Fővárosi Tisza-frakció a Magyar Hangnak: Karácsony Gergely a régi emberek megtartására törekszik
Fővárosi Tisza-frakció (Fotó: Tisza Budapest / Facebook)

Bolla Tibor visszahívása szükséges, de megkésett lépés, amely önmagában nem elegendő. A Tisza-frakció további követeléseket is megfogalmazott a főpolgármester felé a városvezetésben megrendült közbizalom helyreállítása érdekében – erről írt a párt a Magyar Hang megkeresésére még múlt pénteken a BKV körül kialakult helyzet kapcsán. Ugyanakkor a BKV vasárnap közleményben utasított vissza minden, a korrupcióval kapcsolatos vádat.

Mint beszámoltunk róla, a közlekedési vállalat egykori vezérigazgatója abba bukott bele, hogy olyan képek kerültek elő róla, amelyek tanulsága szerint baráti viszonyban lehetett a céget megkárosító számlagyár kulcsfigurájával, F. Zsolttal. Ezt követően Karácsony Gergely Bolla utódjául Takács Péter vezérigazgató-helyettest nevezte ki, de ez több frakciónak sem tetszett, Vitézy Dávid szerint például a főpolgármesternek joga sem lehetett volna ilyenről dönteni a Fővárosi Közgyűlés nélkül, és ehhez jogszerűtlen trükkhöz folyamodott. A főpolgármester Takács kinevezését viszont azzal indokolta a Magyar Hangnak, hogy egyedül az érintettben látja rövid távon a BKV működőképességének fenntartását. 

A Tisza Párt fővárosi frakciója lapunk megkeresésére arról írt, az alábbi lépések megtételét követelik Karácsonytól:
• Zárja ki Bolla Tibort a jelenlegi és jövőbeni fővárosi közszolgáltató cégek vezetői pályázataiból.
• A BKV irányításába vetett bizalom megrendülése miatt hívja vissza a vállalat teljes vezetőségét.
• Állítson fel vizsgálóbizottságot és vizsgáltassa ki a feltételezhető visszaéléseket a BKV-nál. Amennyiben szükséges, a vizsgálat során napvilágra került ügyekben tegyen feljelentést.
• Teremtse meg a szükséges feltételeket az új vezetők nyílt pályázaton történő kiválasztásához, és – a cégvezetői pályázatokat értékelő Bíráló Bizottság javaslatának megfelelően – nyissa újra a cégvezetői pályázatokat a BKV és a BKK esetében.

Riogatás a város működésképtelenségével

A Tiszának felvetettük azt is, hogy Karácsony Gergely azt nyilatkozta a Magyar Hangnak, hogy „ez a pályázat egy döglött ló, erről le kéne szállni. Szerintem itt új pályázatokat kell kiírni, ami garantálja azt, hogy lesznek érdemi jelentkezők is”. Hogy egy újabb pályázati kiírás miben lenne más, mint a mostani, arra pedig a főpolgármester azt mondta, erről szeretne a frakciókkal egyeztetni, de abban kevésbé hisz, hogy működne az a fajta eljárás, hogy „akkor kinyitjuk az ajtót és bárki bejöhet, mert nem fognak tömött sorokban érkezni a kompetens pályázók. Ha valaki ránéz a Fővárosi Közgyűlés politikai vitáinak színvonalára és arra, hogy a folyószámlahitelünk mínusz 39 milliárd forinton áll, az nem biztos, hogy jelentkezni akarna”. Ezekből kiindulva azt kérdeztük a frakciótól, hogy mit gondolnak a Karácsony Gergely által elmondottakról, mennyire tudnak egyetérteni azzal, hogy nyilván nem könnyű a BKV-vezetése, és főleg nem az egy ilyen politikai helyzetben, miközben fontos a cég stabilitása is. Válaszuk szerint „a főpolgármester hol az óellenzékkel, hol a Fidesszel karöltve több ponton is akadályozta a pályázat lebonyolítását, a pályázat kiírásának nehezítésétől az anyagok visszatartásáig. Ezek után új pályázat kiírását felvetni meglehetősen visszás″. – Különösen úgy, hogy a főpolgármester nem mondott semmi konkrétumot azzal kapcsolatban, mi lenne más az új pályáztatási eljárásban. Ebből csak arra lehet következtetni, hogy nem a tartalmi elemekkel van gondja, hanem a régi emberek megtartására törekszik. A város működésképtelenségével való riogatás ebben az esetben semmi másra nem szolgál, mint a jelenlegi állapotok konzerválásának megindoklására. Bolla Tibor esete azonban rávilágít arra, hogy a nehéz helyzetben lévő városon úgy tudunk a leginkább segíteni, ha az ilyen pénzcsapokat elzárjuk, mert ez veszélyezteti igazán a közszolgáltató cégek működését – fejtették ki.

