
Cikkünk frissül
Talán még sosem voltak olyan éles viták a Fővárosi Közgyűlésben, mint a májusi ülésen, amely egy pontján még ukrán zászlóval ellátott pólókat is dobáltak a képviselők, de sok szó esett Budapest csődközeli helyzetéről és a BKV-val kapcsolatos botrányokról. Az elhúzódó csatározások mértékét jól mutatta, hogy a reggel 9-kor kezdődő ülésen délután fél ötig csupán hat napirendi pontot tárgyaltak meg a több tucatból, ám ezután felpörgött a témák megvitatása.
Később a Podmaniczky Mozgalomtól Szilágyi Anna felvetette, érti, hogy a főváros nehéz helyzetben van, de valahogy a Budapesti Közművek (BKM) menedzsmentjének van pénze bérelt autókkal furikázni, miközben a fővárosi terek elhanyagoltak. Azt javasolták, hogy a 45 személyi használatú autóállományt csökkentsék 75 százalékkal, célprémiumot pedig csak a cégalapító engedélyével fizessen a továbbiakban a főváros.
Gál József a Podmaniczky Mozgalomtól azt vetette fel, bár a közgyűlés úgy döntött, hogy a BKM-nek kell lebonyolítania a panelprogramot, erről semmi nem olvasható a cég üzleti tervében. Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója szerint rövid idő telt el a döntés és az üzleti terv megszületése között, ez a feladat júniusban bele fog kerülni a dokumentumba. Jelenleg egyébként kevesebb a BKM autóállománya, mint az ismertetett adat. Kiss Ambrus örülne, ha az a probléma fenyegetné őket, hogy Rákosrendező második részletét kell kifizetniük, mert az azt jelentené, hogy megállapodtak már a kormánnyal arról, hogy milyen fejlesztéseket fognak ott csinálni. Vitézy kitartott amellett, hogy „himihumi″ feladatokért is kaptak a vezetők prémiumot, Karácsony szerint viszont azzal, hogy a BKM-et több cég összeolvasztásából jött össze, spórolt a budapestieknek.
A párbeszédes Béres András bírálta, hogy a kerületeknek és a településeknek nincs érdemi beleszólása abba, hogy mi épül a területén, pontosan ez történik most a Rómain. A III. kerületi tervtanács döntés elutasította, hogy az ártérben lakópark épüljön, vagyis semmilyen szempont nem szólt az engedély megadására. Ám a kormány egy új törvénye miatt a beruházók hozzájuk fordultak, akik a helyben élők tiltakozása ellenére engedélyt adtak az építkezésre. Béres kéri, hogy Karácsony Gergely kezdeményezze a vonatkozó törvény módosítását, hogy ne sérüljenek a helyi közösségek jogai.
A Podmaniczkytől Szilágyi Anna bírálta, hogy Budapest a kormánnyal kötött színházi megállapodásának része lett, hogy a főváros átadta az állatkert területének egy részét az államnak. Ez a döntés a Fővárosi Állat- és Növénykert közelgő akkreditációját is veszélyeztetheti. A magyar szöcskeegér egy súlyosan veszélyeztetett állatfaj, ez az egyik épület pincéjében is fészkel, így a döntés ennek a megmentési programját is veszélyeztetheti ezt. A megállapodás ellen az állatkerti szakszervezetek is tiltakoztak. Kiss Ambrus szerint nemcsak az állatkert, de a színházak is benne voltak, egy megállapodásnál meg nehéz azt mondani, hogy csak a jó részek kerüljenek bele. Kiss egyébként egyeztetett az állatkerti szakszervezetekkel, semmi olyanba nem fognak belemenni, ami a színvonalat csökkentené, szerinte sem az állatkert, sem az egerek nincsenek veszélyben. Baranyi Krisztina azt kérdezte Kisstől, hogy kútba eshetnek-e a pandatárgyalások, ha az állatkert elveszíti a nemzetközi akkreditációt, az veszélyben lesz-e? És veszélybe sodorhatja-e a színházi megállapodást, ha a Podmaniczky által kért vizsgálatok az ügyben bekövetkeznek? A színházi megállapodás nem tudja az akkreditációt veszélybe sodorni szerinte, Kiss a pandaprojektről előzetesen nem tudott, a fővárosi szakbizottságon hallott erről először.
Kaárcsony szerint az előterjesztés egy dolgot csinál: elveszi a jogot az állatkerttől, hogy megállapodjon. Volt egy kitárgyalt szerződés, ebben van két bekezdés az állatkertről. A szerződés azt rögzíti, hogy az állatkert állapodjon meg a cirkusszal. Az ügyben az állatkert képviselői azért nem tudtak korábban jelen lenni, mert Kínában tárgyaltak pandákról, amiről nem szóltak a tulajdonosnak, a fővárosnak. Holott a pandák költsége amúgy 200.300 millió is lehet, és államközi szerződés kell Kína és Magyarország között hozzájuk. Egyébként meg nem atomhulladékot akarnak letenni a területen, a cirkusz kért annyit, hogy alulhasznosított területeket haszálhasson. Honnan veszik a rémálmokat, hogy elveszítené akkreditációját az állatkert? Mikor a megállapodás kiköti, hogy olyan megállapodás legyen.
