Egyetért a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) fővárosi frakciója azzal, hogy Budapest a kormány által kiszabott 89 milliárdos szolidaritási adó helyett csak 39 milliárd forintot fizessen be – jelezte a párt a Magyar Hang érdeklődésére. Azt, hogy a főváros a költségvetésébe nem volt hajlandó betervezni a teljes összeget, Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri hivatal főigazgatója azzal indokolta, hogy akkor a 412 milliárdos bevétellel szemben egy 424 milliárdos kiadási oldal állna úgy, hogy akkor nem tudnak tervezni semmilyen új beruházást, béremelést. Ezért a főigazgató szerint annyit tehetnek, hogy nem a kormány által számolt szolidaritási hozzájárulással terveznek, hanem annyival, hogy a költségvetés (a tervezett fejlesztésekkel, támogatásokkal együtt) nullára jöjjön ki, vagyis 39 milliárd forinttal. A jövő évi költségvetésről a Fővárosi Közgyűlés jövő szerdai ülésén döntenek.
Az MKKP szerint „úgy tűnik, arra játszik majdnem mindenki, de a Fidesz különösen, hogy Budapest működése leálljon”. Úgy vélik, felelőtlenség lenne kockára tenni a hétköznapi működést, csakhogy egy egyértelműen politikai indíttatású kormányzati elvonásnak megfeleljen a főváros. – A kormány a pénzügyi elvonásokkal nem csak a fővárost, hanem rengeteg magyarországi önkormányzatot ellehetetlenített, vagy legalábbis nagyon nehéz helyzetbe hozott és hoz folyamatosan. Ugyanakkor a 2024-es választáson az elvonások ellenére sem a Fideszre szavaztak az emberek, habár tudták, hogy a kormány tovább fogja büntetni Budapestet. Ebben a helyzetben maradnak azok az ellenállási formák, hogy például a biztonságos működés fenntartása érdekében a főváros megtartja az ehhez szükséges forrásokat, és nem fizeti be az összeset az államkasszába. Egyébként is nevetséges, hogy gyakorlatilag többet fizet be Budapest a központi költségvetésbe, mint amennyi onnan járna neki – fejtették ki.
Korábban a Kutya Párt fővárosi frakciójának tagja, az amúgy független Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester azt mondta a Magyar Hangnak novemberben adott interjújában: ideje, hogy Budapest fellépjen a kormánnyal szemben. – Hiába beszélgetünk fontos ügyekről, ha jövőre csődbe mehet a város. Ez csak egy módon orvosolható: ideje lenne, hogy Budapest az ellenzéki szavazók erejével fellépjen a kormánnyal szemben. Ez egyben kritikám is Karácsony Gergely felé, aki nem jeleskedett megmutatni a város erejét a kormánynak – mondta akkor.
A Tisza nélkül nem fog menni
Lapunk az ügyben érdeklődött az összes fővárosi frakciótól, hogy megtudjuk, támogatják-e azt, hogy 50 milliárddal kevesebbet fizessen be Budapest. Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom vezetője azt írta, a frakciójuk december 4-én kapta meg a költségvetést, elkezdték feldolgozni, a december 18-i közgyűlésig kialakítják az álláspontjukat. – A szolidaritási adó folyamatos emelését és a helyi iparűzési adó többlete elvonását nem támogatjuk, ezt már sokszor elmondtuk – tette hozzá.
Szaniszló Sándor, a Demokratikus Koalíció fővárosi frakcióvezetőjének válasza szerint a párt 2014 óta kifogásolja és elítéli a kormány arra vonatkozó szándékát, hogy kivéreztesse a fővárost. – Ez a folyamat Karácsony Gergely főpolgármestersége után annyira felgyorsult, hogy mára már az alapvető fővárosi szolgáltatásokat veszélyezteti. A DK figyelemfelkeltésként értelmezi a főváros részéről, hogy 89 milliárd forint helyett csak 39 milliárd szolidaritási hozzájárulást fizetne ki. Egyben bízunk a független igazságszolgáltatásban, hogy végül nem kell ezt az összeget befizetni, hiszen ez az első számú oka annak, hogy Budapest a működőképessége határán jár. Fontos, hogy a kormány nem csak a fővárost bünteti a szolidaritási adó elvonásával, hanem a kerületeket is, de miközben a fővárosnak csak az iparűzési adóból származhat bevétele, a kerületeknek más bevételi lehetőségei is vannak. A DK szerint a szolidaritási adót viszont ugyanúgy a kerületek esetében is csökkenteni kellene – tette hozzá. Jelezték azt is, hogy a DK a költségvetési módosító törvénycsomagjában azt javasolja, hogy a főváros esetében a szolidaritási adót a 2019-esre csökkentsék vissza.
A Magyar Hang kereste a Fidesz fővárosi frakcióját is az ügyben, akiktől ezúttal sem sikerült választ kapnunk. Mindenesetre a kormánypárti frakciót vezető Szentkirályi Alexandra arról posztolt közösségi oldalán: „beérett Karácsonyék munkája: a főpolgármester csődköltségvetéssel tervez 2025-re”.
A Tisza Párt érdeklődésünkre későbbre ígért válaszadást. Mindenesetre Magyar Péter a napokban azt nyilatkozta az ATV-n, valószínűleg első nekifutásra nem fogják elfogadni a költségvetést. Karácsony Gergely a Magyar Hang kérdésére egy csütörtöki sajtótájékoztatón azt mondta ezzel kapcsolatban: a Tisza elnöke azt is nyilatkozta, hogy Budapest érdekét fogják követni, és ha így van, akkor a főpolgármester szerint „már meg is állapodtunk”. – Azt kell a fővárosi közgyűlési tagoknak mérlegelniük, hogy egy alkotmányellenes és a városi közszolgáltatásokat romba döntő költségvetést szeretnének, vagy pedig egy alkotmányosat, amely megvédi a város pénzügyi autonómiáját – szögezte le. Karácsony arról is beszélt, ha idén nem fogadják el a költségvetést, akkor például nem tudják a szerdán elfogadott bérmegállapodást tartani a fővárosi dolgozókkal, továbbá nem tudják a budapesti rezsitámogatást növelni, ami súlyos károkat okozna a városnak. A főpolgármesternek mindenképpen szüksége lesz a Tisza támogatására ahhoz, hogy átmenjen a költségvetés a közgyűlésen, miután a Fidesz mellett övéké a legnagyobb frakció – és nyilván nem valószínű, hogy a csődköltségvetést emlegető kormánypártok Karácsony Gergelyékkel szavazzanak. Ha a 2025-ös költségvetést idén nem szavazzák meg, akkor jövőre is a 2024-es marad érvényben.
A költségvetésnél lesz egy, talán a város működése szempontjából még sürgetőbb kérdés is: napirenden lesz a főváros jövő évi folyószámlahitel-keretének elfogadása, ez minden évben része szokott lenni a decemberi döntési csomagnak. Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója ezzel kapcsolatban arról beszélt szerdán, hogy annak teljes összegén nem akarnak változtatni, ez 60 milliárd forint. Bár nem szeretik használni ezt az eszközt, hiszen kamatkiadási oldala van, de miután csak „sporadikusan érkezik” az iparűzési adó a fővároshoz, szükség van erre a finanszírozásra is. Ha ez a javaslat nem megy át, az problémát okozna, mert január 2-án nem lenne pénz a főváros számláján, nem lenne miből működni.