Havonta több ezer beteg maradhat kötszer nélkül
Képünk csak illusztráció! (Forrás: sebapolas.hu)

Kivonul a magyar piacról a Mediq Direkt Kft., amely eddig a súlyos lábszárfekélyesek és a sztómával élők többsége (60 százaléka) számára biztosította a kötszereket, illetve egyéb eszközöket – értesült a Népszava. Bár a döntését a holland-magyar vegyesvállalat a lapnak nem kommentálta, úgy tudni, április végétől már nem működtették a sebkezelő centrumaikat. A cég ugyanis nemcsak kötszereket forgalmazott, de a nehezen gyógyuló sebek ellátásában is részt vettek, az ország 27 pontján működő szakrendelőikben havonta mintegy 3,5-4 ezer pácienst láttak el. A Népszava úgy tudja: az ott dolgozóknak már felmondtak. A támogatott gyógyászati segédeszközöket forgalmazó cégek nem igazán tudnak élni az inflációt kompenzáló áremelés lehetőségével. A hazai betegellátásból kivonuló cégnek valószínűleg mostanra fogytak el a tartalékai, így feladták – állapítja meg a lap újságírója, Danó Anna.

Azt a szolgáltatást, amelyben akár ki is ment az orvos a beteghez, megnézte a lábát, fölírta a kötszert, majd az ágyban fekvőkhöz „kötözőasszonyt” is küldött, a jelen helyzetben, senki sem tudja majd pótolni – kommentálta a történteket Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára a Népszavának. Hozzátette: fennáll a veszély, hogy a kötszerpiacon nem lehet maradéktalanul pótolni a most kivonuló céget. Rásky László emlékeztetett arra, hogy szervezete évek óta kongatja a vészharangot, mivel 2023 óta egyre szigorítják a támogatott kötszerekhez való hozzáférést. Ennek részben fiskális oka van, másrészt az intézkedések kapcsán arra hivatkoztak, hogy óriásiak a visszaélések, és ennek nyomán indokolatlanul sok közpénz folyik el.

Rásky László szerint, miután a NEAK (Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő) jó pár éve szigorú szabályozással erős kontroll alatt tartja a területet, nincs oka azzal hárítani a cégek áremelési és az érdekképviseletek szabályozási kéréseit, hogy ezen a területen visszaélések vannak. Lehetett volna engedni árat emelni, modernizálni az ellátást és elkerülni a piacvezető cég kivonulását. Sőt, a szövetségük azt is kezdeményezte, hogy emeljék a támogatási kulcsokat, hiszen miután most a NEAK az adott termékcsoport legolcsóbbikának árához ad 80 százalékos támogatást, az annál drágábbakhoz is csak ugyanekkora összeget, egy komoly seb kezelésekor a betegnek havonta 10-12 ezer forintot is hozzá kell tennie.

Az ilyen kezelésekre szorulóknak, akik főként idősek és nagyon elesettek, ez súlyos teher, ám az egészségügyi kormányzat az ilyen irányú kéréseikre a füle botját sem mozdította eddig – mondta.