Veszélyes irányba növeli a titkosszolgálatok hatáskörét az a törvénymódosítás, amelyet kedden fogadott el az Országgyűlés. A Semjén Zsolt által benyújtott jogszabály a nemzetbiztonsági törvényt és az elektronikus információ biztonságáról szóló törvényt is több ponton kiegészíti a kiberbiztonság erősítése jegyében – írja a Népszava.
A jogszabály kimondja, hogy a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat és a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat saját hatáskörben elrendelheti az „ideiglenes hozzáférhetetlenné” tételét annak az „elektronikus hírközlő hálózat útján továbbított” adatnak vagy szolgáltatásnak, amely a „magyar kibertér biztonságára fenyegetést jelent”, vagy „amely honvédelmi vagy szövetségi érdeket sért vagy veszélyeztet”.
Az „ideiglenes hozzáférhetetlenné tétel” időtartama akár 90 nap is lehet, és ezt a két említett titkosszolgálati szervezet még egyszer ugyanekkora időtartamra meghosszabbíthatja. Mindez azt jelenti, hogy valamely online tartalmat, szolgáltatást elérhetetlenné tehetnek, vagyis szervereket kapcsolhatnak le, online szolgáltatók működését függeszthetik fel. Harangozó Tamás, a parlament honvédelmi és rendvédelmi bizottságának szocialista tagja szerint nyilvánvaló, hogy egy online tevékenységet végző vállalkozást ezzel egyszerűen tönkre lehet tenni.
A politikus kifejtette, egy államnak késznek kell állnia egy kibertámadás, vagy bármely, az online térből érkező fenyegetés, jogsértés elhárítására. Szerinte azonban ez a törvényszöveg annyira elnagyolt és olyan elemeket tartalmaz, hogy egyszerűen bunkósbottá válhat a kormány kezében. – Alkalmas eszköz ez arra, hogy elhallgattasson, ellehetetlenítsen akár internetes tartalomszolgáltatókat, akár más vállalkozásokat – jelentette ki az MSZP-s képviselő.
Szerinte egy kibertámadás elhárítása vagy egy káros, tiltott tartalommal szembeni intézkedés nyilvánvalóan nem tart 90, főleg nem kétszer 90 napig, hanem jellemzően néhány órán, maximum néhány napon át. – Ha azt tartalmazná a szöveg, hogy maximum 12, 24, 36 órára tehet hozzáférhetetlenné egy hírközlő hálózatot vagy szolgáltatást, akkor még el is tudnám hinni, ha jóhiszemű vagyok, hogy a kormány célja ezzel valóban a védekezés. De a kétszer 90 napos időtartam teljesen érthetetlen és semmi köze a védekezéshez – mondta Harangozó Tamás.
Hozzátette, a törvény másik része, miszerint ilyen intézkedést tehetnek a titkosszolgálatok akkor is, ha a saját megítélésük szerint egy ilyen tartalom, vagy szolgáltatás „honvédelmi érdeket veszélyeztet”, kifejezetten veszélyessé teszi a helyzetet.
A törvény egyébként arról nem rendelkezik, hogy a szankcióval sújtott szolgáltató milyen jogorvoslati lehetőséggel élhet. Azt sem tisztázza pontosan, hogy mit jelent a „fenyegetés” és a „honvédelmi, vagy szövetségi érdek veszélyeztetése”, amivel a lap szerint a jogalkotó egy tipikus gumiparagrafust hozott létre, amely az illetékes hatóság kénye-kedve szerint alkalmazható.
A törvénysértő elektronikus tartalmak ideiglenes vagy akár végleges törlésére (hozzáférhetetlenné tételére) egyébként most is megvan a jogi lehetőség. A Büntetőeljárási törvény szerint azonban ehhez minden esetben nyomozás és bírósági döntés szükséges. Most a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat és a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat enélkül hozhatna azonnal hatályos döntést.
Ugyanez a törvény (amely az „Egyes törvényeknek a polgárok biztonságát erősítő módosításáról” címet viseli) rendelkezik arról is, hogy a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat, szintén a kibertámadások elleni védekezés jegyében, akár korlátlan megfigyelést is folytathat az önkormányzatok, állami szervezetek, vagy éppen az Országgyűlés adatforgalmában.
Visszakéri a Jobbik Varga-Damm Andrea mandátumát | Magyar Hang
A Jobbik vezetése arra szólította fel Varga-Damm Andreát, hogy 24 órán belül adja vissza a parlamenti mandátumát. Amennyiben ennek nem tesz eleget, akkor az ellenzéki párt frakcióvezetése kezdeményezi kizárását a frakciójából - közölte esti rendkívüli közleményében a párt. Az ügy alapját egy keddi történet adja.
Mint ismert, ez az a törvény, amelyet a kormánypártok mellett a Jobbik is megszavazott a témafelelős, Varga-Damm Andrea javaslatára. Szerdán reggel azonban már egy „Kimondjuk: hibáztunk!” címmel kiadott közleményben szabadkozott emiatt a párt. Mint közölték, a „frakciójuk – ha megfelelően tájékoztatják a törvényjavaslat tartalmáról és megfelelően előkészítik számára azt – sohasem adta volna a nevét egy ilyen javaslat elfogadásához”.
A Jobbikban bizalmi válság alakult ki Varga-Damm Andreával szemben, ezért arra szólították fel a képviselőt, hogy 24 órán belül adja vissza a parlamenti mandátumát. Amennyiben ennek nem tesz eleget, akkor az ellenzéki párt frakcióvezetése kezdeményezi kizárását a frakciójából – áll a párt szerda esti közleményében. A Jobbik veszprémi szervezete korábban közölte, hogy ők kitartanak Varga-Damm Andrea mellett.