
Eddig még nem tapasztalt mértékű feszültségek közepette indult a Fővárosi Közgyűlés: az ülésterembe vonuló tiszás képviselőket élőlánccal fogták közre a párt aktivistái, akik mindenkit arrébb tessékeltek a politikusok útjából, nemcsak a helyszínen megjelent Bede Zsoltot, de még az újságírókat is. Nem Bede volt az egyetlen, aki megjelent, a budapesti Fidelitas aktivistái szórólapot osztogattak a helyszínen arról, hogy Magyar Péter „nem a magyar embereket szolgálja, hanem valaki mást″. Emellett matricát is osztogattak, ezen Kollár Kinga, Magyar Péter és az ukrán titkosszolgálattal összefüggésbe hozott Tseber Roland voltak láthatók.
Ezúttal egyébként az uniós pénzek befagyasztásával kapcsolatos gondolatai miatt a Fidesz által keményen bírált Kollár már megjelent az ülésen. Mindenesetre a fideszes Radics Béla biztosra ment, ugyanis egy a tiszás képviselőről készült kartonfigurát is hozott az ülésterembe. Egyébként Bede Zsolt majdnem dulakodásba keveredett egy férfival, aki Bede Zsófiként gúnyolta őt, amit a szélsőjobbos sajtómunkás homofóbnak nevezett, de később is vitáztak az érintettel, egy biztonsági őr szét is választotta őket.

Karácsony Gergely a főváros súlyos pénzügyi helyzetéről kezdett beszélni napirend előtt, és idézett az Állami Számvevőszék jelentéséből, amely felhívja a figyelmet arra, hogy Budapest anyagi helyzete fenntarthatatlan. Mi nem arra esküdtünk fel, hogy betömjük a központi költségvetés lyukait, hanem hogy szolgáljuk a budapestieket – hívta fel a figyelmet. Elmondta, eddig a főváros minden érdemi pert megnyert a rá az állam által kivetett szolidaritási hozzájárulás miatt. A főváros azonnali jogvédelmet kért, reméli, hogy most is meg fogják kapni, de ez nem jelenti azt, hogy megoldódnának a problémáik. A kormányzati propagandából az egyik kedvenc mondata a főpolgármesternek, hogy Budapest az egyik leggazdagabb önkormányzat. Valójában inkább az egyik legnagyobb, és működtetik Magyarország egyik legjobb közszolgáltatását, a közösségi közlekedést, és ekkora rendszert a magyar állam se működtet, ha utasszámokat nézünk. Fontos határkőhöz értünk, és mikor a fideszesek azt mondják, hogy fizessék be a költségvetésbe a több mint 50 milliárd forintot, akkor mondják meg, hogy miről. Rákosrendezőre pedig nem költött a központi költségvetésből Budapest. A főpolgármester annak apropóján, hogy a fideszesek már összeférhetetlenséget kezdeményeztek Kollár szavai miatt, bejelentette, hogy ő is összeférhetetlenséget kezdeményez több kormánypárti képviselővel szemben, miután a vonatkozó törvény szerint nem lehetnének egyszerre képviselők és az Országgyűlési Hivatal munkatársai is egyben.
A DK-s Keszthelyi Dorottya arról beszélt, hogy a Fővárosi Közgyűlés egyes frakciói, a jobboldali pártok politikai játszmái Budapest jelenét és jövőjét sodorják veszélybe. A közgyűlés politikai csatatérré változott, de ez nem lehet így. „Ez a város nem lehet kísérleti terep egy választási kampány előkészítéséhez. Ha valakinek valóban fontos Budapest, annak most egyetlen dolga van: felelősen cselekedni, felelősséget vállalni a városért, a benne élőkért és azokért is, akik nap mint nap dolgoznak értünk″.
– Na mi van, harcosok? Jól halad a békeháború? Összenő, ami összetartozik – mondta a párbeszédes Barabás Richárd felszólalásában jelezve, hogy a kormány többször is ellopja a főváros pénzét. Ellopja, mikor az 1 százalékot a kegyenceinek adja, ellopja, mikor azt az egyházak megkaphatják bezzeg az 1 százalékot, és mikor túladóztatja a fővárost. – Hogyan veszik a bátorságot, hogy én vallásellenes propagandát folytatok? – kérdezte őket, mikor az egyházak vezetői, a pöffeszkedő papok dőzsölhetnek egyházi pénzben, miközben a Pride-ot meg betiltják, mikor pár napja derült ki egy papról ismét, hogy egy 12 éves lány mellét fogdosta. Ő bezzeg nem mondhatja el, hogy a pedofilok a papok között vannak, nem közöttünk. Lehet az ő egyházzal kritikus kiállítása zavart szenteskedő politikusokat, de az embereket nem zavarta.
A tiszás Bujdosó Andrea elmondta, szomorú, mert elárultak minden magyart. Partiumban született és felnőtt magyarként megrendítette, hogy a magyar kormányfő George Simion mellett kampányolt. A kormány gyűlöletet szít, elárul, magyart magyar ellen harcba uszítanak. Azért, mert csak fosztogatni tudnak, kormányozni ne, valamivel el kell fedniük a mértéktelen lopást, a széteső közszolgáltatásokat.
A fideszes Szentkirályi Alexandra azzal kezdte, örül, hogy Kollár Kingának sikerült bejönni a közgyűlésre. A városvezetői koalíció, Karácsony és a Tisza Párt eljutott oda, hogy csődbe vigyék a fővárosi önkormányzatot, törvénytelen költségvetést szavaztak meg, de volt itt pénz Gyurcsány-féle cégvezetőkre, volt pénz milliós prémiumokra, csak tavaly nyáron 172 milliót fizettek ki, ne mondják, hogy nem tudták milyen helyzetben van a főváros, miközben a főpolgármester is rengeteget költ a kommunikációs stábjára. Pitiáner bosszúhadjáratnak tartja, hogy a főpolgármester összeférhetetlenségi eljárást indít a fideszesek ellen, szerinte nem is merül fel összeférhetetlenség. Nem érti, miért nem értik a különbséget aközött, hogy Kollár Brüsszelben azért dolgozik, hogy a budapesti kórházfelújítások csússzanak és aközött, hogy ők azért dolgoznak itt is a másik pozíciójában is, hogy a budapestiek ügyét előre vigyék. Karácsony erre reagált. Elfelejtette elmondani, hogy mire költötte a kormány a legtöbb központ Budapesten: 600 milliárdért vett irodaházat Tiborcz Istvánéktól, ez volt a legnagyobb fejlesztés. Tarlós idején még a főváros plusz 20 milliárdot kapott még a kormánytól, ez a szám most mínusz 57 milliárd Karácsonynak. Azért mennek bíróságra, mert nem gondolják,hogy a törvények felett állnak, ezt a kormány teszi. Miért lobbiznak a fideszesek azért, hogy ezt az 57 milliárdot fizesse még be a főváros? Van még Tiborcz Istvánnak talán még eladó irodaháza? – kérdezte a főpolgármester. Felszólította a Fideszt arra is, hogy mondják meg, hogy ezt az összeget mégis miből kellene befizetni. A jogvitát majd megnézzük, azzal az Országgyűléssel áll szerződésben több fideszes is, amelyik tönkre akarja tenni a fővárost.
