A Stockton lemondott róla, Budapest viheti Rákosrendezőt
Rákosrendező. Síneken a semmi felé (Fotó: Magyar Hang/Végh László)

A Stockton Zrt. a nyitva álló határidőn belül nem élt a Rákosrendező vasútüzemhez nem szükséges területein fennálló elővásárlási jogával, így egyedül a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában álló Budapest Közművek (BKM) Zrt. lépett be vevőként az adásvételi szerződésbe – jelentette be pénteki közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

Hozzátették, hogy az állam nyomon fogja követni az adásvételi szerződésben meghatározott vevői kötelezettségek, így a vételár megfizetésének maradéktalan betartását és a méltatlan állapotok felszámolását. Az NGM részletezte: a szerződés értelmében a BKM Zrt.-nek a szerződéskötéstől számított 8 napon belül anyavállalati garancia vagy egyenértékű biztosíték nyújtását kell igazolnia az állam felé az első két vételárrészletre, azaz mintegy 30,5 milliárd forintra vonatkozóan. Emellett 10 munkanapon belül intézkednie szükséges az első vételárrészlet, vagyis a teljes vételár 25 százalékát kitevő 12,7 milliárd forint maradéktalan megfizetéséről.

Felidézik: a Magyarország és az Egyesült Arab Emírségek kormánya közötti nemzetközi megállapodásban foglaltak teljesítése érdekében megszületett kormányzati döntés alapján 2025. január 16-án került sor Rákosrendező vasútüzemhez nem szükséges területeinek értékesítésére. Az adásvételi szerződés szerint az érintett ingatlanokon a Budapest Közművek Zrt. és a Stockton Zrt. elővásárlási joga állt fenn, amelyek gyakorlására – a Polgári Törvénykönyv (Ptk.) szabályai szerint – megfelelő határidőt biztosított a területet értékesítő Magyar Állam képviseletében eljáró MNV Zrt.

Az NGM közleményében kiemelte: a nyitva álló határidőn belül egyedül a fővárosi tulajdonú Budapest Közművek Zrt. élt elővásárlási jogával, így közte és a magyar állam, mint eladó között az adásvételi szerződés érvényesen létrejött. A Ptk. és a vonatkozó joggyakorlat alapján az elővásárlásra jogosult e jogát akként gyakorolhatja, hogy az adásvételi szerződés valamennyi feltételét teljesíti, beleértve az ügylet tárgyára, a vételárra és annak fizetési feltételeire, a szerződéses biztosítékokra és valamennyi egyéb körülményre vonatkozó kitételt. Ez azt jelenti, hogy a BKM Zrt. olyan feltételekkel lesz a terület tulajdonosa, mint amilyenekkel a dubaji befektető vette volna meg azt. A cég ennek megfelelően az első, 12,7 milliárd forintos vételárrészlet kifizetése után a terület tulajdonosává válik.

A NGM tájékoztatott arról is, hogy a terület birtokbavételének további feltétele az ingatlanok használati megosztását szabályozó szerződés megkötése a MÁV Zrt.-vel, amire a feleknek 60 nap áll rendelkezésre. Mint hangsúlyozza, a területen lévő méltatlan állapotok felszámolása, így a környezeti károk és hulladékok kezelése, illetve ezek kockázatainak viselése a BKM Zrt. kötelezettsége. Mint hozzáteszik, a területen tervezett jövőbeli fejlesztésekre vonatkozó fővárosi elképzelések megvalósítása érdekében az új tulajdonosnak lehetősége van egyedi jogalkotási és szabályozási igényeit jelezni a magyar állam felé, amelyekről a BKM Zrt. – akárcsak az állam által teljesítendő infrastruktúrafejlesztések tartalmáról, részleteiről és ütemezéséről – további egyedi megállapodásokat köteles kötni az Építési és Közlekedési Minisztériummal a szerződéskötéstől számított 6 hónapon belül.

Az NGM közleménye tájékoztat arról is, hogy a szerződéses konstrukció értelmében a második vételárrészlet megfizetésére abban az esetben köteles a fővárosi vállalat, ha a fenti megállapodások szerinti szabályozási változások hatályba léptek, az ingatlanokon nincs folyamatban peres eljárás, illetve ha a szükséges telekalakítások megvalósultak. Az utolsó vételárrészlet megfizetése az állami infrastruktúra beruházások megvalósítását követően, de legkésőbb 2039. március 25. napjáig esedékes.

Az ügy előzménye, hogy a magyar állam egy dubaji ingatlanbefektetővel kezdett tárgyalni a Rákosrendező vasúti célra nem használt területeinek értékesítéséről. A projekt előkészítése érdekében a felek egy, a magyar és az emírségekbeli kormány közötti nemzetközi szerződést is aláírtak, ám nyilvánosságra hozatal után kiderült, hogy a szerződés értelmében a fővárosi tulajdonú BKM Zrt.-nek, valamint a Habony Árpád és Garancsi István érdekeltségébe tartozó Stockton Zrt.-nek elővásárlási joga van a területre. A BKM végül élt az elővásárlási jogával, de egyelőre nyitott kérdés, hogy miből finanszírozza az ügyletet. Mártha Imre, a BKM vezérigazgatója  a Telexnek elmondta: a fővárosi cég készen áll a Rákosrendezőn lévő szemét elszállítására, és akár arra is, hogy ingatlanfejlesztő céggé váljanak.