Ahogy azt az utóbbi hetekben megszokhattuk, lapunk továbbra is ki van tiltva Gulyás Gergely Kormányinfóiról. Más lehetőség nem lévén munkatársunk a sajtótájékoztatónak otthont adó Kormányzati Tájékoztatási Központ Garibaldi utcai épülete előtt szokta megpróbálni szóra bírni a kancelláriaminisztert – mindeddig mérsékelt sikerrel.
Így történt a mai, csütörtöki kormányinfó után is: a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér üzemeltetési jogainak visszavásárlásáról tettünk fel kérdéseket az épp távozóban lévő miniszternek. Konkrétan arra voltunk kíváncsiak, milyen forrásból tervezi államosítani a kormány az üzemeltetést végző Budapest Airport Zrt.-t, mekkora forrást kívánnak a célra fordítani, illetve hogy az ügylet finanszírozásához fel kívánnak-e venni hitelt.
Kérdéseinket – amellett, hogy közvagyonról, közpénzről van szó – az ügylet valószínűsíthető értéke is indokolttá teszi. Piaci becslések szerint ugyanis körülbelül 3 milliárd eurót, vagyis több mint 1000 milliárd forintot érhet a reptér. Ezt lényegében megerősítette Gulyás Gergely is, aki a mai kormányinfón egy újságírói kérdésre reagálva azt mondta, 2005-ben az üzemeltetési jogot áron alul adta el a Gyurcsány-kormány. Az akkori ár 465,5 milliárd forint volt, aminek – állította a miniszter – ma többszörösét éri a légikikötő.
Ahogy az a felvételen is jól látszik, Gulyás Gergely igyekezett nem tudomást venni jelenlétünkről és kérdéseinkről, és kísérőivel együtt amilyen gyorsan csak lehetett, bepattant a rá várakozó kormányzati kisbuszba. A sofőr az indulással azt sem várta meg, hogy az ajtó biztonságosan becsukódjon, amint erről a videó is tanúskodik.
A mellékelt videó alapján mindenki maga eldöntheti azt is, vajon a miniszternek és kíséretének olyan sürgős volt elhagyni a terepet, hogy még a biztonsági övek becsatolására sem szántak időt – úgy, ahogy azt a KRESZ előírja –, vagy sem.
A hatályos szabályok szerint ha valaki nem kapcsolja be a biztonsági övét, akkor azért a hatóság közigazgatási bírságot szab ki. A biztonsági öv használatának elmulasztása miatt nem az üzembentartót kell bírságolni, hanem a járművezetőt vagy az utazó személyt. Ez a szabálysértés nem tartozik az objektív felelősség hatálya alá. A vonatkozó, tavaly augusztusban módosított kormányrendelet értelmében a szabálysértő lakott területen belül 10 ezer forint, lakott területen kívül 15 ezer forint, autópályán 30 ezer forint közigazgatási bírságra számíthat.
Az ominózus videót itt tekintheti meg: