Fleck Zoltán: Orbán Viktor néhány hónap alatt megbéníthatja az országot
Ficsor Benedek és Fleck Zoltán a Kultúrtáj felvételén (Fotó: Magyar Hang/Beliczay László)

Tegyük fel, hogy a jelenlegi ellenzék nem kétharmaddal nyeri meg a választást, ez esetben a bukott kormányzat hatékonyan tudja akadályozni az utódja munkáját – mondta a Kultúrtájban Fleck Zoltán jogász, szociológus, egyetemi tanár, akit korábban az államfő vádolt militáns nyelvhasználattal. Mint ismert, Fleck Zoltán egy Tisza–sziget rendezvényen arról beszélt, hogy az ellenzék választási győzelme esetén azonnal „ígérni, fenyegetni, zsarolni kell”, hogy a köztársasági elnök ne a vesztes Fideszt kérje fel kormányalakításra. Mondatai nagy vihart kavartak, a kormány és médiája az alkotmányos rend megdöntésének szándékával vádolták, Gulyás Gergely az ELTE-ről való eltávolításáról beszélt, Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője pedig feljelentést tett az ügyben. – A Fidesz a bukása után akár olyan sikeresen béníthatja meg a Tisza Pártot, hogy az ország néhány hónap alatt kormányozhatatlanná válik, és az embereknek az lesz a benyomása, hogy valóban csak Orbán Viktor tud kormányozni, és más nem. Ezt tudatosan építette fel így a Fidesz, a hozzá hű embereket ültetve a megfelelő helyekre, és a saját szempontjai szerint újraírva a szabályokat – vázolt fel egy lehetséges forgatókönyvet a műsorban Fleck Zoltán.

Az interjúban szó volt többek között arról is, hogy lehet-e Orbán Viktorból ellenzéki vezető, hogyan tudjuk elkerülni, hogy Magyar Péter is autokráciába irányítsa az országot, mi történik, ha a Fidesz „megfordítja a meccset”, és megnyeri a választást, miért kell összefognia az összes ellenzéki pártnak, miként köthetnek békét egymással a társadalom szemben álló részei, és hogy mi volt a célja és milyen hatása lett a személyét célzó fenyegetésnek?