Hétfőn délután választja meg a parlament kormánypárti többsége ötödszörre is Orbán Viktort miniszterelnökké, ám a Momentum frakciójának vezetője, Fekete-Győr András már előre jelezte: nem kívánnak ebben segédkezni.
– Nemmel szavazunk Orbán Viktor kormányára – szögezte le Facebook-oldalán Fekete-Győr. Szerinte a Momentum vezetése és frakciója egyetért abban, hogy képviselőiknek nemmel kell szavazniuk az Országgyűlésben Orbán Viktor miniszterelnökké választására, programjára, kormányára. – Ott leszünk, és határozottan nemet mondunk mindarra, amivel szemben a Momentumot megalapítottuk. Nemmel szavazunk, hiszen becsületesebb és felelősebb kormányt szeretnénk a nemzet élén látni, mint amit Orbán Viktor kínál – indokolta a döntést.
Ugyanakkor úgy vélte, muszáj a jövőt illetően is kitérnie arra, hogy miért nem vonulnak ki a parlamentből a szavazás helyett. – Egyfelől a választás után élénk és termékeny vita folyt a Momentumban arról, hogy mi dolgunk a parlamentben, átvehetjük-e a mandátumokat, és ha igen, mit kezdünk ezekkel. A kérdést közösen eldöntöttük: vállaljuk a parlamenti munkát, részt fogunk venni a vitákban, elmondani az ellenérveket, alternatívát kínálni, a jót támogatni, a rosszat ellenezni, leszavazni – vélte.
Fekete-Győr meglátása szerint a kivonulás egy kivételes eszköz, amivel azt fejezik ki, hogy a hatalom már a szavazás tényével is normákat rúg fel, és e magatartásnak kell hátat fordítani. – Tetszik vagy sem, önmagában a miniszterelnök személyéről, terveiről szavazni teljesen megszokott dolog. Magyarországnak mindig is ilyen módon lett kormánya az elmúlt évtizedekben. Ha most kivonulunk, akkor minden következő szavazásnál is föltehető a kérdés, hogy miért maradtunk bent. Sajnos lehet olyan alkalom, amikor az egyetlen helyes döntés távol maradni a szavazástól – de az lesz a kivétel, és a szavazás, a vita, a kemény csaták és értelmes javaslatok a fő szabály a frakciónk munkájában – érvelt a politikus.
Azt viszont hangsúlyozta, nem ítéli el és nem minősíti azokat a képviselőtársaikat, akik távol maradnak ettől a szavazástól. – Nem gondolom, hogy ők gyávábbak vagy megalkuvóbbak lennének hozzánk képest, akik nemmel szavazunk. Joguk van önállóan dönteni. Mi is így tettünk, és ragaszkodva a parlamenti munkáról kialakított momentumos állásponthoz, az ellenzéki szavazók aktív képviseletéhez, a jó és tisztességes kormányzásról vallott elveinkhez, úgy döntöttünk, hogy leszavazzuk az Orbán-kormányt – zárta posztját a Momentum frakcióvezetője.
A párt frakciójába végül éppen azért nem ült be Hadházy Ákos, mert a Momentum előzetes álláspontjával ellentétben végül részt vett a parlament alakuló ülésén, míg a független képviselő szerint távol kellett volna maradniuk az alkalomtól.