A csütörtöki napon publikálta legújabb felmérését a Medián kutatóintézet. A kutatás adatai szerint a választani tudó biztosan szavazók között már 11 százalékos a Tisza Párt előnye a Fidesszel szemben, de a teljes szavazókorú népességet tekintve is 7 százalékot vernek a kormánypártokra. A Medián által közzétett legutóbbi, november eleji méréshez képest ez utóbbi statisztikában 5 százalékos gyengülést mértek a Fidesznél. Ezáltal már minden összevetésben hibahatáron felülinek mondható Magyar Péterék előnye a Fidesszel szemben.
Hann Endre, a Medián ügyvezető igazgatója úgy értékelt az szmo.hu-nak adott interjújában a két mérést összehasonlítva, hogy az elmúlt hónapban (talán a Magyar Péter ellen folyó propaganda-kampány következményeképp) a Tisza eddigi, folyamatos erősödése lassult, a Fidesz tábora azonban jelentős mértékben csökkent. Emellett az idei évben tapasztalható politikai turbulencia és a várhatóan tovább romló gazdasági körülmények is az ellenzék malmára hajthatják a vizet a következő időszakban, és jelentősen megnehezíti a kormánypártok táborának növelését vagy megtartását.
Szerinte, ha fennmarad ez az arány, vagy esetleg tovább folytatódik az elmúlt hónapokban tapasztalható tendencia, valószínűsíthető, hogy a kormány hozzányúl majd a választási törvényhez. A jelenlegi rendszerben ugyanis egy ilyen mértékű előny, amekkorát most a Tiszának mértek, könnyen elegendő lehet egy kétharmados győzelemhez is az egyéni körzetek nagy madátumarányának köszönhetően. Ha ilyen helyzet áll fenn a választást megelőzően is, nem elképzelhetetlen, hogy a Fidesz az arányosság felé mozdítaná el a választási rendszert, amivel megakadályozhatja Magyar Péterék egyedüli kétharmados többségét. Ez a jelenlegi rendszer kereteinek megtartásán belül elsősorban a listaállítás megkönnyítésével, vagy a bejutási küszöb csökkentésével érhető el. Ilyen változtatások lehetőséget adhatnak az immár 5 százalék alá mért parlamenti ellenzék pártjainak is, hogy ismét mandátumokhoz jussanak a következő országgyűlési választásokon.
Hann az interjúban azt a jelenséget is kommentálta, hogy a kormányközeli kutató cégek rendre a többi intézetével ellentétes eredményeket hoznak ki felméréseikben. A Századvég és a Nézőpont is a Fidesz jelentős előnyét mértek korábban. Szerinte ezek a kutatások elsősorban nem szakmai alapon, hanem egyfajta önbeteljesítő politikai céllal készülnek, de láthatóan nem érik el a várt hatást. Hozzátette, ezzel az egész szakma számára kínos helyzetet idéznek elő.