
Az anyagi csőd felé robog Budapest – ez is téma lesz szerdán, amikor is ismét ülésezik a Fővárosi Közgyűlés, és ezúttal is az várható, hogy a reggel 9-kor kezdődő esemény az éjszakába nyúlik. Súlyos konfliktusok jöhetnek a fővárosi cégvezetők pályáztatása kapcsán, de a legforróbb téma ezek közül is a BKV ügye lesz, amely vállalatnál nemrég a céget megkárosító F. Zsolthoz fűződő barátsága miatt megbukott Bolla Tibor vezérigazgató.
A nagypolitikával kezdenek majd feltehetően a fővárosban: több javaslat is érkezett a kormány úgynevezett „átláthatósági″ törvényjavaslata elleni kiállásra, a Magyar Kétfarkú Kutya Párté például fel is nyomná Budapestet a Szuverenitásvédelmi Hivatalnál.
Ezután egy olyan ügy jön, ami miatt gyakorlatilag szinte már minden frakció bírálta Karácsony Gergelyt: a BKV kérdése. Vitézy Dávid és a Tisza közös javaslatban kérik a főpolgármestert arra Bolla esetéből kiindulva, hogy teljesen világítsák át a BKV vezetői szintjét és a cég informatikai és takarítási szerződéseit. Azt is elérnék, hogy Karácsony vonja vissza annak a Takács Péternek a megbízását, akit ideglenesen nevezett ki Bolla helyére. A kinevezés nemcsak azért keltett felháborodást a frakciók között, mert a kérdésről Karácsony nem egyeztetett velük, hanem Takács személyével kapcsolatban is többeknek van fenntartásuk. Vitézy Dávid például azt mondta a Magyar Hangnak, „az orosz metróügynek is Takács volt a gazdája Bolla Tibor mellett, tehát finoman szólva is magyarázatra szorul a kinevezése″. Takács kapcsán Karácsony Gergely szintén nyilatkozott lapunknak, ő a cég működőképességét rövid távon csak benne látta. Ugyanis a többi helyettest nem tartja alkalmasnak arra, hogy „egy ilyen borzasztó nehéz politikai és pénzügyi helyzetben elvezessék a céget″. Arra is kitért, „a frakciók jelentős részének dunsztja sincs arról, hogy mi a valós helyzet a BKV-ban”, de a cégnek addig is talpon kell maradnia, működnie és a likviditását megőriznie, amíg találnak egy új vezérigazgatót. Ugyanakkor leszögezte: semmilyen jel nem utal arra, hogy az ő főpolgármestersége idején, tehát 2019 októbere után az említett F. Zsolt-féle számlagyár megkárosította volna a budapestieket. Hogy Karácsony valamilyen, a BKV átvilágításával kapcsolatos vizsgálatot támogatna, arra az is utal, hogy lapunknak azt mondta, nem volt még olyan vizsgálat, amit ő nem szavazott volna meg.
Volt-e zsarolás?
Karácsony ugyanakkor a Magyar Hangnak mondott még valamit, ami később súlyos feszültségek forrása lett. – Ha bárkiről előkerül egy F. Zsolttal közös kép, esküszöm, hogy azonnal kirúgom, csak nehogy valaki olyan legyen, akit a választók küldtek a közgyűlésbe – jegyezte meg akkor, de kérdésünkre sem árulta el, hogy ezzel pontosan kire utalt. Később viszont a 444 azzal állt elő, Vitézy Dávidra gondolhatott, és ezt a maga az érintett is így tudta, sőt, azt állította, hogy a főpolgármester stábja gyakorlatilag egy közvetítőn keresztül megzsarolta. – Megkaptam a közvetlen munkatársadon keresztül eljuttatott üzeneted. Hiába próbálsz megfélemlíteni, nem vagyok zsarolható, nem fogok csendben maradni, és nem ijedtem meg. Nem értek „a szép szóból”, és nem fogok szemet hunyni a BKV-s korrupciós ügyek fölött, ahogy 16-18 évvel ezelőtt sem tettem – írta Vitézy Karácsonynak címzett nyílt levelében. Később viszont a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója, Kiss Ambrus azt mondta lapunk kérdésére, hogy nem igaz, hogy a főpolgármester stábjából bárki megzsarolta volna a Podmaniczky Mozgalom vezetőjét.
Nemcsak a BKV, de a többi nagyobb fővárosi vállalattal kapcsolatos cégvezetői pályázat is éles vitákat vetít előre. Mint megírtuk, kedden több hét után a bírálóbizottság eljutott addig, hogy legalább két cég jelöltjeiről szavazzon. Ám hiába döntött a testület a fővárosi vagyonkezelő (BFVK) és a gyógyfürdőket kezelő cég (BFGYH) élén az eddigiek helyett új vezetők kinevezése mellett, Karácsony Gergelyék szerint nem érvényes módon jutottak erre, ugyanis egyik jelöltet sem szavazta meg a tagok abszolút többsége. Utóbbihoz az kellett volna, hogy a 22 fős bírálóbizottságból legalább 12 szavazat érkezzen egy-egy jelölt esetén, ám az érintettek ennél kevesebb voksot kaptak. Eközben a bizottság annak ellenére sem szavazott a Budapesti Közművek (BKM) jövőbeli vezérigazgatójáról, hogy hetekkel ezelőtt személyesen is meghallgatta az arra alkalmasnak ítélt jelölteket. Ami a BKK-t és a BKV-t illeti, ott Vitézy és a Tisza is hosszabbítást akar kevés érdemi jelentkező híján, ám Karácsony szerint előbbi cég esetén teljesen indokolatlan lenne a kérés. Ennek egy szerdai módosítójában hangot is ad a főpolgármester: „A BKK Zrt. vezérigazgatói pályázatára hét pályázat érkezett, azonban a bíráló bizottság annak ellenére indok nélkül csak két pályázó meghallgatásáról döntött, hogy más pályázók is megfeleltek a pályázati kiírás objektív feltételeinek. Ennek a két pályázónak a meghallgatására sem került azonban sor, holott más társaság esetén két meghallgatott pályázó esetében is tett javaslatot a bíráló bizottság (...) Nem látok olyan szakmai indokot, amely miatt a BKK Zrt. esetében új pályázat kiírására lenne szükség, a bíráló bizottságnak a meghallgatások megtartásával végeznie kellene a dolgát″. A BKV esetén pedig Karácsony úgy látja, nem hosszabbítás kellene, hanem egy teljesen új pályázati kiírás.