De vajon a Tisza benne lenne-e abban, hogy újrakezdődjön a pályáztatási folyamat, és ismét kiírják más feltételekkel a BKV-s cégvezetői pályázatot? Erre azt írták, frakciójuk többször is felszólította a főpolgármestert, hogy azon cégek esetében, ahol legalább három pályázót nem hívtak be személyes meghallgatásra, tegye lehetővé további pályázatok befogadását „az alapvető célként megjelölt széleskörű részvétel biztosítása érdekében″. Ez két céget érint: a BKK-t és a BKV-t. – A részvételi lehetőség kiszélesítését adott esetben a többi cégnél is elképzelhetőnek tartjuk, de ez nem igényel új pályázatot – jegyezték meg.

Takács Péter kinevezésének megítéléséről is kérdeztük a frakciót, akik emlékeztettek arra, Karácsony nem tett eleget felszólításuknak, miszerint a BKV irányításába vetett bizalom megrendülése miatt kedden a BKV teljes vezetőségének leváltására szólították őt fel. – Felszólításunk ellenére semmilyen vizsgálat nem indult a BKV-nál a gyaníthatóan rendszerszintű visszaélések tisztázására, amelyekben Takács Péter is érintett lehet. Az pedig tény, hogy Takács Péter szerves része volt a korábbi, bizalmatlanságot kiváltó BKV vezetésnek – tették hozzá. Hogy egyetértenek-e Vitézy Dáviddal abban, hogy Takács kinevezésének módja is jogszerűtlen lehetett, arra azt mondták, ezt a kérdést jogi szempontból ők is vizsgáljuk. – Ezen felül Orbán Árpád, a Bíráló Bizottság elnöke pénteken levélben jelezte a Főpolgármesternek: kifogásolja, hogy nem kapott a Főváros SZMSZ-ének megfelelően tájékoztatást Bolla Tibor menesztéséről és az új vezérigazgató kinevezéséről – tették hozzá.

Végezetül lapunk arról is érdeklődött, hogy a Tisza elképzelhetőnek tartja-e, hogy adott esetben a BKV kapcsán is olyan tiltakozásba fogjon a közgyűlésben, amit januárban is tettek (jelen voltak az ülésen, de nem szavaztak), vagy úgy, hogy akár kivonulnak a vitákról, a szavazásról. Erre csak annyit feleltek: „ahogy eddig is, úgy a továbbiakban is minden jogi és politikai eszközzel a transzparens és hatékony városvezetés megteremtéséért fogunk küzdeni”.

Vita a cégvezetői pályáztatás kapcsán

Az biztos, hogy a BKV esetén gyakorlatilag minden frakció vizsgálatot követel a Podmaniczky Mozgalomtól kezdve a DK-n és a Magyar Kétfarkú Kutya Párton keresztül a Tiszáig. Karácsony szerint egyébként ezzel nyitott kapukat döngetnek, ő eddig mindig minden vizsgálatot megszavazott. Ám míg a Podmaniczky és a Tisza a BKK és a BKV esetén is pályázati határidőt hosszabbítana, addig a DK és a Kétfarkúak csak a BKV esetén kérnek teljesen új pályáztatást. Ami a Fideszt illeti, ők mind az öt érintett cégre kiterjedően szeretnének teljesen új pályázatokat kiírni. 

Ami a fővárosi cégek pályáztatásának folyamatát illeti, a napokban Walter Katalin BKK-vezér a Magyar Hangnak azt mondta: őt a bíráló bizottság semmiről sem tájékoztatja, mindenről a sajtóból értesül. Arra is kitért, tudomása szerint más európai nagyvárosokban nem ilyen eljárással pályáztatnak az önkormányzatok, hanem a folyamatot erre specializált fejvadász cégeknek szervezik ki, ami garantálja a profizmust, transzparenciát és a bizalmasságot.Ehhez képest a jelenlegi fővárosi pályáztatási folyamat esetén folyamatosan változtatják az eljárásrendet – amiről a pályázókat szerinte szintén nem tájékoztatják.