Alapos tisztogatásba kezd a Károli Gáspár Református Egyetem (KRE): lapértesülések szerint az intézmény 18 szakot és posztgraduális képzést szüntetne meg szeptembertől tanszékein. Mint a Mérce és az Eduline észrevette, az ősztől induló képzések között már nem szerepel:
- a diszciplináris magyar nyelv és irodalom,
- az irodalom- és kultúratudomány,
- a művészettörténet,
- a vallástudomány,
- a színháztudomány,
- és a filozófia mesterszakok,
az osztatlan tanárképzések közül pedig törölték a mozgóképkultúra- és médiaismeret, valamint a dráma- és színházismeret mesterfokozatú képzést is.
Ha a hallgatókat nem érdekli...
A portálok szerint az egyetem pénzhiánnyal indokolta a szakbeszüntetéseket. Ezt részben megerősítette a KRE szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleménye. Az egyetem hangsúlyozta, jelenleg több mint 9000 hallgatójuk van, másfélszer annyi, mint tíz évvel ezelőtt; megsokszorozódott az oktatói, kutatói, tanári kar létszáma is – a bővülést és a kiadásokat az intézményi büdzsé már nem tudta követni.
A közlemény azonban innentől furcsa fordulatot vesz, a KRE lényegében a hallgatói igényekkel magyarázza döntésüket. „Az Egyetem Fenntartói Testülete a képzésekhez kapcsolódó igényekre tekintettel (…) folyamatosan értékeli a Karok által folytatott oktatási tevékenységeket (…). Ennek részeként 2024. évben a Fenntartói Testület döntést hozott új képzések bevezetéséről, valamint egyes olyan képzések 2025/2026. tanévtől történő kivezetéséről, amelyek iránt az elmúlt esztendőkben csekély volt az érdeklődés” – írták. A KRE szerint ettől még fejlődésük töretlen, és több olyan képzést is indítanak (például, keleti nyelv és kultúrák alapképzési szak, koreai szakirány, rekreáció és életmód alapképzés), amikre a visszajelzések alapján van is kereslet.
Máshol biztos lesz hely
Csakhogy a leépítés sokakat érinti: az egyetemi közlemény alapján majdnem 291 hallgató tanul a beszántásra ítélt szakokon és posztgraduális képzéseken, igaz, közel felük, 127 fő idén végezni is fog a Károlin. Annak a 164 diáknak, aki alól pedig menet közben rántották ki a szőnyeget, a KRE lényegében azt javasolja, hogy menjenek valahova máshova. „Egyetemünk olyan egyeztetéseket folytat más egyetemekkel, amelyek arra irányulnak, hogy amennyiben valamely képzés több egyetemen is folyik – sajnálatosan nem gazdaságosan –, úgy az egyik egyetem azzal, hogy az adott képzést nem indítja, lehetőséget tud teremteni arra, hogy azt egy másik egyetem keretében gazdaságosabb keretek között lehessen folytatni” – fejtegeti a Károli sajtóosztálya.
Milliárdok mennek el a campus tervezésére
A pénztelenségre és a hallgatói igényekre való hivatkozásnak némileg ellentmond, hogy a KRE januárban adott megbízást új ferencvárosi campusuk tervezésére: ahogy az epiteszforum.hu kiszúrta, az Arch-ikon építészirodával kötött szerződésük alapján csupán a campus generáltervezése (nem az építése) nettó 2,47 milliárdba, vagyis bruttó 3,13 milliárd forintba kerül majd. Igaz, a kivitelezés gigantikus összeg lesz: a HVG cikke szerint akár 62,5 milliárd forintba is kerülhet majd.
Erre vonatkozóan is küldtünk kérdéseket a református egyetemnek, hiszen a pénzhiány nehezen összeegyeztethető a több tízmilliárdos projekttel. A Magyar Hangnak külön nem válaszoltak, ám közleményükben az „Egyetemváros” ügyére is kitérnek. Hangsúlyozzák, hogy a Református Egyetemváros projektet nem egyetemi költségvetésből finanszírozzák, bár később az új campus a KRE használatába kerül. A Károli szerint az új épületre nagy szükség van, és itt is a hallgatók és oktatók jogos elvárásaira hivatkoznak. A felvetésre, hogy a 18 szak felszámolása során hány egyetemi oktató és munkatárs veszítheti el munkáját, és ők mire számíthatnak a későbbiekben, az egyetem szintén nem reagált.