Háborús Orbán Viktor és ideológiamentes Karácsony rózsákkal

Így emlékeztek a politikusok a kampányhajrában Trianonra. Orbán Viktor háborúról, Karácsony Gergely rózsákról beszélt. 

Az 1920-as trianoni békeszerződés aláírásának évfordulója 2010 május 31-e óta a nemzeti összetartozás napja, nemzeti emléknap Magyarországon. Az emléknapra a Fidesz politikusai mindig figyelmet fordítanak, de több ellenzéki politikus is megemlékezett a trinanoni döntésről a kampány utolsó napjaiban is. 

Orbán Viktor miniszterelnök a Nemzeti Összetartozás Napján is a Fidesz kamányüzenetét tette meg a beszéde középpontjának: „A Kárpát-medence népeinek akarata egyértelmű: nem akarnak újra feláldozható gyalogok, hadba küldhető vazallusok lenni a birodalmi sakktáblán. Se Brüsszel, se Washington, se Soros György kedvéért” – mondta a felújított Tisza-kastély átadásán, Geszten.

Orbán szerint 110 évvel ezelőtt a Kárpát-medence népei a magyarok ellen harcoltak a szuverenitásukért, akkor még mindenki – a csehek, az osztrákok, a szlovákok, a románok, a szerbek és a horvátok is – örömmel várták és éltették a háborút. Szerinte ma, amikor újra háború fenyeget, az itteni népek világosan tudtára adják a nagyhatalmaknak, hogy megtanulták a leckét, és nem akarnak háborút.

A miniszterelnök a kifejezetten a választásra is mozgósított, elmondása szerint „egy újabb birodalmi érdek háborúba akar sodorni minket, ám öt nap múlva a lehető legszélesebb nyilvánosság előtt, választásokon mondhatunk nemet erre”.

„Ma arra kell vállalkoznunk, hogy véghez vigyük azt, ami Tisza István miniszterelnök úrnak nem sikerült: hogy megakadályozzuk Magyarország részvételét egy újabb európai háborúban” – mondta Orbán Viktor, aki szerint jobbak erre az esélyek, mint 110 éve, mivel Magyarország szuverén.

Magyar Péter,  a Tisza Párt alelnöke közösségi média posztban emlékeztetett a nemzeti összetartozás napjára:-  A nemzeti összetartozás napján azt üzenem a világon élő minden magyarnak, hogy a hazájuk számít rájuk, és ők is számíthatnak a hazájukra – írta Magyar.

Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke és Dobrev Klára, a DK-MSZP-Párbeszéd európai parlamenti listavezetője nem tett közzé semmit a témában. 

Karácsony Gergely főpolgármester, a DK-MSZP-Párbeszéd fővárosi listavezetője viszont igen: a Gellért-hegyen emlékezett meg június 4-éről, ahol tavaly minden magyar településnek, és Budapest határon túli, magyarok lakta testvérvárosainak is ültettek egy-egy rózsatövet a város 150. születésnapja alkalmából, a kertet most adták át hivatalosan a budapestieknek. 

– Ma 104 éve az ország lehajtott fejjel gyászolta a trianoni döntést. A fájdalom akkor egyesítette a nemzetet. Ma már a fájdalom sem. Úgy kell hát emlékeznünk Trianon sorstraumájára, hogy kimondjuk az igazságot az igazságtalanságról, de nem menekülünk a sérelmeink mögé a valóság és a jelen feladatai elől – írta a főpolgármester a közösségi médiában – Ebben, vagyis az ember és ember közötti, a magyart a magyarral összekötő hidak építésében, éppen a hidak városának, Budapestnek, a nemzet fővárosának van kiemelt feladata. Ezt a feladatát pedig leginkább példamutatással tudja beteljesíteni. Hogy példát mutat emberségből, elfogadásból. És ragaszkodással a szabadsághoz mindenekelőtt, ami a budapestiség lényegéhez tartozik – folytatta Karácsony  – Budapesten mindenkinek szabadságában áll úgy szeretni a hazát, a várost, ahogy azt maga akarja. Lehet csendesen, lehet harsányan, lehet kritikusan, mert tudjuk, az összetartozás csak akkor lehetséges, ha senki, semmilyen ideológia nevében nem akarja megmondani, hogyan kell szeretni a hazát – fogalmazott Karácsony Gergely.
 
Donáth Anna, a Momentum elnöke is kampányüzenettel kötötte össze a megemlékezést: – Béke csak akkor lesz, ha az orosz katonák kitakarodnak Ukrajnából! A Momentum kiáll a kárpátaljai magyarok és az ukránok mellett! Válaszd Európát, válaszd a Momentumot június 9-én! – írta a poliitkus a Facebookon. 
 
Dúró Dóra, a Mi Hazánk alelnöke Deák Ferencet idézettel egészítetett ki "Nem, nem soha" feliratú montázst: – Amit erő és hatalom elvesz, azt idő és kedvező szerencse ismét visszahozhatják. De miről a nemzet, félve a szenvedésektől, önmaga lemondott, annak visszaszerzése mindig nehéz, s mindig kétséges – idézte Deákot kommentár nélkül a politikus.

A cikk az Excenter Kutatóközponttal együttműködésben, az Európai Unió és az Európai Parlament támogatásával valósult meg.

#atejövődEE24