
A „Pride-törvénynek” nevezett technofasiszta jogszabály totálisan ellentmond az Európai Unió új, a mesterséges intelligenciát szabályozó rendeletének – írta Facebook-bejegyzésében Hadházy Ákos független parlamenti képviselő. Mint fogalmazott, a magyar törvény lényege ugyanis nem a Pride betiltása, hanem az, hogy a mesterséges intelligencián alapuló (kínai rendszerű) arcfelismerő rendszert ezentúl minden, a hatalom számára nem tetsző tüntetésen résztvevők beazonosítására használhassák – „szabálysértések megelőzésére” hivatkozva.
Daniel Freund EP-képviselő hívta fel rá a figyelmet, hogy ez nem csak az EU gyülekezési jogról és személyes adatok védelméről szóló jogszabályainak mond ellent, hanem a legújabb, mesterséges intelligenciát szabályozó rendeletnek is. A rendelet Hadházy szerint világosan fogalmaz: „Az MI-rendszereknek természetes személyek „valós idejű” távoli biometrikus azonosítására, a nyilvánosság számára hozzáférhető helyeken, bűnüldözés céljából történő használata különösen betolakodik az érintett személyek jogaiba és szabadságába, mivel hatással lehet a lakosság nagy részének magánéletére, az állandó megfigyelés érzetét keltheti, és közvetve visszatarthat a gyülekezési szabadság és más alapvető jogok gyakorlásától”. A képviselő bejegyzésében hozzátette: „senki ne gondolja, hogy az EU fogja a szabadságunkat visszaállítani, azt csak mi magunk vívhatjuk ki”.
Mint arról beszámoltunk, a parlament kedden fogadta el a vasárnap éjjel benyújtott javaslatot a gyülekezési jog korlátozásáról. A hatalom ezzel a Pride betiltásának ágyazott meg, holott az ügyben ígért alkotmánymódosítást egyelőre nem fogadta el a parlament. Azóta tüntetést is tartottak a Kossuth téren, illetve tiltakozók egy időre a Margit hidat is lezárták. A módosítás ellen számos politikus, közéleti szereplő, művész is felemelte a hangját. Legutóbb Fabiny Tamás evangélikus püspök a Válasz Online-nak úgy fogalmazott: „Ez a mostani tiltás és az ezzel kapcsolatos hisztéria emberek életébe kerülhet. Lelkipásztori felelősséggel mondom, hogy ezekről az emberekről egyszer számot kell adni, akik most megnyomorítva érzik még inkább magukat. Kérem szépen a döntéshozókat: a lelki szempontokra, hogy itt emberekről van szó, figyeljenek! Ha – bocsánat, de – buzizunk meg még ennél is ocsmányabb eszközöket vetünk be, akkor e dehumanizálással megfosztjuk ezeket az embertársainkat attól, hogy ők Isten képmásai, akik küzdenek az identitásukkal, akiket szeretnünk, segítenünk, támogatnunk kell”.