
„Információim szerint a 174-ből mi vagyunk az egyetlen járásszékhely, amely egyetlen fillért sem kap a Versenyképes járások programban. A járás három fideszes vezetésű településének vezetői még arra sem voltak hajlandóak, hogy a településeket összekötő kerékpárút finanszírozására szánjanak forrást, helyette az egyik helyen a művelődési ház, másutt pedig a mellékutcák felújítására fordítják a rendelkezésre álló összeget. Az eredeti elképzelés szerint Hódmezővásárhely, Mártély, Mindszent és Székkutas egyaránt 125 millió forintot kapott volna, amikor azonban szóvá tettem, hogy Hódmezővásárhelyt biztos le fogják húzni a támogatandó települések listájáról, mert szálka Lázár János szemében, változott a hozzáállás, és már közös pályázatra sem volt hajlandó a többi település vezetője. Hogy politikai döntésről, kicsinyes bosszúról van szó, azt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a szomszédos Makói járás 15 települése közül az öt nem fideszes önkormányzat sem kapott egyetlen fillért sem. Vagyis a két járás 13 fideszes vetetésű önkormányzata összesen 750 millió forintot kap a programban, a hat nem kormánypárti polgármester vezette település nulla forintot” – mondta lapunknak Márki-Zay Péter a Versenyképes járások program forrásainak elosztásáról.
Fideszesek döntöttek
Hódmezővásárhely polgármestere hozzátette, miután kiderült, hogy a végleges döntést meghozó Navracsics Tibor is rábólintott a források igazságtalan elosztására, és mert 2023-ban a rezsitámogatásból is hasonló módon zárták ki a várost, e-mailben ismertette a helyzetet a 720 európai parlamenti képviselővel. Arra kérte őket, hogy hassanak oda, hogy az Orbán-kormány addig ne kapjon semmiféle uniós támogatást, amíg a hasonló, politikai alapon történő döntéseket ki nem vizsgálják, illetve meg nem szüntetik.
– A járási fejlesztési tanács, amely a jogszabály értelmében a pályázat beadására jogosult, „véletlenül” éppen azon a napon ülésezett, amikor én Debrecenben voltam a megyei jogú városok vezetőinek tanácskozásán, és kérésemre nem voltak hajlandóak más időpontra áthelyezni az ülés időpontját. A találkozón a három fideszes polgármester, a fideszes megyei közgyűlési elnök a szintén fideszes megyei főispán írásos javaslatára úgy döntött, hogy a felterjesztésben Hódmezővásárhely számára egyetlen fillér támogatást sem javasolnak – ismertette a döntés részleteit Márki-Zay Péter.
Hogy nem egyedülálló a politikai hátterű döntés, arra mutat rá a Népszava. A napilap cikke szerint a birtokukba került hangfelvételből kiderül, hogy Gelencsér Attila fideszes országgyűlési képviselő márciusban a somogyi polgármesterek számára tartott tájékoztatón inkább a gyors, már a választás előtt látható fejlesztésekre kapacitálta a polgármestereket, például a következő mondatokkal. „Én csak-csak arra kapacitálnék mindenkit, hogy ne működjünk előre (sic!), hanem olyan fejlesztéseket valósítsunk meg, amelyek legalábbis látszanak a ’26-os országgyűlési választások előtt. Ha nem is készülnek el, de látszik, hogy valami történik!” Történt ez annak ellenére, hogy a településvezetők közül többen egészen más célokra használnák a pénzt, például egészségügyi, fenntartási, működtetési célokra.
Volt, ahol sikerült megegyezni
Nem mindenütt született ennyire egyértelműen politikai döntés a támogatásokról. A polgárosodott szentendrei járásban például sikerült összehangolni a kormánypárti és a független vezetésű települések polgármestereinek a fejlesztési igényeket.
– A törvény megszületését követően azonnal összehívtam a járási polgármestereket, hogy közösen fogalmazzunk meg egy olyan programot, amely mindenki számára előnyös, a valódi közös igényeket elégíti ki. Mire sor került a hivatalos döntésre, polgármester-társaimmal mi már három megbeszélésen túl voltunk, így nem jelentett gondot az egészségügyre és a közlekedés térségi problémáinak enyhítését célzó fejlesztésekre fókuszáló program véglegesítése. Kis nehézséget jelentett ugyan, hogy menet közben derült ki, nem elég a polgármesterek döntése, képviselő-testületi határozat is szükséges a pályázat benyújtásához, de ezt az akadályt is megugrottuk. Így a tervek szerint ezen a héten adjuk majd be a minisztériumnak a közösen összeállított programot, és reménykedünk annak változtatás nélküli jóváhagyásában – mondta lapunknak Fülöp Zsolt, Szentendre polgármestere.
Tovább folyik az önkormányzatok kivéreztetése
A Versenyképes járások programról annyit kell tudni, hogy amint a koronavírus-járvány idején is az önkormányzatok forrásait vonta el a magyar kormány, úgy a mostani program finanszírozásánál is a helyhatóságok zsebében turkál a kabinet. Már a program tavaly októberi ismertetésekor látni lehetett, hogy a kormánynak esze ágában sincs plusz költségvetési vagy egyéb forrásokat juttatni a kivéreztetett önkormányzatoknak, hiszen a program a járási szintű önkormányzati források újrarendezésével szeretne lendületet adni a területi felzárkózásnak. A konkrét forrás a 2025. évi helyi iparűzési adó (hipa) növekménye a megelőző évhez képest. Vagyis minden településnek a 2025. évi hipa növekményét kell bedobni a közösbe, amelynek felhasználásáról járási szinten közösen döntenek. (A koronavírus-járvány idején bevezetett szolidaritási hozzájárulás után ez a második olyan sarc, amit a kormány az önkormányzatok nyakába rak az elmúlt öt évben – a szerk.) Ez az elmélet, az ördög azonban ebben az esetben is a részletekben rejtőzik, ahogy azt a hódmezővásárhelyi polgármester idézett szavai is igazolják.
A közigazgatási és területfejlesztési tárca számításai szerint 65 milliárd forintos keretre múlt hét óta lehet pályázni. A járások által összeállított pénzosztási javaslatok alapján Navracsics Tibor a közigazgatási és területfejlesztési miniszter dönt a pénzek elosztásáról.