
Összesen több mint negyven pályázat érkezett a fővárosi cégvezetők vezetői posztjaira – tudta meg a Magyar Hang. Lapunk azután fordult a Főpolgármesteri Hivatal Sajtókapcsolati Csoportjához a pályázattal kapcsolatos részletekért, hogy március 31-én lejárt a jelentkezési határidő.
Az alábbi cégek vezetői posztjára lehetett pályázni:
• Budapesti Közlekedési Központ (BKK)
• Budapesti Közlekedési Zrt. (BKV)
• Budapesti Közművek (BKM)
• Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ (BFVK)
• Budapest Gyógyfürdői És Hévizei Zrt. (BFGYH)
A főváros válasza szerint „a BKM vezérigazgatói tisztségére tizenkettő, a BKK vezérigazgatói tisztségére hét, a BKV vezérigazgatói tisztségére hat, a BFVK vezérigazgatói tisztségére nyolc, míg a BGYH vezérigazgatói tisztségére tíz pályázat érkezett. Egyes pályázók több tisztségre is benyújtották a pályázatukat”. Ugyan erről a főváros nem küldött tájékoztatást, de a Magyar Hang úgy tudja, hogy minden jelenlegi cégvezető újrázna, vagyis mindannyian a pályázók között vannak, erre vonatkozó szándékáról például Walter Katalin BKK-vezér is beszélt lapunknak adott márciusi interjújában.
Visszatérve a főváros válaszára, arra is kitértek, hogy Karácsony Gergely felkérte a Tulajdonosi Bizottság, valamint a Klímavédelmi, Közlekedési és Városfejlesztési Bizottság tagjait, hogy bíráló bizottságként segítsék elő, hogy a főpolgármester az Mötv.-ben biztosított kizárólagos javaslattételi jogával tehessen személyi javaslatot a Fővárosi Közgyűlés számára. A bíráló bizottság elnökének Orbán Árpádot, a Tulajdonosi Bizottság elnökét kérte fel a főpolgármester. Fontos, hogy a főpolgármester arra is felkérte a bíráló bizottságot, hogy biztosítsa az ülésein az adott gazdasági társaság munkavállalói reprezentatív szakszervezeteit képviselő személy jelenlétét, tanácskozási joggal.
Egyébként a válasz szerint a Főpolgármesteri Hivatal elvégezte a benyújtott pályázatok formai áttekintését.
– Annak megítélése, hogy az egyes pályázók megfelelnek-e a pályázati kiírásban megfogalmazott tartalmi feltételeknek, az érdemi elbírálásra tartozó kérdés. A Tulajdonosi Bizottság első körben a pályázatok anonim értékelését tartotta szükségesnek, így a benyújtott vállalatstratégiákat ilyen formában bocsátotta a bíráló bizottság tagjai rendelkezésére a Főpolgármesteri Hivatal, átadta a pályázati anyagokat és az egyes pályázók pályázati feltételeknek való megfeleléséről szóló előzetes értékelést is. A főpolgármester felkérte a bíráló bizottságot, hogy az arra alkalmasnak tartott pályázókat személyesen is hallgassa meg, ennek alapján tegyen indokolással ellátott javaslatot a főpolgármester számára. Az Mötv. szabályozási logikája alapján azt a személyt lehet a bíráló bizottság javaslatának tekinteni, aki mögött a bíráló bizottság tagjainak több mint fele felsorakozik – tették hozzá.
Mint beszámoltunk róla, a pályázat feszültséget okozott Karácsony Gergely és a Tisza között. A pályázattal kapcsolatos javaslatot a tiszás Orbán Árpád vezette Tulajdonosi Bizottságnak kellett kidolgoznia, ám a legutóbbi, még januári ülésen a DK és Fidesz szavazatai miatt azt levették a napirendről, mondván, nincs rendesen megírva. Emiatt Magyar Péterék annyira felháborodtak, hogy azt mondták, a jövőben nem asszisztálnak a mutyikhoz, „a továbbiakban nem működünk együtt a főpolgármesterrel, amíg nem játszik nyílt lapokkal”. Így a januári fővárosi közgyűlésen bár a tiszások megszavazták Budapest Rákosrendezővel kapcsolatos elővásárlási jogának élesítését, de több más kérdés kapcsán már nem is vettek részt a vitákban és nem is szavaztak, ami miatt sok előterjesztés akkor át sem ment. Második alkalommal viszont, a februári Tulajdonosi Bizottságon már átment a pályázat kiírásáról szóló javaslat, így később a Tisza is a korábban megszokottak szerint tért vissza a közgyűlési munkához.
A pályáztatás a Tisza mellett Vitézy Dávidéknak is fontos volt, aki arról beszélt, hogy a választók világos üzenetet küldtek a tavaly júniusi választáson a Közgyűlés új összetételével: nem akarják tovább, hogy kizárólag a DK és az MSZP irányítsa a fővárost. Vitézy szerint ezért is ragaszkodott a Közgyűlés többsége ahhoz, hogy legyen átlátható és tisztességes pályáztatás. A bíráló bizottság összetételét a Kétfarkú Kutya Párttól Kovács Gergely ugyanakkor bírálta lapunknak, szerinte ezekben ugyanis felülreprezentáltak a Tisza és a Podmaniczky Mozgalom által delegált tagok ahhoz képest, hogy a fővárosi közgyűlésben ezek a pártok milyen arányban vannak jelen.