Vitézy Dávid arról beszélt, hogy emlékszik még Lázár János listájára, ahol összefirkálta a budapesti beruházásokat és leállította. A Fidesz a HÉV-ről hiába posztol, de továbbra sem írták ki a járműtendert, ami az új szerelvényekhez kéne. A felújításra vagy a kivitelezésre sem jelent meg tender. Ráadásul ócska trükkel megvonják Budapesttől az árvízvédelmi forrásokat. Lázár áterőltetett a parlamenten egy törvényt, ami miatt az önkormányzatok nem használhatják fel szuverén módon az uniós forrásokat.
Gulyás Gergely Kristóf a Fidesztől azt mondta, nincs összeférhetetlenségi eljárással érintett képviselő az ő frakciójukban, vajon Karácsony nem inkább a Podmaniczkytől gondolt-e Gál Józsefre vagy a tiszás Molnár Dánielre, Porcher Áronra vagy Gémes Szilviára, akiknél szerinte egyéb megbízatásaik miatt felmerülhet ez.
Tüttő Kata szerint tragédia, hogy nem jut pénz a fővárosra, de Budapest utolsó lehelletéig küzd a szabadságért.
Karácsony utána áttért a kormány átláthatóságinak nevezett törvényére, amihez hasonló Putyin Oroszországában van. A kormány számára kihívást jelentő szereplőket vegzálnak, és azt a látszatot kelti, hogy a közéletet végző civil szervezetek mind ellenségek. Az utolsó demokratikus bástyákat, a szerkesztőségeket is le akarják dönteni, bárkire rásüthetik a bélyeget, hogy külföldi ügynök. Szürreális abszurditás, hogy az uniós pénz is külföldinek számít, mikor máskor elmondja a kormány, hogy az a magyarok pénze. Budapesten büszkék arra, hogy próbálnak uniós közvetlen forrásokat találni lakhatásra vagy a szegények megsegítésére. Tudja, hogy működik a parlamenti kétharmad, de fontos, hogy a főváros megszólaljon. Egyetért Karácsony Döme Zsuzsanna javaslatával is, ami felnyomná Budapestet a Szuverenitásvédelmi Hivatalnál.
A tiszás Molnár Dániel azt mondta, a kormány a politizálás maszkja mögé bújó bűnszervezet, nem riadnak vissza, hogy a felcsúti Nérónak kedvezzenek. Az állampárt, a Fidesz minden eszmét elárult, amit valaha magáénak vallott. Az ország a tönk szélén van, kivéve Mészáros Lőrincnek, akinek már kétszer annyi vagyona van, mint az angol királynak.
Vitézy Dávid szerint a Fidesz javaslata nagyban veszélyezteti Magyarország uniós tagságát, ezáltal Budapestet is. Rátért az önvédelmi törvényjavaslatra is, amely Budapestet szerinte gyakorlatilag 23 külön várossá szabdalná, mélyíteni a lakhatási válságot is. Lehet ezt mondani, hogy a polgármesterek nem fogják alkalmazni, de ha ezt valaki mégis megteszi, ellehetetlenítheti a rozsdaövezetek beépítését. Bár tartalmaz jogos szempontokat a javaslat, de az faék egyszerűségű logika, hogy ne lehessen betelepülni, aminek az lesz a vége, hogy a Király utca egyik oldaláról a másikra ne lehessen költözni. Ráadásul felső határ nélkül vethetnek majd ki adót a betelepülőkre a kerületek.
Barabás Richárd szerint Vitézy Dávid mismásolt, mikor megfogalmazta a sajtószabadság melletti kiállását, egy fideszes narratívát fogalmazott meg, ez gyávaság volt. Vitézy Dávid szerint mielőtt Barabás hülyét csinál magából, tájékozódjon, rosszul ejtette ki Georgia nevét, a javaslatához fűzött fideszes módosítókat meg nem fogja befogadni.
Ukrajnás pólót sikerült dobálnia a képviselőknek
A fideszes Szécsényi Dániel arról beszélt, a haza és Budapest szuverenitása nem lehet alku tárgya. Politikai vita legyen, de aki politikával foglalkozik, ne kapjon pénzt külföldről. Mit gondolnak, mikor Magyar Péter megpróbálja lejáratni a honvédséget, majd egy nappal utána az ukrán titkosszolgálatok támadják Magyarországot, nem gyanús? Meg fogjuk védeni a hazánkat. Ruszin-Szendi Romuluszról is kiderült, hogy többször találkozott egy ukrán kémmel, ő maga ismerte el, akkor ki a háborúpárti? Érthető és koherens honvédelmi miniszteri felszólalásról próbálnak hazugságokat terjeszteni. Emiatt a Fidesz olyan ukrajnás pólót hozott a tiszásoknak, amit egyes EP-képviselőik már viseltek. Ezt el is kezdték kiosztani, ám az egyik tiszás ezt a Fidesz politikusa után dobta, aki pedig visszadobta neki. Karácsony Gergely megjegyezte, hogy ő sajnálja, hogy nem kapott ilyen pólót, ő szívesen hordaná. Végül az eldobott póló kikötött nála, de attól tartott a főpolgármester, hogy az nem az ő mérete.
