Gyümölcsvásártól az algoritmusokig: már ismerkednek a képviselők a régi-új választókerületeikkel
Képünk csak illusztráció! A parlament ülése 2024. február 26-án (Fotó: Magyar Hang/Beliczay László)

Úgy tűnik, tényleg nincs megállás a bő másfél év múlva esedékes parlamenti választásokig. Ugyan még el sem fogadták a választási törvény kormánypártok által kezdeményezett módosítását a parlamentben, több jelenlegi fővárosi parlamenti képviselő is már intenzíven ismerkedik az új határok szerinti körzetekkel.

– Innentől akkor rettegj Szentgyörgyvölgyi Péter és Rogán Antal és az V. kerületi lakásmaffia, jövünk! – ezzel üzent hadat a fideszes politikusoknak Jámbor András közösségi oldalán, aki Józsefváros és Ferencváros mellé az említett belső kerületet is megkapja a kormánypárti tervezet szerint. A politikus ezt még novemberi 19-én posztolta ki, vagyis már aznap reggel, mikor kiderült, a kormánypártok a mostani 18 választókerület helyett mindössze 16-ot hagynának meg Budapesten, ezek határait pedig egyes helyeken radikálisan módosítják – természetesen úgy, hogy az a Fidesznek kedvezzen. Később Jámbor egy írásában úgy fogalmazott, szerinte a módosítással a Fidesz helyzeti előnyt adott nekik, ugyanis még „nem állított helyi jelöltet, viszont egyértelművé tette, merre kell a kampányt végezni”. – Ezzel az előnnyel pedig élnünk kell. Most van az ideje annak, hogy fellépjünk a körzet képviselőjeként, hogy elővegyük a helyi ügyeket, és hogy elindítsuk a kampányt – vélte akkori írásában.

Nem Jámbor volt az egyetlen, aki gyorsan igyekezett alkalmazkodni az új helyzethez. A szocialista Vajda Zoltán is arról posztolt a törvénymódosítás nyilvánosságra kerülése után pár nappal, hogy már be is járta az átrajzolt országgyűlési választókerületéhez csatolt új részeket, vagyis a XVIII., illetve a X. kerület egyes részeit. Ezt persze gondosan dokumentálta is szelfikkel, és ígérte azt is, hogy hamarosan egy bemutatkozó anyaggal jelentkezik.
A választókerületi módosítások egyébként nem minden képviselőt érintenek egyforma mértékben.

Tordai Bence a 4. számú OEVK-ban parlamenti képviselő, őt alig érinti a kormánypárti tervezet, és mint mondta a Magyar Hangnak, talán még jobban is járt ezzel, ugyanis így könnyebben bejárható, kompaktabb lett a választókerülete. Mindenesetre a jövőben idetartozik majd a II. kerület belbudai része is, emiatt a területen szóróanyag kampányt indítanak majd a jövő év elején. Esetében az új választókerületi határokhoz való alkalmazkodás részeként módosította azt, hogy a közösségi médiában a munkásságát bemutató célzott hirdetések pontosan kiket érjenek el.

Ha mostani formájában fogadják el a kormánypárti tervezetet, akkor az a jelenlegi képviselők közül Kunhalmi Ágnest érintheti az egyik legrosszabbul. Ugyanis a szocialista politikus eddigi, a teljes XVIII. kerületet kizárólag magába foglaló választókerületét négy részre szakítaná az új választási törvény. A politikus arról nem kívánt még nyilatkozni a Magyar Hangnak, hogy pontosan melyik új választókerületben indulna, azonban hangsúlyozta, jól ismeri teljes Dél-Pestet és korábban is sokat lobbizott a régió egészéért. Például sokat dolgozott azon, hogy a Dél-Pestet átszelő Üllői úton a villamosokat alacsonypadlósakra cseréljék vagy hogy kapjon támogatást a kispesti tűzoltóság, ami egyébként a XVIII. kerületiek védelmét is biztosítja. A XVIII. kerületben évek óta népszerű kedvezményes gyümölcs- és zöldségvásárra eddig is átjártak hozzájuk más kerületekből, de ezt most már egy új helyszínen, Kispesten is megtartották idén december elején, ahol Kunhalmi Ágnes a helyi polgármesterrel, a szintén MSZP-s Gajda Péterrel fogadta a vásárlókat.

Nem áll jól a „Duna”

Persze a politikusoknak nemcsak az új választókerületi határok okozhatnak nehézséget, hanem az is, hogy Magyar Péter leszögezte, „kizárt, hogy jelenlegi ellenzéki képviselő a Tisza támogatásával induljon 2026-ban”. Ezt a Tisza elnöke azzal indokolta, nem akar alkudozni a régi ellenzéki pártok politikusaival, mert nekik is megvan a felelősségük abban, ahová Magyarország mára jutott. A témával kapcsolatban volt olyan egyéniben megválasztott ellenzéki parlamenti képviselő, aki arról beszélt, ha a Tisza is indít jelölteket Budapesten, szerinte könnyen nevető harmadikként a Fidesz nyerhet. – Remélem, Magyar Péter is megérti, hogy nekünk is ugyanannyi jogunk van elindulni, mert megalkuvás nélkül és sikeresen küzdünk körzeteinkben a Fidesszel szemben, sőt Budapestet a mi segítségünkkel is fordította vissza az ellenzék 2019-ben – mondta. Más úgy fogalmazott, a Tisza és a Fidesz mellett mindenki keresi, hogy mit tud csinálni, de nagy a bizonytalanság, ő azzal számol, tavaszra jobban letisztul a kép.

Persze felmerülhet az a kérdés is, hogy mi van a „Duna Mozgalom” munkanéven a nyilvánosságban ismertté vált, esetleges ellenzéki együttműködéssel. Ezzel kapcsolatban egy másik, erre rálátó forrásunk úgy fogalmazott, elakadt személyi konfliktusok miatt, idén már biztosan nem lesz belőle semmi. Bár a Momentum nagyon szeretné, hogy ez megvalósuljon, de az olimpiai népszavazással kapcsolatos kezdeményezés, amely előszobája lehetett volna egyes szereplők későbbi szoros együttműködésének, egyelőre nem sült el jól a felek között. Más fővárosi forrásunk azt jegyezte meg, ha végül az Alkotmánybíróságon átmegy a népszavazási kezdeményezés, akkor ez szükségszerűen kikényszerít valamifajta ellenzéki együttműködést. Hogy egyéb ellenzéki együttműködés körvonalazódhat-e a hagyományos, Tiszán kívüli világ szereplői között, arra több politikustól is hasonló válaszokat kaptunk: „tervek vannak, de lépések nem történtek”, vagy hogy „beszélgetnek emberek emberekkel, de nagy lelkesedés nincs”.