Súlyos veszélyben a főváros költségvetése
Szinte biztosan téma lesz a főváros anyagi helyzete is. Nemrég derült ki, bár a Fővárosi Kormányhivatal azt kérte, a Kúria nem semmisítette meg a főváros 2025. évi költségvetését. Ebbe a városvezetés a kormány által rájuk kirótt 89 milliárd forintos szolidaritási hozzájárulás teljes összegét nem volt hajlandó betervezni, csak 51 milliárd forinttal kevesebbet. A főváros szerint ennek oka, hogy ha a teljes összeget befizetnék, egyrészt az állam nettó finanszírozóivá válnának, ráadásul még ha akarnának sem tudnának ennyi pénzt odaadni, az gyakorlatilag bedöntené a fővárosi költségvetést. A helyzet miatt Karácsony Gergely azonnali jogvédelmet kért a bíróságtól, hogy akadályozzák meg a szolidaritási hozzájárulás következő részletének a levonását a főváros számlájáról. Emellett felkérte a BKK vezetését, hogy dolgozzanak ki egy vészforgatókönyvet arra nézve, ha a bírósági pert elveszítenék, nézzék meg azt, hogy ebben az esetben mekkora mértékben kellene visszafogni a közösségi közlekedési kapacitást, hogy az állam sarcát kifizessék. A fideszes Szentkirályi Alexandra viszont arról írt, „a Karácsony-Tisza koalíció egy év alatt csődbe vitte az ország leggazdagabb városát. Az ő felelősségük a főváros működtetése. Ezt szem előtt kellett volna tartani akkor is, amikor 50 milliárdos lyukkal szavazták meg a főváros törvénytelen csődköltségvetését, amikor licitháborút tartottak Rákosrendezőért és elköltötték rá pontosan azt az 50 milliárdot – miközben tudták, hogy ez csődhöz vezet″.
Hogy súlyos helyzetben van a főváros, azt az Állami Számvevőszék friss jelentése is részletezi, amit kedden este publikáltak, így könnyen lehet, hogy erről is szó esik majd a közgyűlésen. Ebben többek közt az szerepel, „a Fővárosi Önkormányzat pénzügyi helyzete az elmúlt években egyre kedvezőtlenebbé vált, a likviditási problémák állandósultak″. Leszögezték a jelentésben azt is: „a pénzügyi helyzet kezelésére irányuló további intézkedések hiányában a tartósan ki nem egyenlített kötelezettségállomány tovább emelkedhet, és jelentősen megnőhet a fizetésképtelenség bekövetkezésének kockázata″.
A Fidesz sem hagyja el a vesszőparipáit
A Fidesz feltehetően ezúttal sem mulasztja el, hogy a tiszás Kollár Kingát kritizálja. A politikus nemcsak a fővárosban képviselő, de az EP-ben is, utóbbi minőségében pedig arról beszélt, hogy az uniós pénzek befagyasztása a magyarok romló életszínvonalához vezetett, ami az ellenzéknek kedvez. A kormánypártok emiatt össztűz alá vették Kollárt, aki a legutóbbi, áprilisi közgyűlésre el sem ment az őt a helyszínen váró és ellene demonstrálni kívánó Fidelitas legnagyobb bánatára. A Fidesz ezután a fővárosban összeférhetetlenségi eljárást indított ellene, mondván szavai alkalmasak voltak a közbizalom elvesztésére. Bár Kollár előzetesen jelezte, nincs félnivalója, és ha meghívják, részt fog venni az ellene indult eljárást megtárgyaló bizottság ülésén, végül mégsem ment el, közösségi oldaláról arra lehet következtetni, hogy inkább Magyar Péter akkor zajló, Nagyvárad felé tartó meneteléséhez csatlakozhatott. A bizottság Kollár esetleges összeférhetetlenségével kapcsolatos javaslatáról a közgyűlés zárt ülésen fog szavazni, de nem valószínű, hogy elmarasztalnák a politikust.
A kormánypártok emellett többek közt ismét a drogpolitikával kívánják majd sarokba szorítani a Tiszát. Ezúttal is indítványozzák, hogy a főváros vonja vissza a jelenlegi, Fidesz szerint túlságosan liberális drogstratégiáját és készítsen újat. Ezt a Tisza korábban egyszer már nem szavazta meg, ami miatt a Fidesz rögtön le is „drogpártozta″ őket. A kormánypártokkal szemben álló frakciók viszont több alkalommal kritizálták, hogy ők mennyire szemforgatóan állnak a kérdéshez, és míg a drog ellen hangosan fellépnek, addig a szintén súlyos problémákat okozó alkoholfogyasztást támogatják – többek közt kocsmaprogrammal. Emiatt legutóbb a Kétfarkú Kutya Párt Herbal Vodka elnevezésű feleseket is osztott a fideszeseknek.
Arról, hogy ezen felül milyen előterjesztések lesznek még napirenden, itt írtunk.