Eldöntjük, hogy kit engedünk be az országba – mondta Gulyás
Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón 2025. március 13-án (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

Vörös listáról, nem kívánatos személyekről is beszélt a miniszter.

Érdekes választ adott Gulyás Gergely arra az újságírói felvetésre, hogyan működne az országra szerintük veszélyt jelentő kettős állampolgárok kiszűrése. A Miniszterelnökség vezetőjét a Kormányinfón kérdezték az alaptörvény-módosításról, ami alapján a nemzeti szuverenitásra veszélyt jelentő kettős állampolgárokat ki lehetne utasítani Magyarországról (a szabályozás az uniós állampolgárokra nem vonatkozik, csak a harmadik országból érkezőket érinti, ha a tervezetet elfogadják).

Ki dönti el, ki jelent veszélyt a nemzeti szuverenitásra, talán a Szuverenitásvédelmi Hivatal? – kérdezte a HVG munkatársa, mire Gulyás rögtön jelezte, hogy ez kormányzati hatáskör lesz. Arra is utalt, hogy a folyamat maga miként zajlik majd. Gulyás szerint Magyarországnak joga van nem beengedni azokat a személyeket, akit nem kíván az ország területén látni. Van egy most is működő „jogi rezsim”, aminek az EU-konform változatát is ismerjük: létezik egy vörös lista, amire az ilyen személyek rákerülnek –mondta Gulyás Gergely. Szerinte a jelenlegi szabályozás megoldás a nemzetbiztonsági veszély elhárítására, de szükség esetén átnézik a jogszabályokat. A miniszter ugyanakkor furcsa módon ellentmondásba került magával: az aktuális szabályozásról azt mondta, ez a nem magyar állampolgárok kitiltására vonatkozik – ám az alaptörvény-módosítás éppen a kettős (tehát részben magyar) polgárok kiutasításáról szólna. Az elmondottak alapján a magyar kormány „félkemény” módszert választana: nem engedi be a harmadik országban élő, ide alkalmilag ellátogató kettős állampolgárokat – vagy nem engedné vissza az itt élő, és Magyarországot ideiglenesen elhagyó célszemélyeket.

Jogi ellentmondásoktól hemzseg a kettős állampolgárok kitiltásával való fenyegetés – A Fidesz akarja meghatározni a közbeszédet
Hajdú Péter

Jogi ellentmondásoktól hemzseg a kettős állampolgárok kitiltásával való fenyegetés – A Fidesz akarja meghatározni a közbeszédet

Míg jogászok szerint a nemzetközi jogba ütközik a tervezett Alaptörvény-módosítás, addig a politikai elemzők azt mondják: az ország bajairól igyekszik elterelni a kormány a figyelmet.

A kormányinfón arra is rákérdeztek, hogy az ismerten kanadai-magyar állampolgár Márki-Zay Péterre vonatkozhat-e a szigorítás. Gulyás abszurdnak minősítette a kérdést, mondván, Márki-Zay Péter egy város polgármestere (Hódmezővásárhely), vele szemben nem járnak el így. Azt az ötletet viszont nem hessegette el, hogy a félig amerikaiak is célkeresztbe kerülhetnek-e, vagy hogy egy lex Sorossal van-e dolgunk. „„A sajtó ebből a szempontból nagy találati pontossággal dolgozik” – fogalmazott titokzatosan Gulyás Gergely, aki szerint a témáról addig felesleges is beszélni, amíg az Országgyűlés kétharmada nem fogadja el az erről is szóló alaptörvény-módosítást. Amit, tegyük hozzá, Gulyás a jelek szerint készpénznek vesz.

Árrés-szabály: Hétfőtől bevezetik, pár nap múlva már ellenőrizni is fogják
Magyar Hang

Árrés-szabály: Hétfőtől bevezetik, pár nap múlva már ellenőrizni is fogják

Gulyás Gergely szerint amennyiben szükséges, más módon is közbelépnek.

A sajtótájékoztatón téma volt a veszélyhelyzet szabályainak alaptörvényt érintő módosítása is. Gulyás Gergely szerint a baloldali sajtó félreértette az intézkedést: a törvénymódosítás lényege szerinte, hogy utána a kormány veszélyhelyzetben csak a parlamenti kétharmad hozzájárulásával kaphat engedélyt a különleges jogalkotásra, ami eddig automatikusan járt a kabinetnek. Arra Gulyás érdemben nem reagált, hogy a törvénymódosítás egyben el is törölte a vészhelyzet 30 napos határidejét (amit szintén az Országgyűlés hosszabbíthat meg korlátlan alkalommal). Másrészt, egy 2026-os kormányváltás esetén akár Magyar Péter kezét is megkötné a módosítás, hiszen kétharmadot nem feltétlenül szerez majd a Tisza Párt.