Hétfőn ugyanott, a fővárosi Hősök terén folytatták az éttermek bezárása miatti tilatkozást a vendéglátó szektorban dolgozók, ahol vasárnap elkezdték. A rendőrség ismét megjelent a helyszínen és igazoltatásokba kezdett, volt, akit meg is motoztak, később azonban elfogyott a lendület, és a rendőrök már csak szemlélői voltak az eseményeknek. A 100-150 résztvevő előtt a szónokok leginkább arról beszéltek, hogy dolgozni szeretnének.
A vasárnapi megmozdulás után hétfőn délben ismét elkezdtek gyülekezni a fővárosi Hősök terén azok, akik a koronavírus-járvány miatt márciusig meghosszabbított korlátozások enyhítését, leginkább a vendéglátóhelyek újranyitását szeretnék elérni.
A Magyar Hang helyszínen lévő tudósítója szerint egyre többen vannak már a téren. Kollégánk beszélgetett egy szakáccsal, aki nyakában „Főzni szeretnék” feliratú táblával jelent meg. A férfi azt nem árulta el, hogy hol dolgozik, annyit mondott, hogy részben jelenleg is van munkája, hiszen elvitelre készít ételeket. Ahogy azonban fogalmazott, ő nem „dobozszakács”.
Vasárnap már tartottak egy hasonló megmozdulást a Hősök terén, akkor néhány százan gyűltek össze. Szándékosan nem tüntetésként hirdették még, hiszen a járvány miatti korlátozások értelmében gyülekezést jelenleg nem lehet tartani. A rendezvénynek akkor a rendőrség vetett véget, a déli kezdés után félórával ugyanis egyenként kezdték el igazoltatni a kint lévőket. A Magyar Hang helyszínen lévő tudósítójával szemben is intézkedtek, hiába jelezte kollégánk, hogy éppen dolgozik.
Bár eredetileg arról volt szó, hogy a szakácsok, illetve a vendéglátásban dolgozók hallatják majd hangjukat a rendezvényen, egy vírustagadó is mikrofonhoz lépett, és arról beszél, senki ne hagyja magát beoltatni.
Később viszont már egymást követték az eredetileg tervezett szónokok, szakácsok, vendéglősök, étteremtulajdonosok. Az üzenet mindenkinél azonos volt, dolgozni szeretnének. Eközben a résztvevőket igazoltató rendőrök egyre közelebb kerültek a szónokokhoz.
A helyszínen tartózkodó munkatársunk megtudta, a vasárnapi tüntetésen két szervező kapott fél-fél milliós büntetést, mert hatóságok szerint megszegték a gyülekezésről szóló szabályokat.
Később már egészen a felszólalókig értek az igazoltató rendőrök, és közülük az egyiket meg is motozták.
Egy idő után a felszólalások szüneteltek, viszont a tiltakozók nem tágítottak, néhányan ülődemonstrációba kezdtek.
Miközben az igazoltató rendőrök lendülete alábbhagyott – többségük félrevonult, alig néhány folytatták az igazoltatást – a felszólalók ismét egymás után léptek a mikrofon elé. Az egyik szónok arról beszélt, szégyelli magát, hogy milyen kevesen jöttek el a tüntetésre. Valóban alig 100-150 embert lehetett látni.
Bár korábban arról volt szó, hogy több étterem is kinyit ma, a szervezők azt mondták munkatársunknak, hétfőn mindössze egy étterem várta nyitott kapuval a vendégeket. Valamivel háromnegyed kettő előtt végleg lendületet vesztettek a rendőrök, véget értek az igazoltatások.
– Kevesebben vagyunk, mint az Ikeában – állapította meg valamivel később az egyik tüntető. A szervezők egyike szerint azért vannak ma olyan kevesen, mert elrontották a szervezést: több időpontot is megadtak. Egy másik szervező újabb demonstrációt hirdetett vasárnapra, a helyszín még nem biztos, vagy a Hősök tere lesz, vagy pedig a Kossuth téren a Parlament előtti terület.
Később az egyik szervező ugyan bejelentette, a Parlament felé indulnak, hogy ott folytassák a tiltakozást, a tüntetés résztvevői azonban nem mozdultak.
A hezitálást magyarázza, hogy a jelek szerint a szervezők, illetve a tüntetők között sem volt teljes az összhang, hiszen az egyik szónok arról beszélt, nem érdemes az Országház elé vonulni, mert sem Orbán Viktor miniszterelnök, sem Gulyás Gergely kancellária miniszter nincs bent. Az illető azt is hangsúlyozta, nem szabad éket verni a megmozdulás résztvevői közé, a Hősök terén kell maradni.
Alig valamivel ezt követően, néhány perccel negyed három után az egyik szervező bejelentette, hogy a „megafonpróba” (magyarul a tüntetés) véget ért. Bár ekkor úgy tűnt, véget vetnek a tiltakozásnak, a Millenniumi Emlékmű előtt még mindig több tucat tüntető maradt. Később azonban ők is lassan hazaindultak, véget ért a tiltakozás.