Feltételekkel, de Vitézy Dávidék támogatnák Karácsonyék jövő évi költségvetését
Vitézy Dávid (Fotó: Magyar Hang/Végh László)

A Podmaniczky Mozgalom frakciója támogatni fogja a Karácsony Gergelyék által benyújtott 2025. évi költségvetés tervezetét, de csak akkor, ha elfogadják a módosító javaslataikat – derült ki egy Vitézy Dávid által tartott keddi háttérbeszélgetésen, amelyen a Magyar Hang is jelen volt.

Ilyen módosítás például az, hogy a közösségi költségvetés kötelezettség-vállalással nem terhelt tételeinek megvalósítását tolják el fél évvel, így összesen 500 millió forint szabadulna fel. Ebből 250 millió forint a Bajcsy-Zsilinszky úti villamos tervezésére költsenek, amire már egyébként uniós pénzt kellett volna kapnia Budapestnek, de ez nem érkezett meg. Fontos, hogy a tervezés mindenképp meginduljon, mert ha mégis érkeznek források, akkor időben be lehessen fejezni a projektek, ne veszítse el a rá járó pénzt Budapest. A maradék 250 millió forintot gyalogos és kerékpáros fejlesztésekre szánná. Vitézy szerint egyébként a közösségi költségvetés jelenlegi modellje kudarcos, annak egészét felül kell vizsgálni, azokból például rendszerint a külső kerületek kimaradnak.

A Magyar Hang kérdésére azt is elmondta, hogy az eddigi rendszernek egyáltalán nem híve, mert ennek keretében több olyan projekt mellett döntött a főváros, amit nem is tudott megvalósítani, annak pedig nem látja értelmét, hogy Facebookon bedobott ötletekre tegyenek félre pénzt, mikor a fővárosnak így is alig van forrása. Például 2020-ban a közösségi költségvetés keretében megszavazták, hogy Budapesten legyen egy új rehabilitációs otthon, de ezt azóta sem tudta megcsinálni a főváros. Vitézy szerint kérdéses, hogy idén egyáltalán érdemes-e kiírni az ötletpályázatot a 2024-2025. évi közösségi költségvetési keretösszeg felhasználására (és ezzel a konkrét kérdéssel kapcsolatban is szerepel előterjesztés a szerdai közgyűlés napirendjei között). Például az említett meg nem valósított otthon miatt 250 millió forintot jelenleg nem is tud felhasználni a főváros, ezért Vitézyék azt javasolják, hogy ezt a pénzt inkább a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei (BMSZKI) tagintézményeire fordítsák, például a szállóinak felújítására. Így akár lehetne javítani a főváros Gyáli úti menekültszállójának a körülményein is. Utóbbi kapcsán nemrégiben a kormánysajtóban több kritika is megjelent, miszerint rossz, már-már gettószerű körülmények között élnek ott a menekültek. Emiatt a Podmaniczky Mozgalom képviselője, Szilágyi Anna el is ment a helyszínre. A Magyar Hang kérdésére Vitézy elmondta, hogy képviselőtársa szerint is lenne mit javítani az ottani helyzeten, de nem tapasztaltak olyan állapotokat, amik azonnali beavatkozást tennének szükségessé, továbbá láthatóan a főváros ottani dolgozói erőn felül próbálják kiszolgálni a menekülteket.

Vitézyék másik költségvetési módosítása, hogy a Budapest Brand Zrt. büdzséjének terhére új, 75 millió forintos állatvédelmi alap jöjjön létre. Ugyancsak a Budapest Brand terhére Vitézy megnövelné a BKK-rendészetre szánt forrásokat is: Karácsony Gergely 406 millió forintot javasolt rá, de Vitézy további 300 millió forintot szeretne, hogy a mai biztonsági őrök fizetésének szintjét majd a BKK-rendészet munkatársainak bére is elérje. Szintén a Podmancizky Mozgalom módosító javaslata lesz, hogy a 4,1 milliárdos metróbüntetést ne a főváros fizesse be, ugyanis a kormánnyal kötött szerződés alapján szerintük ez igenis az állam kötelessége lenne, aminek ha nem tesznek eleget, perelhetőek is. Vitézy szerint ebből a pénzből inkább utakat kéne felújítani. Vitézy azt is javasolja, hogy a közösségi gyűlésekre szánt 22 millióból 2 millió forintot roma ösztöndíjprogram emelésére fordítsanak.

