Tíz hónapja nem kapott a Greenpeace választ a hatóságoktól, hogy miként került akkumulátorgyártáshoz is használt oldószer a gödi termőföldre kiömlött szennyvízbe, és kilenc hónapja nem tudjuk, hogy kihez tartozott az a cső, melyből rákkeltő anyag folyt a Salgó patakba. Ezek tisztázását követelve a Greenpeace Magyarország újabb bejelentésekkel fordult a hatóságokhoz.
A zöldszervezet hosszú évek óta azt érzékeli, hogy a különböző hatóságok, melyek feladata a környezet, a természet, a vizeink, az emberi egészség védelme lenne, a gyakorlatban ezek helyett a szennyező cégek érdekeit védik. A Greenpeace szerint ezekre sajnos jó példa az elmúlt egy évben a gödi és salgótarjáni szennyezés is. A Greenpeace közleménye szerint a hatóságok a mai napig nem adtak választ arra, hogy hogyan kerülhetett ki Gödön a termőföldre 2024 februárjában olyan kommunális szennyvíz, amely jelentős, 200 mikrogramm/liter mennyiségben tartalmazott NMP-t, az akkumulátorgyártáshoz is használt, lehetséges magzatkárosító anyagként besorolt, korlátozott oldószert. Ez egy olyan szennyvízcsatornából került ki, amely a Samsung SDI szennyvizét is fogadja.
Szintén közel egy éve, 2024 márciusa óta adós a Greenpeace-nek a válasszal mind a vízvédelmi, mind a környezetvédelmi hatóság, hogy Salgótarjánban kinek a csövéből és hogyan kerülhetett nagy mennyiségű rákkeltő és vízszennyező anyag a Salgó-patakba, mely aztán Salgótarjánon keresztül folyva mérgezte a helyiek vizét, levegőjét. Márciusban, amikor felhívták a figyelmet a problémára, a hatóságok nem végeztek olyan mérést, amellyel kimutathatták volna a szennyezést. A Greenpeace Magyarország végezte el a vizsgálatokat, majd mutatta be az eredményeket mind a hatóság, mind a lakosság, mind a sajtó számára. A hatóságok márciusban nem vizsgálták a kifolyó szennyezésben a Greenpeace által detektált szennyezőket. A későbbi hatósági vizsgálatok is képtelenek voltak tisztázni a szennyezések eredetét, és fellépni a szennyezők ellen.
„Továbbra is követeljük az esetek tisztázását és a hatóságok fellépését a szennyező és a szennyezések ellen. Hatóságként ne a szennyező cégeket védjék a szennyezéseket feltáró civilektől, hanem feladatuknak megfelelően az emberi egészséget és a környezet védjék a szennyező cégekkel szemben” – nyilatkozta Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője. „Az ügyek tisztázása érdekében újabb beadványokkal, levelekkel fordultunk a hatóságokhoz. Tájékoztatást kértünk a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóságtól a gödi és a salgótarjáni szennyezés kapcsán, és adatigényléssel fordultunk a Nógrád Vármegyei Kormányhivatalhoz” – tette hozzá Simon.
A gödi szennyezésről további információkat itt találhat, a Salgó-patak ügyéről pedig itt olvashat részletesen.