Közgyűlés: „felnyomnák″ a fővárost a Szuverenitásvédelmi Hivatalnál, de nagy csaták jönnek a BKV miatt is
A fővárosi közgyűlés alakuló ülése (Fotó: Magyar Hang / Hutter Marianna)

„Átláthatósági″ törvény, korrupció elleni intézkedések, cégvezetői pályázatok, drogstratégia és „vallási üldöztetés″ – ezekről is szó lesz a Fővárosi Közgyűlés májusi ülésén. Az eseményen várhatóan jövő szerdán reggel 9-től kezdődik és estébe nyúlóan tarthat, miután jelen állás szerint 60 tétel van napirenden – ami még bővülhet. 

A közgyűlés reagálni fog a kormány „átláthatóságinak″ nevezett, ám a kritikusok szerint a civil szervezetek és a sajtó ellehetetlenítéséről szóló javaslatára. Például a Kétfarkú Kutya Párttól Döme Zsuzsanna olyan címmel adott be ezzel kapcsolatban előterjesztést, hogy „nyomják fel a fővárost″ a Szuverenitásvédelmi Hivatalnál. A javaslat felkéri a főpolgármestert, hogy a törvényjavaslat elfogadása esetén, „annak hatálybalépése napján jelentse fel a Fővárosi Önkormányzatot a Szuverenitásvédelmi Hivatalnál, illetve e bejelentés kézbesítésével egyidejűleg az 1990. január 1-óta keletkezett összes iratot vigye el a Szuverenitásvédelmi Hivatal székhelyére szuverenitásvédelmi átvizsgálás céljából″.

Az ügyben Karácsony Gergely főpolgármester is nyújtott be előterjesztést, amelyben elítéli hogy a kormánypártok a törvényjavaslattal „el kívánják lehetetleníteni a kritikus civil szervezeteket és független sajtót″. Ha azt megszavazza a közgyűlés, akkor egyben felkérik a főpolgármestert, hogy Budapest Főváros Önkormányzata képviseletében eljárva felterjesztési jog gyakorlása körében erről tájékoztassa az Országgyűlést.

Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom vezetője is indítványozza, hogy álljanak ki a sajtó- és véleményszabadság mellett. Ez egyebek mellett azt rögzíti: „A szuverenitás védelmének egyik legfontosabb eszköze a sokszínű közélet, a plurális sajtó és az erős civil szektor, hiszen a sajtó- és véleményszabadság egyben önvédelmi eszköz is, amely képes leleplezni a különböző befolyásszerzési kísérleteket, illetve meg tudja akadályozni, hogy bármilyen, akár külföldről befolyásolt álláspont dominánssá váljon a közéletben. (...) A Fővárosi Közgyűlés ezért a leghatározottabban kiáll a sajtó- és véleményszabadság mellett, és ellenzi annak korlátozását″.

Nagy vita várható a BKV, illetve a fővárosi cégvezetői pályáztatás kapcsán. A  közlekedési vállalat ugyanis nemrég azzal került a figyelem középpontjába, hogy megbukott Bolla Tibor vezérigazgató azután, hogy közös fotók kerültek elő vele és a céget korábban megkárosító számlagyár vezetőjével. A Tisza és a Podmaniczky Mozgalom azt szeretné, hogy ne csak átvilágítsák a céget, de hosszabbítsák meg a közlekedési vállalatra, illetve a BKK vezetésére kiírt fővárosi pályázatokat is. Karácsony Gergely szerint a BKK esetén nem lenne korrekt a hosszabbítás, mert már nyilvánosságra hozták az eddigi jelentkezők pályázatait. Arról, hogy levélváltásban volt adok-kapok a főpolgármester és a cégvezetői pályázatok elbíráló bizottság elnöke, a tiszás Orbán Árpád közt, itt írtunk. A Fidesz pedig minden, a Fővárosi Önkormányzat közvetlen és közvetett tulajdonában álló, gazdásági társaság pénzügyi átvilágítását kezdeményezi. A Magyar Kétfarkú Kutya Párt pedig ismét benyújtja javaslatát arra vonatkozóan, hogy vizsgálják meg annak lehetőségét, hogy a BKV reklámfelületeinek hasznosítását ne külső magáncégeknek szervezzék ki, hanem arról a főváros gondoskodjon. 

A Fidesz ismét kezdeményezni fogja a főváros jelenlegi drogstratégiájának visszavonását és egy új megalkotását, miután ez a javaslat korábban már elbukott a közgyűlésen. A kormánypártok rendszeresen bírálják a főváros drogstratégiáját, ám emiatt sokat kritizálják őket is. Például a Fidesz drogokkal és alkohollal kapcsolatos kettős mércéjére hívta fel a figyelmet a Kutya Párt legutóbb áprilisban, mikor felest osztott a kormánypárt képviselőinek. Ezzel arra hívta fel a figyelmet, hogy miközben a kormánypártok a drogokat üldözik, az alkoholfogyasztáshoz pozitívan állnak. A fideszes frakció azt is kéri egy javaslatában, hogy a közgyűlés határolódjon el egyik tagjuk, a párbeszédes Barabás Richárd kampányától, ami szerintük uszít a keresztény emberek ellen. A kormánypártok várhatóan ismét tematizálni fogják a tiszás Kollár Kinga uniós pénzekre vonatkozó kijelentését, a közgyűlés pedig az ülés zárt részén dönt majd arról, hogy a Fidesz által indított eljárásban megszavazzák-e a képviselő összeférhetetlenségét. 

Ezen felül sok más téma is napirenden lesz, szó lesz arról, hogy a főváros csatlakozzon a „mozgás receptre” programhoz, arról, hogy javítsák a II. János Pál pápa tér közbiztonságát, vagy hogy fogadjanak el mentálhigiénés programot a budapesti fiatalokkal kapcsolatosan. 

A tiszás bizottsági elnök szerint sajnálatos, hogy Karácsony „minden mögött politikai játszmákat gyanít″

A tiszás bizottsági elnök szerint sajnálatos, hogy Karácsony „minden mögött politikai játszmákat gyanít″

A Magyar Hang információi szerint Orbán Árpád reagált a főpolgármester néhány nappal ezelőtti, a cégvezetői pályázatokat elbíráló testülettel kapcsolatos kritikáira.