Folyamatos leépülésben van a magyar egészségügy
A Szent János Kórház felújított és ódon folyosója (Olvasónk felvétele)

„Kivérző kórházak” címmel tette közzé a Direkt36 a kórházi ellátások országos szintű akadozásának okát föltáró cikksorozatának első részét. A feltárás során több mint ezer, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) által közzétett nyilvános dokumentumot elemeztek mesterséges intelligencia segítségével. Az összesítés szerint 2020 eleje óta több mint 770 esetben zártak be kórházi osztályokat vagy állítottak le bizonyos ellátásokat átmenetileg Magyarországon.

Ha egy kórházban átmenetileg működésképtelenné válik egy osztály, és emiatt máshova kell küldeni a betegeket, akkor ezekről hivatalos dokumentum, úgynevezett kijelölő határozat születik. A Direkt36 főbb megállapítása a következők:

  • A bezárások harmada azért történik, mert nincs elég orvos vagy ápoló, illetve hiányoznak orvosi eszközök. Számos osztály egyetlen orvos nyugdíjazását, lebetegedését vagy szabadságolását sem bírja el.
  • Nemcsak a kis, vidéki kórházak osztályai zárnak be, hanem a nagy megyei és centrumkórházak is küzdenek a szakember- és kapacitáshiánnyal.
  • Az országban legtöbbször a szolnoki Hetényi Géza Kórház kérte, hogy zárják be valamelyik osztályát, 2020 óta legalább 78 alkalommal, ebből 75-ször szakemberhiány miatt. A szolnoki megyei kórház mellett a budapesti Szent János és a Jahn Ferenc Kórház is számos alkalommal kérte másik intézmény kijelölését.
  • Gyakran akadozik a stroke ellátás, 2020 óta 167 határozat született az osztály ideiglenes leállásáról. Pedig ezekben az esetekben különösen fontos, hogy a betegek minél hamarabb megfelelő kórházi kezelést kapjanak.
  • Sokszor leáll a CT diagnosztika és a neurológiai ellátás, továbbá a gyermekosztályok, illetve a szülészetek zárnak be a leggyakrabban szakemberhiány miatt.
  • A budapesti nagykórházakban zavarják meg a legtöbb beteg gyógyulását a leállások, közülük is kiemelkedik a Szent János Kórház, ahol az ápolási napok több mint 11 százalékát zavarták meg osztálybezárások.

A Direkt36 elemzéséből kiderül, hogy a budapesti Uzsoki Utcai Kórházban azért függesztették fel a műtéteket 2024 júliusában, mert egy meghibásodás miatt „az összes műtőben elviselhetetlenné vált a hőmérséklet”. A dél-budai Szent Imre Kórház sürgősségi osztályán pedig azért nem tudták tavaly egy éjszaka fogadni a betegeket, mert ágyipoloskákat kellett irtani.