– Intézkedni csak a rendőrnek van jogosultsága civilekkel szemben, ezért vegyes járőrözés lesz – magyarázta Orbán Viktor a Tv2-nek adott szerda esti interjújában. Emlékezetes, napközben még úgy fogalmazott rövid Facebook-videójában, hogy: „A katonáink most nem háborúban fogják védeni a hazát, hanem besegítenek a rendőrségnek, a központi közigazgatásnak és az egészségügyi ellátásnak is.”
Mivel az orbáni bejelentést követően – ahogy esetében lenni szokott – számos kérdés maradt bennünk, az illetékes minisztériumhoz fordultunk. Három felvétésre kértünk választ, ezek az alábbiak voltak:
– Mit jelent majd a besegítés a gyakorlatban, jól értelmezzük-e, hogy valójában a katonai rendészet bevonásáról van szó?
– Háborús helyzeten kívül van lehetőség a katonák bevetésére rendvédelmi céllal civil élethelyzetek kezelésére? (A katonaság is részt vesz a kijárási tilalom betartatásában – ez az orbáni bejelentés címe.)
– Az egészségügyi besegítés mit jelent a gyakorlatban?
A Honvédelmi Minisztériumban többek között az a jó, hogy esetükben legalább esélyünk van arra, hogy kérdéseinkre valamilyen választ kapunk, szemben például az Emberi Erőforrások Minisztériumával, ahol a sajtósok képtelenek erre. A hangsúly azonban a valamilyenen van ezúttal is, íme ugyanis a válasz, kéretik összevetni kérdéseinkkel:
„A Honvédelmi Minisztérium Kommunikációs Osztályára érkezett megkeresésére hivatkozva az alábbiakról tájékoztatjuk: A Magyar Honvédség, ahogyan a koronavírus-járvány első hulláma során tette, úgy most is részt vesz a vírus elleni védekezésben. Segíti a rendőrség munkáját a kijárási tilalom, a közrend, a közbiztonság fenntartásában, illetve besegít mindenhol, ahol ez lehetséges, az egészségügyre nehezedő teher viselésébe is. Katonáinkra továbbra is számíthatnak a magyar emberek. A rendőrséggel együttműködve a legnagyobb körültekintéssel végzik a már meglévő és a járványügyi-helyzet változása miatt jelentkező új feladataikat is. Honvédelmi Minisztérium, Kommunikációs Osztály”
Szóval nem egyszerű.