Vitézy szerint Karácsony rosszul viseli, ha valaki rávilágít a háttérmegállapodásra, amit a Fidesszel között. És ha az állatkert főigazgatója nem ér rá, miért nem mehettek el a tárgyalásra a helyettesei? Az állatkert háta mögött kötöttek megállapodást Karácsonyék szerinte – ráadásul az állatkerti szakszervezetek is ezt erősítették meg. El ne játssza főpolgármester úr, hogy itt minden rendben van. Az állatkert és a szakszervezetek viszont a problémát észrevették, Karácsony megsértődik, hogy a közgyűlés kinyilvánítaná, hogy nem akarják, hogy az állam elvigye az állatkertet.
Karácsony: milyen elképesztő csúsztatás ez, ne haragudjon? Az állatkert kicsi részéről van szó, és ha nem tudnak megállapodni a cirkusszal, akkor meg nem fognak tudni a közös területhasználatról. Kötöttünk egy kulturális megállapodást, ami a város érdekét szolgálja. Ha meg rossz megállapodás, nem tudja, miért szavazták meg. Ez le van írva a megállapodásban,a főpolgármester pedig feltételezi, hogy a képviselők tudnak olvasni. De nem látja, hogy az állatkert hogy fog államközi szerződést kötni Kínával. Nem az a dolgom, hogy főpolgármesterként megállapodjak a kormánnyal? Mikor meg megállapodok, azt kell hallgatnom, hogy lepaktáltam a Fidesszel? Siralmas!
Szilágyi Anna szerint a citromfűtea nem ártana Karácsonynak. Amúgy a pandák akkor tudnak idejönni, ha megfelelőek a feltételek, nem előrehaladottak a tárgyalások még, egyszerűen csak szóba állnak az állatkerttel, ami az ő szakmai munkájukat dicséri. Mert nem állnak szóba akárkivel Kínában. Nem az a kérdés most, hogy jön-e új állat, hanem hogy a régieket egyáltalán meg tudják-e tartani, mert nincs elég területük.
Vitézy arra emlékeztetett: hiába beszél arról Karácsony, hogy kicsi területről van szó, de odaviszik például a sérült állatokat. Szerinte az állatkert számára világos feladatokat ad a megállapodás, a cirkusz pedig már jelentkezett is náluk. Ha az állatkert és a szakszervezete támogatja a Podmaniczky előterjesztését, akkor Karácsonynak mi a baja? Egyébként érdekesség, hogy az idei év pont a szöcskeegér éve, erről itt olvasható a Bükki Nemzet Park közleménye, amelyben kép is megtekinthető a kisállatról.
Baranyi popcornt kér a városvezetésről, de nincs rá keret
– Tisztelje meg a budapestieket, nyomja meg a gombot és válaszoljon, hogy mire gondolt, mikor a magyarok ellen kampányolt szólította fel emelt hangon Kollár Kingát Radics Béla. Szerinte Ukrajna csatlakozása keresztbe vágná Budapestet is. Ezután a tiszás Barna Judit felháborodottan kérdezte, hogy hányszor kell még végighallgatniuk ilyen dolgokat? Kikéri magának, hogy nyolcadszorra kell meghallgatnia a Fidesztől, hogy ki a frakcióvezetője, elég volt. Karácsony sose veszi el a szót tőlük. A főpolgármester ezután azt javasolta, hogy szavazzak a vita lezárásáról, de ez nem ment át.
Bujdosó megismételte, a Tisza elnöke elmondta az álláspontjukat, nem támogatják Ukrajna gyorsított uniós csatlakozását, erről álláspontját Magyar éter Manfred Webernek is elküldte. Ha itt lesz az ideje, népszavazást fog kiírni egy Tisza-kormány az ügyben. Karácsony egy második szavazást is kezdeményezett a vita lezárásról, de az sem ment át. Baranyi Krisztina azt kérte, hogy a városvezetés gondoskodjon megfelelő mennyiségű popcornról a vitákhoz. Karácsony szerint nincs rá költségvetési fedezet.
Gulyás Gergely Kristóf azzal viccelt, hogy szégyellje magát Karácsony, hogy engedi a demokratikus vitát, legalábbis Barna Judit hozzászólásából ez a hozzáállás olvasható ki a demokratikus vitához.Szerinte Kollár Kinga „itt ül velünk, hallani akarjuk a szavát, képes az önálló véleménynyilvánításra, ezt hallottuk a brüsszeli ülésen. Angolul is elmondhatja a véleményét, meg fogjuk érni, kivéve Karácsony Gergelyt″.