Később kiderült, nem Karácsony volt az egyetlen, aki megirigyelte az ukrajnás pólót. A Kétfarkú Kutya Párt társelnöke, Kovács Gergely ugyanis arról posztolt egy fotót is megosztva: „A szokásos sorosozás, idegenérdekezés és drogosozás közben ötletes akcióra adta a fejét a Fidesz a fővárosi közgyűlésben: EU with Ukraine pólókat adtak a tiszásoknak, ők nem kérték és eldobálták, de sikerült megszerezni!″
Karácsony később egy fideszes felszólalásra azt mondta, a kedvenc valósághajlító mondata, hogy Budapesten csökken a népesség, és emiatt őt hibáztatják. De valójában Magyarországon csökken a lakosságszám, akkor arról ki tehet? A kormány megbukott, ha azt nézzük, mennyit költenek családtámogatásra, és mégis fogy a lakosság.
A fideszes Radics Béla szerint a tiszás Molnár Dániel az ukrajnás pólóosztáskor azt mondta, ő nem hord ilyet, de a párttársai igen, úgyhogy ne szégyellje, hordja, direkt az ő méretében készült, hogy jó legyen. Arról is beszélt, újra köztük van Kollár Kinga, akit köszöntött, majd azt kérdezte tőle, fagyizás helyett miért nem néz az emberek szemébe, mikor arról beszélt, hogy hatékonyak a brüsszeli zsarolások. Ön felesküdött Magyarország Alaptörvényére, ön kint árulja Magyarországot, nemcsak ön, hanem az egész pártja. Itt jött egy bekiabálás a Fidesznek a közgyűlés vendégeinek széksorából, hogy „ti meg elloptátok″ Magyarországot.
Baranyi Krisztina szerint a Fideszt és a Tiszát se érdekli Budapest
A tiszás Porcher Áron szerint Molnár Dánielnek tényleg nem kell szégyellnie magát, de a fideszeseknek igen. A Tisza egymillió lépést tett meg az elmúlt hetekben, ők beszéltek a magyar emberekkel, akiknek valós gondjaik vannak. A Fidesz ahelyett, hogy meghallgatná a magyar embereket, pólókat nyomtat. Hogy oldja ez meg a széteső egészségügyet? A fővárosban is pólónyomtatással akarnák megoldani a gondokat, „gratulálok″. Ne tereljenek, nem az egy éve létrejött Tisza miatt nem jönnek az uniós források, ne tegyék tönkre a közös otthonunkat.
A DK-s Szaniszló Sándor elmondta, ők nem szégyellik kimondani, hogy Ukrajna honvédő háborúban vesz részt. Baranyi Krisztina a Kétfarkúak frakciójából azt mondta, egy éve a legrosszabb álmaiban gondolta, hogy megbénul a közgyűlés azzal, hogy pártpolitikusok ülnek be, de ez beigazolódott. A főpolgármester épp a város inkasszója ellen küzd, ha nem sikerül, leállhatnak az idősotthonok, szociális intézmények, egy forint sincs semmire, de ehhez képest arról beszélgetünk, hogy ki támogatja Ukrajnát. Emberek, erőt kéne mutatni egy olyan városban, ahol 70 százaléknyi ellenzéki szavazó van, hogy megtudjuk magunkat védeni, hogy holnapután is járjon a BKV. – Az egyik eldobja az Ukrajnával szolidaritást mutató pólót, a másik papírmasé Kollár Kingát hoz az ülésre? Nem gondolják, hogy a saját pártpolitikai céljaikon kívül mással is foglalkozni kéne? A két legnagyobb frakciót nem érdekli Budapest – mondta a Fideszre és a Tiszára utalva.
A fideszes Gulyás Gergely Kristóf azt mondta, kíváncsian várja, hogy kiderüljön, Magyar Péter mennyit gazdagodott Mészáros Lőrincnek köszönhetően – utalt a bennfentes kereskedelemmel kapcsolatos vádakra, amit a Tisza elnöke egyébként rendszeresen visszautasít.
A DK-s Déri Tibor Magyarország szégyenének nevezte az ellehetetlenítési törvényt, magyarázat nincs rá, csak a mismásolás megy, valójában minket, ellenzékieket akarnak elhallgattatni. Ezt azzal elintézni, hogy majd kormányváltás után tesznek ellene, nem elfogadható – ezt pedig már a Tiszára utalva mondta. Szerinte a baloldali hangokat akarják kitörölni a nyilvánosságból. – Amikor a fideszesek a szuverenitás jegyében osztják az észt, miközben türk vendégeket fogadnak meg Szijjártó szinte hetente jár Moszkvába eligazításért, akkor tényleg ez kell? – tette fel a kérdést. Felemlegette, Szentkirályi Alexandra havi 1,7 millióért ad tanácsokat Kocsis Máténak, a Fidesz parlamenti frakcióvezetőjének, mégis milyen tanácsokat ad neki, csak Budapest ellen hergelik valójában a közvéleményt. Méltatlan, hogy a jobboldali pártok túrákról vitatkoznak, miközben a kormány beszántja a szabad sajtót és csődbe viszi a fővárost. Szégyelljék magukat.
A tiszás Orbán Árpád szerint szerencse, hogy kint vannak a zászlók, néha rájuk kellett néznie, hogy nem Moszkvába vannak-e, ez a fideszesek felszólalásai miatt volt. Ha már behozták az Ukrajna-témát, nézzék a tényeket. 2023-ban a kaszinós hadügyminiszter nyilatkozott úgy, hogy háborúra készülnek. Még két éve sincs az se, hogy Orbán Viktor és Szijjártó Péter aktívan kampányolt az ukrán EU-tagságért. Az ukrán kémként azonosított Holló Istvánnak meg kormánypártiakkal volt közös cége, úgyhogy ennél nagyobb öngólt nehéz elképzeli.
