
„Azt látjuk, hogy az Egyesült Államokból, részben az amerikai adófizetők pénzéből, részben nagytőkés szereplőktől, mint például Soros-hálózat, több tízmilliárd forint ömlött Magyarországra különböző utakon keresztül. Idegen hatalmak pénzelnek Magyarországon médiát, civil szervezeteket, aktivistákat, politikai pártokat, ahogy az 2022-es választásokkor is láthattuk. 2026-ban is ez fog történni, csak akkor egy másik Péter fog ott állni” – mondta Kocsis Máté, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője a Bayer Show-ban.
Kocsis az USA-ból civil és más szervezetekhez érkező USAID-támogatásokkal kapcsolatban azt mondta, a külföldi beavatkozás ott kezdődik, ha valaki a külföldről kapott pénzt jogellenes tevékenységre és hatalomszerzésre használja fel. „Az a kérdés, hogy a pénzt, amit hazahoztál, azt arra használtad fel, hogy megbuktasd a kormányt, indítottál-e belőle függetlennek mondott médiát, abból a pénzből szerveztél-e tüntetést, befolyásolni akartad-e a választások eredményeit, vagy a fennálló alkotmányos rendszeren akartál rést ütni” – sorolta Kocsis, aki szerint most van arra lehetőség, hogy ennek az ügynek a szálait felfejtsék.
„Az amerikaiak, a Trump-kormány kiborította az asztalra ezeket az aktákat. Még az elején járunk, de hatalmas meglepetések lesznek.”
A frakcióvezető szerint tavasszal az lesz a feladatuk, hogy kemény jogszabályokkal lépjenek fel ez ellen a nemzetközi korrupciós hálózat ellen, ami miatt biztos, hogy „a torkuknak ugrik majd az Európai Bizottság és a baloldali liberális média is”.
„Ezek az emberek, ezek a szervezetek szeretnek az árnyékban maradni, ott élni. Nem szeretik, ha le van írva a nevük, ismerik az arcukat, a tevékenységüket. Emellett a médiafinanszírozások mögé is kell majd néznünk, mert nyilván nem az történt, hogy fogták az amerikai adófizetők pénzét, és elküldték a Hvg-nek és a 444-nek, de történt ilyen is, van egy hosszú lista. Az összegek különböző utakon keresztül érkeztek, és ahhoz, hogy ezeket fel lehessen tárni, jogszabályalkotásra van szükség” – mondta Kocsis.
Bayer megkérdezte Kocsis véleményét Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnökről is, aki feltűnt a Tisza Párt kongresszusán. „A probléma valójában az, hogy a volt vezérkari főnök egy ukránbarát katonapolitikát folytatott, amire nem volt mandátuma. A magyar kormány békepárti álláspontjával ellentétesen ő egy ukránpárti, mondhatni, háborúpárti diskurzust folytatott az ukrajnai útja során.”
Ruszin-Szendi 2022 nyarán titokban Ukrajnába látogatott, ahol elment több olyan helyszínre is, ahol orosz háborús bűnök elkövetésének gyanúja merült fel. Ezenkívül Ukrajnában találkozott Valerij Zaluzsnijjal, az ukrán hadsereg főparancsnokával, aki akkor azt nyilatkozta, hogy Ruszin látogatása annak a jele, hogy Magyarország Ukrajnát támogatja az Oroszország elleni háborúban.Ugyanakkor ugyanazt az álláspontot képviselte a nyilvánosságban a háborúról, mint a magyar kormány: bár Oroszország az agresszor, ő a rossz, de szerinte a Nyugat politikája okozta, hogy Moszkva nem érezte magát biztonságban. „Tetszik, nem tetszik, Oroszország nem érezte magát biztonságban” – mondta már a felmentése után, tavaly novemberben.