A politikus lapunk kérdésére azt is mondta, meg fogják szavazni a főváros 2025. évi folyószámla-hitelkeretének jóváhagyását is, ők ezt leginkább technikai kérdésnek tekintik.

Ne legyen kormányzati erőszaktétel Budapesten

Természetesen a Podmaniczky Mozgalom több saját javaslattal is készül a szerdai közgyűlésre, összesen hat ilyet fognak beadni. Vitézy Dávid Karácsony Gergellyel közös javaslatra készül Rákosrendező kapcsán, ugyanis szerinte „nem oké eltékozolni” azt egy arab befektetőnek. Ehelyett Budapest szempontjait kell érvényesíteni, a város szempontjából pedig az a kritikus, hogy lakhatási problémák vannak és kevés a zöld felület. Ezért javaslatuk szerint az a minimumelvárás, hogy a területen 25 hektár zöld felület legyen, továbbá épüljön legalább 15 ezer megfizethető lakás.

Másik javaslata, hogy a közgyűlés lépjen fel Lázár János azon terve ellen, hogy az állam 99 évre mindenféle garanciák nélkül bérbeadják a pályaudvarokat és emellett a Nyugati pályaudvar mögötti jelentős méretű területet. Vitézy szerint ezek óriási budapesti fejlesztési területek, és bérbeadásuk esetén a fővárosnak nem lenne semmilyen ráhatása arra, hogy mi történik velük. Ezért kezdeményezi, hogy a fővárosi közgyűlés felterjesztési jogával élve arra kérje az államot, hogy vonja vissza a pályázatokat. Szerinte Orbán Viktor azon érvelése sem állja meg a helyét, hogy az államnak nincsen pénze fejleszteni a pályaudvarokat, hiszen láthatóan autópályákra költenek vagy éppen MÁV-irodaházak vásárlására 250 milliárd forintot szánnak. Egyébként ha megnézzük Bukarestet, Prágát vagy Varsót, az összes nagy beruházást ezekben a városokban is az állam csinálja, méghozzá uniós pénzből. Korábban pedig szintén a magyar kormány rakta rendbe a Nyugatit vagy épített liftet a Keletinél. Szerinte a kormány a közfeladat privatizációjára készül, de ezzel se az állam nem járna jól pénzügyileg, hiszen ingyen adná oda a beruházóknak a területeket, se az utasok. Például a mostani konstrukció szerint a beruházót semmi nem kötné arra, hogy cseréljen milliárdokért biztosítóberendezést a pályaudvaron, attól pedig nem lesz jobb az utasoknak, ha irodaházat építenek fel valamelyik telken. Vitézy szerint miután a kormány legfőbb kihívója, vagyis a Tisza frakciója is a közgyűlésben ül, van politikai jelentősége annak, hogy mit fogadnak el a témában. Egyébként Vitézyék nemcsak azt akarják, hogy a kormány vonja vissza a pályázatokat, de azt is, hogy a rögzítsék, hogy ezen pályázatokkal összefüggésben a Fővárosi Önkormányzat nem fog sem közútkezelései, sem tulajdonosi hozzájárulásokat kiadni. Vitézy szerint ezek után pedig csak olyan szereplők indulnának el a pályázaton, akiket nem érdekel a kormányzati erőszaktétel Budapesten, ami világos üzenetet jelentene 1,5 évvel a parlamenti választások előtt.

A Podmaniczky Mozgalomtól Gál József javaslata a fővárosi önkormányzat átláthatóságát javítaná, például kereshetővé tenné a fővárosi határozatokat. Kikötné azt is, hogy közpénzből politikusok Facebook-oldalát ne hirdesse a főváros, de azt is, hogy a bizottsági ülések élő közvetítéséről gondoskodjanak. A javaslatnak része az is, hogy ha a főváros valamiről dönt, akkor az azzal kapcsolatos határozat két napon belül kerüljön fel a budapest.hu-ra.