Szentkirályi szerint Ukrajna felgyorsított uniós csatlakozása vastagon érinti Budapest életét is, nem mindegy, a Tisza milyen álláspontot foglal el. Nem fogja tudni a Tisza megmagyarázni, hogy Tseber Roland szerint ő Magyar Péter barátja, Magyar meg megköszönte neki, hogy megszerezte az ukrán útját. Szerinte az ukrán csatlakozás közbiztonsági kérdéseket is felvet, rengetegen rendelkeznek ott fegyverrel most, ez veszélynek tenné ki Magyarországot, ha ezeknek a fegyvereknek egy része beszivárogna a schengeni zónába. Fokozódhatna a drogkereskedelem és prostitúció is. A magyar ellátórendszert friss traumával rendelkező érkező ukránok is terhelnék. Az ukrán gyerekek oktatási rendszerben való megjelenése is plusz feladat lenne a budapesti iskoláknak is. A Tiszának Manfred Weber a közvetlen főnöke, így egyértelmű, hogy ők is ugyanazt a képviselik. Szentkirályi innen is biztat mindenkit, hogy töltse ki a kormány konzultációját Ukrajna EU-csatlakozásáról.
A DK-s Keszthelyi Dorottya szerint Szentkirályi „olyan kedves hölgy, nem értem, hogy miért kell az orosz propagandát a közgyűlésbe hoznia″. Budapest erőn felül vállalt a a kárpátaljai magyar menekültek ellátását, akkor a Fidesz nem volt lelkes, csak amikor ki kellett tenni őket a szállásaikról.
Karácsony Gergely azért akarta idehozni az átláthatósági törvény kérdését, mert az egyik uniós monitoring ülésén egy civil partnerük miatta elsírta magát, mert van egy egzisztenciális félelem bennük, de az általuk képviselt ügyek miatt is éreznek félelmet. A félelem miatt hozta ide tehát a javaslatot, szeretné, ha a civilek azt éreznék, hogy vannak partnereik. Érti a politikai kommunikációt meg hogy pólókat dobálunk, érti, hogy a tiszások nem akarják magukat provokáltatni, de egy olyan pólót dobáltak, amin egy másik ország zászlaja van. Amióta itt ülünk Ukrajnában meghalt vagy két tucat ember. Az uniós tagság legitim politikai vita, de az a játszma, hogy lábtörlőnek használjuk egy olyan nemzet zászlaját, ami az életéért küzd... Hogy tudunk idáig eljutni? Érti hogy a Tisza nem akarja magát provokáltatni, de miért csinálják ezt? Szégyennek tartja, hogy dobálták a pólót, mégis mi mit szóltunk volna, ha egy másik ország közgyűlésében dobáltak volna egy magyar zászlós pólót. Arra is kitért, hogy az a játék, amit a Fidesz kezdett játszani, hogy ilyen vádakat fogalmaz meg a legerősebb ellenzéki párt kapcsán, hogy ellehetetlenítsék őket a választáson, azt ő egy nagyon veszélyes játéknak tartja. És ha egy magyar titkosszolgálat úgy működik, hogy egy vezérkari főnök környékén más országok szolgálatai tudnak sertepertélni, akkor az nagyon nagy baj. Ez egy nagyon kemény játék, és a főpolgármester nem akar odáig eljutni, hogy Magyarországon a szabad választások kapcsán jogos aggodalmak legyenek.
Baranyi Krisztina elmondta, 50 milliós alapot hoz létre a ferencvárosi önkormányzat a bajba kerülő civil szervezetek megsegítésére, ehhez más is csatlakozhat.
Jön a nagy BKV-vita
Ezután a BKV ügye jött, ebben Vitézy Dávid és a Tisza adott be javaslatot. Többek közt azt akarják, hogy világítsák át a cég vezetését, és a DK-s Déri Tibor módosítóját pedig befogadják, ami szerint az eredeti kéréssel ellentétben ne meghosszabbítsák a BKK és BKV vezetői posztjára kiírt pályázatokat, hanem teljesen újakat írjanak ki. A fideszes Havasi Zoltán szerint a BKV-botrány és a főváros csődhelyzete világosan bemutatja, miért van szükség arra, hogy a fővárosi cégek működését átvilágítsák.
A fideszes Gulyás Gergely Kristóf azt kérdezte egy interneten felbukkant, ünnepségen készült fotó miatt, hogy Vitézy Dávid és F. Zsolt között milyen kapcsolat volt, honnan ismerte őt, milyen munkán kívüli kapcsolat volt köztük és azóta van-e vele kapcsolata. Arról is beszélt, a Tisza kiírt egy sikerességgel nem vádolható cégvezetői pályázatot, mi lesz a fővárosi vállalatok sorsa? Szerinte ugyanis kedden az a döntés született, hogy a jachtozó Mártha Imre és a pulykázó Walter Katalin cégvezetők maradnak. Ugyanis az ügyüket nem tűzték napirendre, vagyis elszabotálták a kérdést. Független cégnek kellene átvilágítania a BKV-t.
Radics Béla a Fidesztől azt tette hozzá kérdésként, hogy megéri a Tiszának a pozícióosztás, ha olyan emberek tudnak székben maradni, mint azok, akik most távoztak, Bolla Tibor? Aki Balin nyaralt egy gengszterrel. Szerinte a Tisza színjátékká silányította a cégvezetői pályázatokat elbíráló bizottságot. Hiába nyújt be a Fidesz jó javaslatokat, azt önös érdekből leszavazzák, például javasolták már, hogy világítsák át minden céget, azt is leszavazták.
A tiszás Bujdosó Andrea a főváros helyzetére reflektált. Hogy jól működön, kell megfelelő bevétel és hatékony működés, nem nehéz dolog ezt megérteni. A megfelelő bevételek helyett viszont kivéreztetés van. Fontos az is, hogy hatékony legyen a város működése, a Tisza már októberben kezdeményezett új cégvezetői pályázatot, de azt nem szavazták meg se a Fidesz, se a DK. Itt a fideszesek bekiabáltak, de Bujdosó jelezte, hogy most ő beszél. Szerinte abban Baranyinak igaza van, hogy nem a jó dolgokkal foglalkozik a közgyűlés, hanem a hazugságokból gyártott ügyekkel, de azért meglepő, hogy ő von felelősségre másokat, hogy nem foglalkozik a főváros ügyeivel, mikor ők nem szavaztak a 2025-ös költségvetésről. A hatékonysághoz hatékony intézmények szükségesek, ők nem akarják a helyükön tartani a jelenlegi cégvezetőket, nekik is az a céljuk, hogy tisztességes és kompetens vezetők legyenek, hogy ne csorogjanak ki közpénzek. A Tisza partner abban, hogy a kormány ne véreztesse ki Budapestet, de abban is, hogy megfelelő működést biztosítsanak a cégeknek. Megjegyezte azt is, egy átvilágításnak 2-3 milliárdos költsége van, ezt a Fidesz honnan akarja előteremteni.