A tiszás Orbán Árpád azt kérte ezután, hogy Karácsony vonja meg a szót az erdélyi magyar sírokon ugráló jelöltet támogató pártcsalád „itt hablatyoló és lényegtelen dolgokat zagyváló képviselőitől″. Végül az ezt követő szavazáson végre döntött a közgyűlés arról, hogy lezárták a vitát. Szentkirályi Alexandra ismét Kollár Kingát idézte, amikor ő azt írta egy kommentben, hogy az ellene indított összeférhetetlenségi eljárást tárgyaló bizottsági ülésre majd el fog fenni, hiszen nincs félnivalója. Viszont „meglepetés, Kollár Kinga hazudott″, nem volt ott azon a bizonyos ülésen. Felidézte azt is, hogy Magyar Péter azt mondta, nem fog beülni az EP-be, aztán mégis megtette, vagyis ő is hazudott. Karácsony szerint a fideszes politikus által soroltak nem kapcsolódnak a napirendi ponthoz, ami egyébként a főváros versenyképességének kérdése. Barna Judit ismét kérdezte Karácsonyt, hogy szerinte az előterjesztésről, a versenyképességről beszélt-e Szentkirály, amire Karácsony azt mondta, hogy nem. Erre Barna Akkor miért hagyja, milyen levezető elnök ön, le kéne mondania! Karácsony reméli, hogy a Tisza nyer, és a kövi parlamenti elnök nem fogja elvonni a szót az ellenzéktől.
Még Radics Béla is felszólalt: a tiszások szerinte eddig se voltak magas polcon, de most még jobban leszerepeltek. Hat óra van, de ma még Kollár meg sem szólalt. Az a hasonlóság Kollár és a Fidesz által hozott papírmaséja között, hogy egyikük sem szólalt meg ma, de különbség, hogy a karton Kollár nem mondott olyat, hogy szégyelli a hazáját.

Időközben Baranyinak a Főpolgármesteri Hivatal munkatársai hoztak popcornt, Vitézy azzal viccelt, a ferencvárosi polgármester vajon meggyőződött-e arról, hogy az nem ukrán-e és GMO-mentes-e.
Ezután a Fidesz javaslatára már megint a fővárosi drogstratégiával foglalkoztak, mint már sokadik alkalommal. A kutyapártos Döme Zsuzsanna érti, hogy a Fidesz a stratégiát mindig megtámadja, de nem érti, mi a baja a Fidesznek a mostanival. Ezután egy újabb, a korábbi ülésekről ismert téma jött elő: a Margit hídon letört kőkeresztek ügye. A kormánypártok ismét kritizálták Barabás Richárdot az egyházzal kritikus plakátkampánya miatt, szerintük ez ugyanis vallásellenes. Azt is mondták, a keresztény legüldözöttebb vallás a világon. Gulyás pedig azt kérdezte: „Barabás úr, tudja mi a különbség az egyházak és a Párbeszéd között? Hogy az egyháznak vannak tagjai! Milyen magas lóról beszél, képviselő úr?″ Barabás kiállt amellett, hogy az egyházt igenis illetheti kritika, például azért, mert a vezetői nem szólalnak fel a szexuális visszaélések ellen. A KDNP-s Janó-Veilandics Franciska leszögezte: a papság nem pedofilok gyűjtőhelye, Barabás negatív képet állít az egyház ellen, hogy hergeljen.
Később többek közt egy tiszás javaslatról volt szó, ami fiatalok számára indítana mentálhigiénés programot. Siralmasak a számok Magyarországon, minden ötödik gyerek olyan családban él, ahol valamelyik szülő mentális problémákkal küzd. Minden ötödik gyereket online is zaklatják. Később a Fidesznek is odaszúrt, hogy tehetnének a a gyerekek helyzetének javításáért, de ehelyett a Harcosok klubjának rendezvényén elítélt pedofil ül. Erre Szepesfalvy Anna a Fidesztől azzal vágott vissza, hogy a Tisza a gyerekek mentális problémáival akar politikai tőkét kovácsolni. A vita a javaslatról később hosszan folytatódott még.
A DK-s Keszthelyi Dorottya az augusztus 20-ai tűzijáték kapcsán tenne jelzést a szervezőknek. Jó lenne, ha környezetbarátabb állami ünnepség irányába indulnának el, szeretné, ha csökkentenék a zaj- és fényhatást. A Főpolgármesteri Hivatalt arra kérte, hogy a légszennyezési hatásait nézzék meg a témában. A fideszes Havasi Zoltán szerint ez az egyik legnépszerűbb esemény, és csupán harminc percről van szó.
A Kutya Párttól Döme Zsuzsanna jelezte, felajánlanak 10 párakaput a fővárosnak, annyit kérnek, hogy jó helyekre tegyék.
A főváros végül este 20.00 előtt 10 perccel ért a napirendi pontok végére, a szavazások eredményéről külön cikkben fogunk beszámolni.
Arról, hogy a szerdai közgyűlés milyen botrányos körülmények között indult, itt olvasható a Magyar Hang tudósítása.