Három év börtönbüntetésre ítélték a jobboldal volt kulcsemberét, Töröcskei Istvánt
Fotó: Unsplash

Három év börtönbüntetésre ítélték, és négy évre eltiltották a közügyektől az egykori jobboldali bankvezért, Töröcskei Istvánt, aki a Széchenyi István Hitelszövetkezet elnöke és az Államadósság Kezelő Központ vezetője volt, írja a 24.hu. A hitelszövetkezet volt ügyvezetője, B. L. három és fél év szabadságvesztést kapott, ő fellebbezett az ítélet ellen. Töröcskei is fellebbezhet még, erre van három napja. Így az ítélet nem jogerős, az ügy a Kúrián folytatódik majd.

A két vezető ellen hűtlen kezelés miatt indult eljárás, B. L.-t pedig számvitel rendje megsértésével is megvádolták. A lap szerint mindketten ártatlannak vallották magukat. A korábban felmentett további vádlottakat is bűnösnek mondták ki hűtlen kezelés miatt, őket egy év nyolc hónap és két év közötti, végrehajtásában három év próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték.

A vád szerint a Töröcskei házaspár a cégén keresztül többségi tulajdont szerzett a Széchenyi Bankban. Ehhez jelentős összegű hitelt vettek fel, de a pénzintézet az első pillanattól kezdve veszteségesen működött. Emiatt a pénzügyi felügyelet tőkepótlásra utasította a tulajdonos céget. Az azonban sem erre, sem a hitel törlesztésére nem volt képes. Így juthatott a vádirat szerint Töröcskei István arra a megoldásra, hogy a hiányzó pénzt a bankjából szerzi meg, méghozzá fiktív hitelek kihelyezésével. A társai – felesége, az igazgatósági tagok és a hiteligénylők – segítségével 2012-ben kiadta ezeket a hiteleket, amelyek jelentős részét, majdnem 1,5 milliárd forintot vissza is forgatott a cégébe, hogy aztán felhasználja a tőkepótlásra. A fiktív hitelek rendezését pedig a pénzintézet által – befektetési célzat látszatával – külföldi bankszámlára kihelyezett 1,7 milliárd forintos forrásból oldották meg. 2013-ban 3,5 milliárdnyi olyan hitelt adtak ki, aminek nagy részét a bank megvásárlásához felvett hitel törlesztésére forgattak vissza, a maradékot pedig sajátjukként kezelték.

A fentieken túlmenően a vádlottak 2013-ban több mint 2,3 milliárdos kárt okoztak azzal, hogy „a tőkepótlást, illetve a hiteltörlesztést célzó fiktív hitelkihelyezéseken túlmenően további olyan hitelek kihelyezéséről is döntöttek, amelyek során vagyonkezelői kötelezettséget sértettek”.

Töröcskei István bankár-üzletembert szoros baráti szálak fűzték a jobboldali körökhöz. Fontos posztokat töltött be, és rengeteg céges tisztséget vállalt: benne volt a magyar villamosenergia-rendszert működtető MAVIR vezetésében, ha kellett, ott volt a Magyar Nemzet vagy a Hír TV élén, de elvállalta az Államadósság Kezelő Központ vezetését, és vitt két Jeremie tőkealap-kezelőt is.