A tiszás Molnár Dániel úgy fogalmazott, a BKV-s ügyek hosszú időn át tartó és törvénytelen vezetésről árulkodnak a megjelent sajtóhírek, ez megmutatja, hogy a városvezetés és Karácsony Gergely nem alkalmasak arra, hogy úgy vezessék tovább a céget, ahogy eddig. Míg Al Capone megelégedett a kaszinókkal, amiről Szentkirályi Alexandra talán tudna mit mondani, a BKV-ba bűnszervezet épült be.
Karácsony Gergely szerint amit Molnár mond, nem igaz, ilyen sajtóhírek nincsenek, de később érdemben is fog reagálni. A párbeszédes Barabás azt kérte, minden fővárosi képviselőtől kérjen be írásos nyilatkozatot Karácsony Gergely arról, hogy milyen kapcsolata volt F. Zsolttal.
Megy az adok-kapok a cégvezetői pályázatok miatt
A tiszás Orbán Árpád szerint, aki a bírálóbizottság elnöke egyébként, a tények, hogy értelmezési problémák miatt vannak viták a cégvezetői pályázatokkal. De meghallgatták két cég jelöltjeit, az egyik esetben 8,a másik esetben 7 szavazatot kapott a nyertes jelölt, akik közül egyik sem a jelenlegi vezérigazgató. És akkor elhangzanak olyan botorságok, hogy a Tisza nem akar cégvezetőt leváltani? Orbán felemlegette azt is, hogy Karácsony szerint csak az terjeszthető elő jelöltnek, aki 22 főből 12 tag szavazat kap legalább, de a Fidesz nem is szavazott, hol voltak? Miért nem szavaztak ők a bizottságban?
Erre Gulyás Gergely Kristóf azt mondta a Fidesztől, nehéz Orbán Árpád után jönni, mert fel kell ébreszteni a hallgatóságot. De a Fidesz végig konzekvens álláspontot képviselt: a személyi döntések a városvezetői koalíció ügye, ők ebben nem fognak részt venni, elmondták az első naptól kezdve, vagyis ezért nem szavaztak. Nem vesznek részt a komédiában, a bizottság a saját maga által szabott határidőket sem tartotta be. Egyébként Karácsony Gergely évi 300 millió forintot költ el Gál J. Zoltánokra, lesz majd pénz így átvilágításra.
Orbán Árpád szerint a főpolgármester írta ki a pályázatot, a bizottságot pedig felkérte. A három nagy cég esetén a főpolgármester kezdeményezi ügydöntő felügyelőbizottságok alkalmazását, ami egyeztetésre szorul. Gulyásnak azt mondta, kettejük közt az a különbség, hogy ő végzi a munkáját, a fideszes politikus meg nem. A DK-s Déri Tibor nem akart hozzászólni, de voltak olyan megnyilvánulások, amiket érdemes tisztába tenni, és elmondani, mi folyik a bírálóbizottságban. Azt mondta Orbán, hogy mindenki ismeri a szabályokat, de milyen szabályok ezek? Mert a szabályokat lépésről lépésre, tégláról téglára változtatják meg folyamatosan a bírálóbizottság ülésein. Jelezte azt is, hogy a 22 fős testületből nem egy nagy szám, hogy heten és nyolcan szavaztak meg egy-egy jelöltet, nagy kérdés az is, hogy ennyiből egy közgyűlési többség kiforrna-e. És ha rosszul választottak, ki viseli a felelősséget majd? A jobboldali képviselők nem vállalják a felelősséget, se a Fidesz, se a Tisza. Ezt hamar be kéne fejezni és dűlőre jutni, hogy ki mit akar.
Gulyás Gergely Kristóf felvetette, öt főt hallgattak meg a BKM élére, mégsem tette fel határidőig a cégvezetők kérdését, miért döntött így személyesen Orbán Árpád a bírálóbizottság elnökeként? Ha feltárják a BKV kapcsolatait, akkor Molnár Dániel tegye fel a frakcióvezetőjének, Vitézy Dávidnak, hogy milyen kapcsolata volt a Nagymesterrel?
Baranyi Krisztina ismét a főjegyzőhöz fordult, hogy a bírálóbizottság létrehozása és munkája vet fel kérdéseket, kért egy hónapja tájékoztatást, hogy ha a bizottság nem az Mötv. alá tartozik, akkor mégis ki látja el a bizottság törvényességi felügyeletét? Számadó Tamás jegyző szerint a kormányhivatal fogja ellátni a főpolgármester javaslata kapcsán, addig az egy belső döntéshozó fórum.
Déri Tibor szerint a bizottság munkája 2025. május 31-ig szólt, tervezi-e bármelyik frakció ennek a működését meghosszabbítani, mert ezután az ő olvasatában megszűnik bizottság? A főjegyző szerint a főpolgármester kérte fel a bírálóbizottságot, ő fog nyilatkozni.
Karácsony Gergely látta a sajtóhíreket, hogy döntött a bizottság, de hivatalosan ő nem kapott erről tájékoztatást Orbán Árpádtól. Orbán azt mondta, már csak 21-en vannak a bizottságban, mert Tüttő Kata lemondott. Karácsony szerint viszont Tüttő nem mondott le, csak jelezte, hogy nem kíván részt venni a munkájában. A közgyűlési határozat alapján a főpolgármester felkérte a bizottság minden egyes tagját, és a ők javaslatot tettek a főpolgármester felé, amit Karácsony a pályázat kiírójaként elbírál. Ha a valóságban a BKV vezetésében komoly bizalmi válság robbant ki, ennek megfelelően fognak javaslatokat tenni. Amíg tart a felkérés, ő addig végzi a munkát.
Baranyi szerint a főjegyzői válaszból az derül ki, hogy a bizottság fölött senki nem gyakorol törvényességi felügyeletet a legfontosabb cégek vezetőinek kiválasztásánál, és ezt legitimnek is gondoljuk?
