
Gondatlanságból elkövetett emberölésben bűnösnek találta a bíróság annak a kisgyereknek a szüleit, aki agyvérzésben halt meg, mert nem adtak neki K-vitamint – írta a 24.hu. Az elsőrendű vádlott apát egy év hat hónap, a másodrendű vádlott anyát egy év fogházbüntetésre ítélték, felfüggesztve, vagyis a szülők szabadlábon maradhatnak.
A bíró indoklásában leszögezte: a diósdi házaspár állításaival szemben a valóság az, hogy tudtak a K-vitaminnal kapcsolatos tudományos álláspontról, de azt szándékosan figyelmen kívül hagyták, mert más volt a világnézetük. A bíró ezt az apa és az anya számos korábbi állításával, illetve tanúvallomásokkal támasztotta alá.
A Budapest Környéki Törvényszéken elhangzott, hogy a szülők úgy hitték: ez a tettük a gyermekük érdekét szolgálja, éppúgy, mint egyéb orvosi beavatkozások, illetve oltások megtagadása. Mindazonáltal ez a szülői magatartás a halált közvetve, a halálhoz vezető súlyos vérzést közvetlenül váltotta ki.
A bíró közölte azt is: emberiességi szempontként figyelembe vette, hogy gyermekük elvesztése súlyos csapást jelentett a szülők számára. – Az volt az igazi ítélet, nem ez a mostani – fogalmazott a bíró.
Az ügyész és a vádlottak három nap gondolkodási időt kértek, hogy eldöntsék, kívánnak-e fellebbezni. Az ítélet tehát nem jogerős.
Az elsőrendű vádlott L. Csaba az úgynevezett Oltáskritikus Életvédők Szövetsége nevű szervezet egykori vezetője volt. Feleségével az alternatív gyógyászatban híttek.
Az eredeti vádirati tényállás szerint 2013. január 31-én a házaspár kisbabája, Endre rosszul lett, a bőre elszíneződött, és sugárban hányt. Azonban a szülők az ismerőseik sokadik unszolására sem hívtak hozzá orvost; végül a mentőt a család egyik barátja értesítette. A szülők tiltakoztak az orvosi ellátás ellen, az egészségügyi dolgozókkal pedig ellenségesen viselkedtek.
A kórházban derült ki, hogy a gyermek nem kapta meg a véralvadást segítő, kötelezően előírt K-vitamin profilaxist (adagolást). A K-vitamint rögtön a születés után, majd egyhetesen, végül egy hónapos korban kell beadni az újszülötteknek azért, hogy az egyébként ritka csecsemőkori agyvérzés elkerülhető legyen.
A házaspár gyermeke agyvérzéssel került kórházba, napokig küzdöttek az életéért az orvosok, de 2013. január 8-án, nyolchetesen elhunyt – írta a 24.hu.
Az apa később feljelentést tett, mert – mint több ízben írta és nyilatkozta ezoterikus sajtótermékeknek – szerinte az orvosok ölték meg a gyermekét, hogy megszerezhesék a szerveit. Később az ügyészség mégis a szülők ellen emelt vádat, 14 évet be nem töltött személy sérelmére elkövetett szándékos emberölésért.
A bizonyítási eljárásban az Egészségügyi Tudományos Tanács (ETT) szakvéleménye volt a perdöntő: megállapították, hogy a gyermek halála a K-vitamin profilaxis elmaradásából egyenesen következett. Leszögezték viszont azt is, ha időben hívtak volna a szülők orvost, és tökéletesen együttműködtek volna vele, a baba élete már akkor sem lett volna megmenthető.
Az utolsó szó jogán az apa hangsúlyozta, hogy a vádhatóság a téves jogértelmezés kelepcéjébe esett, de biztosította az ügyészt, hogy nem haragszik ezért. Felhívta a figyelmet, hogy amint Jézus is leszállhatott volna a keresztről, úgy ők is kérhettek volna menedékjogot egy másik országban az eljárás során. Az anya könnyek közt kérte a bíróságot, hogy hozzon felmentő ítéletet.