Ugyancsak a frakció fogja javasolni, hogy módosítsanak a VII. kerület egyes közútjainak forgalmi rendjén. Ugyanis a 74-es és 78-as trolik az elmúlt három hónapban 156 alkalommal akadtak el olyan okok miatt, minthogy az autók nem megfelelően parkoltak a Dohány utca, Wesselényi utca vagy éppen a Nefelejcs utca környékén. Ezek miatt 11 ezer percet állt a forgalom, amit Vitézy teljes nonszensznek tart. Ugyan a BKK már korábban szerette volna elérni a forgalmi rend módosítását, de ezt a döntést a kerületek ellenállása miatt a korábbi közgyűlésben – amiben jelentős többségében kerületi polgármesterek ültek – nem lehetett meghozni, most nyílt erre lehetőség.

Vitézy a kampányban a Város és folyó egyesületnek (Valyo) tett vállalása jegyében kezdeményezi azt is, hogy induljon megvalósíthatósági vizsgálat egy dunai folyami uszoda létesítésére. Ennek lehetőségét az új dunai építési szabályzat teremti meg, ami csökkenti a szállodahajók számát. Ez nem medencét jelentene, hanem dunai fürdési lehetőséget, ami azt jelentené, hogy a partszakasz egy részét körbekerítenék, hogy ne vigye el a víz sodrása a fürdőzőket. Hogy hol lehetne ilyet kialakítani, arra Vitézy nem tett konkrét javaslatot, de korábban volt ilyen az Erzsébet híd, illetve Lánchíd térségében, de felmerülhet akár a Batthyány tér is. A Duna vízminősége a korábbi mérések szerint mindenhol megfelelő lehet erre – kivéve a Szent Gellért tér környékét, de a javaslat újabb, ezzel kapcsolatos vizsgálatokat is kezdeményez.

Végül Vitézy Dávidék kezdeményezik azt is, hogy a 100E reptéri buszt a budapestiek, akiknek van BKK-bérlete, csak 450 forintos vonaljegy ellenében használhassák, ne 2200 forintért, mint jelenleg. Ezt a politikus szerint a BKK nagyon ellenzi, mert attól tartanak, hogy nagy bevételkiesés lenne nekik, és a hétfői bizottságon a Tisza és a baloldal sem támogatta. Vitézy szerint az ugyanakkor kompromisszum lehetne, ha valamennyire emelnék a jegyárat a turistáknak, azzal lehetne pótolni a kieső bevételt. Ugyan Vitézy szerint Walter részéről elhangzott az az érv is, hogy nem a szociálisan rászoruló emberek szoktak repülni, de ő úgy látja, hogy ez nem ilyen egyszerű kérdés és ehhez „nem lehet budai attitűddel hozzáállni”.

Nem járnak sörözni Karácsonnyal

A Magyar Hang arról is érdeklődött Vitézy Dávidtól, hogy milyen most a munkakapcsolata Karácsony Gergellyel. – Amikor és amikor kell, akkor a város érdekében együttműködünk, de nem járunk együtt sörözni – válaszolta. Egyébként azóta, hogy a múltkori közgyűlésen Karácsony előterjesztette Vitézyt és Kiss Ambrust helyettes-jelöltekként, de a párbeszédes Barabás Richárd javaslatára ez lekerült a napirendről, nem volt tárgyalás a témában a Podmaniczky Mozgalom vezetőjével. Így Vitézy szerint semmi olyan egyeztetés nincs ma a főpolgármesterrel, ami arról szólna, hogy őt jelölje helyettesnek ismét, és ő nem is látja, hogy ennek mostanában realitása lenne. Azt pedig kérdésre ismét kijelentette, hogy biztosan nem vállalná a helyettességet, ha erre végül Sára Botond főispán jelölné őt, ilyen fel se merült.

Arról is kérdeztük Vitézy Dávidot, hogy az elmúlt három hónap alapján az új közgyűlés mennyire szolgálta a budapestiek érdekét. – Sokat vitatkozó, sokszor laikusnak tűnő, nehézkes a közgyűlés, és ami a legkellemetlenebb, hogy törvénytelen is a működése. Ugyanakkor közel sem születtek rosszabb döntések, mintha a DK-MSZP többségű közgyűlés ment volna tovább. A legtöbb vita abból ered, hogy a főpolgármester tíz körömmel ragaszkodik az óbaloldali cégvezetőkhöz – fejtette ki Vitézy.