Gulyás megdöbbent: Orbán Árpád tényleg annyira inkompetens volt, hogy nem küldte el a döntést Karácsonynak, egy egyszerű e-mailt nem tudott kiküldeni? Kiderült az is, hogy a tiszás azzal sincs tisztában, kik a tagjai a saját bizottságának, ez a Tisza. A tiszás Bujdosó Andrea úgy reagált, van bája annak, hogy azok bírálják mások munkáját, akik kihúzzák magukat a munka alól, beleértve a Fideszt és az MKKP-t, a kormánypártok is csak pogácsázni meg obstruálni járnak az ülésekre. Szerinte a bírálóbizottság törvényességi felügyeletét Karácsony Gergely látja el, a bizottság elvben egy támogató bizottság a főpolgármester részére, de mindegyik frakció mindent megtett, hogy megakadályozza a működést, beleértve Karácsonyt is. Szerinte Baranyit is meghívták az ülésekre, de csak egyszer ment el félórára, miután kivágta a hisztit, tehetne javaslatot is inkább, segíthetné a munkát. Jó? Köszönöm szépen! – mondta.
Orbán Árpád Baranyira reagált szintén. Az összes ülésre meg volt hívva Karácsony Gergely, Kiss Ambrus és a főjegyző is, csak nem jöttek el. A szakszervezetek képviselői is eljöttek, mindegyik elmondhatta a véleményét.
Karácsony „kellően libsi″ volt
Baranyi Krisztina szerint a bizottság létrejötte helyes cél érdekében történt, de ők azt javasolták, hogy a testület által történő elbírálást nyissák ki, a közgyűlés összes tagja vegyen ebben részt, de ezt elutasították. A többi kioktatására és minősítésére nyilvánvalóan nem reagálok – üzente Bujdosónak. Ha már a főjegyző nem ment el, a hivatala delegált-e valakit helyette biztosítva a jogi asszisztenciát? Számadó Tamás szerint a bírálóbizottság nem egy önkormányzati testület, ezért nem vettek részt. A pályázati kiírást és a végső javaslatot meg fogják vizsgálni. Kiss Ambrus szerint azért nem mentek el, mert nem ők gyakorolnak törvényességi felügyeletet, ő azért nem vett részt, mert nem akart ott megnyilvánulni.
A párbeszédes Béres András szerint, számos javaslattal éltek, amit leszavaztak a bírálóbizottságban. Például nem volt szerencsés a 11 fős bizottságot 22 főssé duzzasztani, hiszen így nem tudták biztosítani, hogy elegen vegyenek részt az üléseken. Az sem igaz, hogy bármelyik cégvezetőt Gyurcsány Ferenc nevezte volna ki, az öt vállalatból két vezérigazgatót még Tarlós István, hármat pedig Karácsony Gergely választott ki. Nehéz a bírálóbizottság folyamatosan változó szabályaihoz alkalmazkodni.
Emelkedett hangulatú a vita – jegyezte meg a fideszes Szepesfalvy Anna. Ebben a közgyűlésben teljes konszenzus van arról, hogy nem kívánunk együtt dolgozni a jelenlegi cégvezetőkkel, a Tisza-Vitézy „sikerbizottság″ pont hogy asszisztál a megtartásukhoz, mert addig változtatták a szabályokat. Nem kell megsértődni, hogy a Fidesz nem vett részt a munkában, az történt amúgy is, amit a kormánypártok mondtak. Komoly kérdéseket nem lehet komolytalan emberekre bízni, önök most leszerepeltek ezzel a bizottságosdival, ami nem vetít előre önöknek túl jó jövőképet – tette hozzá. A tiszás Barna Judit azt jegyezte meg, reméli a Katona József, illetve Radnóti Színházakkal kapcsolatos bírálóbizottságokba is eljönnek Baranyi Krisztina meg a fideszesek, várja őket.
Gulyás Gergely Kristóf szerint Orbán árpád elnöknek nagy a mellénye. A tiszásokban nem volt meg a kellő szerénység, látjuk, hogy a Tisza akkor is ilyen „sikerekre″ számíthatna, ha a kormányrúd közelébe engednék. Orbán Árpád a közigazgatás legalapvetőbb szabályára is fittyet hányt, és nem írt tájékoztatást a keddi döntésekről, pedig az lett volna az egyetlen egy feladata, hogy az elbírálást követően tegyen egy javaslatot Karácsony Gergelynek, de ő erre képtelen volt jelen állás szerint. Válaszoljon Orbán Árpád arra is, hogy a BKM-ről miért nem szavaztatott? A tiszás Balogh Balázs szerint tanulságos volt végighallgatni az elmúlt 1,5 órát, szépen összezárt mindenki, a kétfarkúak, Párbeszéd, DK, elvették a show-t az elől a probléma elől, ami a BKV problémája, hogy milliárdok folytak ki a cégből. Amikor a Tarlós által kinevezett, Karácsony által megtartott cégvezető botrányáról van szó, hirtelen nem ez a téma, ez volt a mai nap legnagyobb színvallása. A DK-s Déri Tibor úgy reagált, úgy érzi, mint sokszor Orbán Viktor esetében, jön valaki az autópályán szembe, mindenki rádudál, de az illető képtelen belátni, hogy fordulni kellene. Mindenki szeretné megoldani ezt a helyzetet. Nem cégvezetőket akarnak megtartani, arról van szó, hogy a legalkalmasabbak legyenek, de a kiválasztási folyamat egy katyvasz. Nem feltétlenül igaz, hogy az lesz jó, amit a Tisza kitalált, szeretnének korrigálni a folyamaton. Összesen 27 ezer munkavállalóról van szó és 1,7 millió budapestiről, önök meg csak politikai csatározásra használják a közgyűlést.
A fideszes Szepesfalvy Anna szerint csúnya dolog az ellenzéket elhallgattatni, mondta, miután a tiszás Molnár Dániel jelezte, hogy egyes politikusok ügyrendben kapnak szót, pedig aztán nem is arról beszélnek.
