felelõs tárca nélküli miniszter, Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezetõ miniszter, Palkovics László innovációs és technológiai miniszter, Kásler Miklós emberi erõforrásokért felelõs miniszter, Benkõ Tibor honvédelmi miniszter, Bártfai-Mager Andrea, a nemzeti vagyon kezeléséért felelõs tárca nélküli miniszter, Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezetõ miniszter, Nagy István agrárminiszter, Pintér Sándor belügyminiszter, Semjén Zsolt nemzetpolitikáért, egyházügyekért és nemzetiségekért felelõs tárca nélküli miniszter, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Varga Mihály pénzügyminiszter (MTI Fotó: Kovács Tamás)

Hatalmas állami apparátust tart fent a magyar kormány. 308 miniszterelnöki, tárcával vagy azzal nem rendelkező miniszteri, államtitkári, helyettes államtitkári, biztosi és megbízotti pozíció van jelenleg Magyarországon – számolta ki a Hvg.

A 308 pozíció azonban kevesebb személyt jelent, mert vannak akik egyszerre többet is betöltenek. A kormányzat jelenleg 1 miniszterelnökből, 14 miniszterből, 69 államtitkárból, 118 helyettes államtitkárból, 68 miniszterelnöki és miniszteri biztosból, 17 miniszterelnöki megbízottból és 21 kormánybiztosból áll.

A Hvg megjegyzi, ha csupán a tisztségviselői fizetéseket vesszük (és abból is a minimum összegeket, képviselői extrák nélkül azt feltételezve, hogy mindenki felveszi a jussát), a kormány fenntartása havonta durván 450 millióba, évente pedig nagyjából 5,4 milliárd forintba kerül az adófizetőknek. A második Orbán-kormány adminisztrációja 2010-ben „csupán” 184 fővel indult – teszik hozzá.

A legtöbb, 38 fővel az Innovációs és Technológiai Minisztérium áll az élen, majd jön az Emmi, 36 tisztségviselővel.