Gulyás Gergely Kristóf ismét kérte Vitézyt, mondja el, milyen kapcsolódási pontjai vannak a Nagymesterhez, ez alapvető kérdés a BKV-botrányhoz. A tiszás Porcher Áron azt üzente Dérinek, a korrupció mellett nem fognak szó nélkül elmenni. Át kell vizsgálni az összes fővárosi céget, ők új politikai kultúrát akarnak. A fideszes Szepesfalvy Anna megkérdezte, mi történik, ha május 31-én lejár a bírálóbizottság határideje? Karácsony Gergely, hogy „kellően libsi″ legyen, biztosít Gulyás Gergely Kristófnak még hozzászólási lehetőséget, pedig az SZMSZ szerint már nem kellene. A fideszes képviselő szerint fontos arról beszélni, hogy ömlik ki a közpénz a fővárosból. A BKV-botrányban szerinte olyan pénzek vannak, ami megelőzhetné a főváros csődbe menetelét. Továbbá Kollár Kinga nagyon csöndben van, szeretné, ha a véleményét elmondaná a közgyűlésen is, nemcsak Brüsszelben agitálna az ország ellen, felszólalhatna Budapest érdekében is. Egyébként több mint 4 órája megy a közgyűlés ülése, de még mindig csak a második napirendi pontnál járnak a képviselők, igaz, ez több indítványt tárgyal összevontan.
A fideszes Lehoczki Ádám szerint óriási hiba volt a Tiszának a fővárosban indulni. Például itt van Kollár Kinga, de minek, hiszen nem szólal fel, legutóbb még bátorsága sem volt eljönni. Orbán Árpád a pályázati témával küzd, mind az a bizonyos állat a jégen, aki azóta sem válaszolt arra, miért nem szavaztatott a BKM-ről, Ordas Eszter tiszás frakcióvezető meg már el se mer jönni.
Baranyi visszautasította, hogy az MKKP megakadályozná a BKV-ügy kibontását. Jelezte azt is, hogy már másodszorra próbálkozik a Kétfarkú Kutya Párt azzal, hogy a BKV reklámszerződéseit ne külsős cégek kössék, hanem ez fővároson belül történjen, szóval ha az átláthatóság valóban szívügy, támogassák a képviselők a javaslatukat.
Vitézy versus Karácsony
Vitézy Dávid szerint tanulságos volt a vita. A bírálóbizottságban Baranyi állításával ellentétben nincs tiszás-podmaniczky mozgalmas többség, a 22 főből 10-en vannak. Vagyis nem tudja két frakció eldönteni, mi történik. Szerinte is kell külső szakértelem az átvilágításhoz. Szerinte is a legszórakoztatóbb része a vitának az összezárás volt. Tehát: a BKV tárgyi szerződését 2019-ben kötötték, amikor Szentkirályi Alexandra főpolgármester-helyettes volt, megkérdezte már GUlyás Gergely Kristóf őt, hogy mégis miért szervezték ki az informatikát? És a takarítást? A főpolgármesternek valóban válaszolnia kell, hogy ezek a szerződések miért maradtak meg. Vitézy az elmúlt 20 évben sok embert ismert meg a BKV-tól, aki aztán börtönbe került a munkájából kifolyólag, így persze F. Zsoltot is ismerte, aki régebben a BKV-nál dolgozott. A Fidesz engedte be a bűnszervezeteket a fővárosba. Barabás Richárd önállóan ilyen gondolatot nem talál ki, Gál. J. Zoltán írhatta le neki. Barabás miért nem jött el a hétfői szakbizottsági ülésre? Barabás hat bizottsági ülésről hiányzott az elmúlt hetekben, de Gulyás Gergely Kristóf is sokat hiányzott. Hogy ki hogy ismer vádlottakat, akkor Tóth Csabát, Horváth Csabát, Czeglédy Gergőt ki ismeri, maga nem azon a listán került ide be, Barabás úr? Nehogy már maga kérdezzen föl bárkit, a börtönlistán jutott be ide. És ha lejárt a Sys szerződése 2024-ben, miért hosszabbították meg? Miért nem vetette fel ezt senki a vitában? A Fidesz ezt miért nem tette szóvá? Itt szerinte a Fidesz összejátszik Karácsony Gergelyékkel, akárcsak az orosz metróügyben. Van együttműködés a régi baloldal és a NER közt, érti, hogy Molnár Zsoltnak a mai napig állandó belépője van a Főpolgármesteri Hivatalba, de érti, hogy megpróbálja a főpolgármester besározni, most pedig ugyanezt próbálja tenni Gulyás Gergely Kristóf.
Szepesfalvy Anna azt kérdezte Vitézytől, hogy ideges-e. – Úgy tudom, főpolgármesternél van gyógytea, lehet tőle kérni. Amúgy szerinte Vitézy ugyanúgy ignorálja a fideszes kritkákat, mint a Tisza, a Podmaniczky borult össze a Tiszával. Érti, hogy Vitézyt az érintettsége kellemetlenül érinti. Gulyás beteg volt, azért nem ment el a bizottsági ülésre legutóbb, ahogy még mindig beteg, tehát csúsztat a Podmaniczky Mozgalom vezetője.
Karácsony: kezdjük a bulvárszállal. Frakcióvezető úr azzal vádolt, hogy zsaroljuk. Hogy hogy kell zsarolni nem tudom, de valószínűleg nem úgy, hogy ezt a nyilvánosságban teszi . Az ő környezetében nem tett ilyen kérést az biztos. Dorner Lajos, a VEKE elnöke közzétett egy képet, amiről az az állítás, hogy F. Zsolt születésnapján mond Vitézy beszédet, ő nem tudja h ez igaz-e, de erre Vitézy nem reagált, de ez a bulvárszál, úgyhogy hagyjuk, bár Bolla mégiscsak abba bukott bele, hogy ilyen fotók jelentek meg vele. Nem magától értetődő, hogy miért kellett egy ilyen ember születésnapján beszédet mondani. Karácsony. 444-előfizetőként és olyan személyként, aki megtesz mindent a sajtó működéséért, de nem érti, hogy az olyan vaskos állításokat, minthogy a BKV-ba bűnszervezet épült, azokat mégis milyen tények támasztják alá. A cikkben olvasható vallomásokban a bűnszervezet esetén nem hangzott el a BKV neve. A főpolgármester szerint volt vita az említett szerződéshosszabbításról, de ő nem akart a 4iG-ra bízni a fővárosi tömegközeledést. A cégvezetői pályázatokról elmondta, nem mondja, hogy ne lehetne versenyhelyzetet teremteni, de azt gondolni, hogy ez a közgyűlési hektikus politikai helyzet meg ezek a kormányzati megszorítások tömött sorokban hoznák a kompetens pályázókat. Most nem a világ legjobb állása fővárosi cégvezetőnek lennie. A Tisza nem veszi észre, hogy a Fidesz betette őket egy hintába. Szerinte a Fidesz soha nem fogja megszavazni, hogy legyen jobb, nem fognak semmilyen cégvezetői jelöltet megszavazni. A kritizált cégvezetők sem tökéletesek, de politikai lózung megkérdőjelezni a tisztességüket azért, mert az elmúlt 5 évben is itt dolgoztak, ráadásul fényévekkel voltak jobbak, mint a többi pályázó. – És mégis honnan veszik azokat a számokat, hogy a BKV-ból mennyi pénzt talicskáztak ki? Érti, hogy kialakult egy maffia a közpénzek körül, de szerinte ők ennek ellentartottak. Hadházy Ákos vitatkozhat arról, drágán üzemeltet-e nyomtatókat a BKV, de a másik közbeszerzési ajánlat még drágább lett volna. Összességében kikéri magának azt a hozzáállást, hogy mindenkit rúgjanak ki. Ezeket a cégvezetőket annyit cseszegetik, hogy a végén fel fognak állni. Mártha Imre BKM-vezért lehet nem szeretni, de 23 sajtópert kellett megnyernie az elmúlt időszakban. Minden cégvezetőt kirúgni lózung, politikai okokból senkit se rúgjanak ki, ahogy állásban se tartsák. Ezután ebédszünet jött, és közel öt óra alatt csupán két napirendi pontot tárgyalt a közgyűlés.
Vége az ebédszünetnek
Délután háromkor folytatódott végül a közgyűlés ülése. A fideszes Gulyás Gergely Kristóf szerint Vitézy nem válaszolt arra, hogy milyen kapcsolatban áll F. Zsolttal és az még a mai napig fennáll-e. Szerinte hatalmas ügy a BKV ügye.
Karácsony ezután áttért a következő napirendi pontra. Gulyás Gergely Kristóf visszavonatná a főpolgármester szabadságairól szóló határozatot, hiszen nincsen helyettese továbbra sem. Karácsony szerint viszont ő a szabadsága alatt is tud intézkedni. Hogy ő szabadságra menjen, azt törvény teszi kötelezővé. Ezt követően a fővárosra vonatkozó átláthatóságról szóló javaslat került napirendre.
Utána Baranyi Krisztina elmondta, nem támogatják, hogy a hivatal munkatársai legyenek felügyelőbizottsági tagok. De ha mégis így marad, akkor kapjanak ugyanakkora díjazást, mint amúgy kellene érte kapni. Utána napirendre került a Városmajor fejlesztésének kérdése. Kovács Gergely szerint két irány van a közgyűlésben: az egyikben a fővárosi képviselők szidják egymást öt órán át. Máskor pedig közterület fejlesztésére költenének pénzeket, mikor alig van fejlesztési forrása a fővárosnak. Pedig nehéz megindokolni, hogy miért egy adott térre költsön 35 millió forintot a főváros, miért nem egy másikra, ahol lehet, hogy nagyobb szükség lenne rá. Vitézy Dávid beavatkozást kért a rossz állapotban lévő II. János Pál pápa térnél. A tiszás Barna Judit nem érti Kovács kritikáját, hiszen ő is csak úgy kért pénzt a Városmajor fejlesztésére, nem ildomos szerinte az sem, hogy Karácsony a közgyűlés döntése kapcsán megígért pénzt a projektre anélkül, hogy azt megszavazta volna a közgyűlés. Kovács szerint a Városmajornál az történt, hogy mindkét kerület belead plusz pénzt a fejlesztésbe. A II. János Pál pápa térnél viszont más a helyzet merőben. Baranyi Krisztina bejelentette, megtöri a frakciófegyelmet, és meg fogja szavazni a II. János Pál pápa térről szóló előterjesztést. Például a kerületben, ahol hajléktalanellátás van, sok hajléktalan időnként közterületre szorul, ezért indokoltnak tartja a plusz forrást.
Később ismét a főváros anyagi helyzete volt napirenden. Karácsony Gergely jelezte a Fidesznek: amíg a kormány adóbevétele 80 százalékkal nőtt az elmúlt években, a fővárosi önkormányzaté csupán 30 százalékkal, és lehet mondani, hogy rekordmagas volt a főváros iparűzési adóbevétele, de jelentősen nőtt a szolidaritási hozzájárulás mértéke is. És egyébként a kormány bevételei is rekordmagasak lettek, mégis a fővárosnak kell fizetnie. Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója úgy fogalmazott, például Debrecen is mínusz 13 milliárddal tudta csak megtervezni a költségvetését, a szolidaritási hozzájárulás nekik, de több más önkormányzatnak is fenntarthatatlan lesz. Pár év múlva az önkormányzatok kétharmad ugyanekkora bajban lesz. A főváros hamarosan elindítja a tizedik perét a szolidaritási hozzájárulás miatt. Karácsony szerint a teljes önkormányzati rendszer a csőd szélén van, nem csak Budapest, csak mivel minket előbb kezdtek el szívatni, előbb fogyott el az erőnk. Utána a városvezetés még hosszasan vitatkozott a fideszesekkel, hogy miért probléma, hogy 89 milliárdos szolidaritási hozzájárulással sújtják Budapestet.
Radics Béla a Fidesztől arról beszélt, a Tisza kioktató stílusa nem szimpatikus, az, amit Orbán Árpád képvisel, aki a kormánypártiak dilettantizmusát emlegette. Radics szerit ő a budapestiek nyelvén szól. Ha valaki pedig csődközeli állapotban van, nem kéne Rákosrendezőt megvennie. A politikus korábban a területet szemétdombnak is nevezte, ám Karácsony szerint ez sokkal inkább aranytartalék. Radics azzal folytatta, lehet professzorosan lenézni a másikat, de ha nem fog járni a busz, Orbán Árpád a kormányra fog mutogatni, pedig az az ő és a Tisza felelőssége lesz, meg akik még megszavazták a vásárlást.
Arról, hogy később hogyan folytatódott a szerdai közgyűlés, itt olvasható a Magyar Hang tudósítása.