Iványi Gábor: Győztünk, mégis gyerekek ezreit veszítettük el
Iványi Gábor (Fotó: Magyar Hang/Végh László)

– Hiába győztünk, ha közben vereséget szenvedtünk: a gyerekek szétszéledtek, a tanárok máshol találtak állást. Ezt nem lehet innen folytatni – mondta a Magyar Hangnak Iványi Gábor, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) vezető lelkésze arról, hogy a Fővárosi Törvényszék a MET-nek adott igazat két budapesti iskola bezárásával kapcsolatban. Ahogy lapunk is beszámolt róla, a törvényszék kimondta: a Sára Botond főispán irányította fővárosi kormányhivatal jogsértő módon járt el, amikor a MET által felhalmozott közüzemi tartozásokra hivatkozva bezáratta a testvérközösség által fenntartott két Wesley-iskolát – alig pár nappal a 2024-es tanévkezdés előtt. A bíróság szerint a kormányhivatal nem folytatta le az ilyenkor kötelező törvényességi ellenőrzést, másrészt jogszerűtlenül élt az egyszerűsített (nyolc napon belül lezárható) hivatali eljárás lehetőségével.

Iványiék tehát jogi értelemben győztek, ez azonban nem jelent újrakezdést. „2500 gyereket veszítettünk el, sajátos nevelési igényű (SNI-s) vagy szegény családból érkező tanulókat, és 120-150 tanárt. A gyerekek többsége talált iskolát, de nem a nevelési igényének megfelelőt: az ajánlat szerint Ibrányba, Ózdra, Pilisre vihették volna az SNI-s diákokat a szülők, a kormányhivatal cinikus módon semmi problémát nem látott ebben” – jegyezte meg Iványi. Az egyházi vezető szerint az egykori diákok családjai kétségbeesettek, remélik, hogy a MET valahogy újranyitja az iskolákat. Ezekben ugyanis Iványi Gábor szerint olyan gyerekeket tudtak sikerrel tanítani, akik máshol nagyon nehezen vagy egyáltalán nem tudnak beilleszkedni. „Mi nem a szegregálásban, hanem az integrálásban hittünk, arra neveltük a tanulókat, hogy elfogadják egymást” – fogalmazott.

Lapunk arra is rákérdezett, hogy a MET indít-e kártérítési pert a kormányhivatal ellen, hiszen a Fővárosi Törvényszék kimondta, hogy a két budapesti Wesley-iskola jogi értelemben még mindig létezik és működik – elvileg tehát járt volna nekik a gyerekek utáni állami támogatás is. Iványi Gábor ennek visszaszerzésére nem lát sok reményt: a Magyar Államkincstár januárban döntött arról, hogy két évig nem folyósít normatív támogatást a MET-nek, mivel nem tartják őket megbízható kifizetőhelynek. Így tehát a kormányhivatal döntése miatt visszatartott források sem érkeznének meg hozzájuk. A MET vezetője attól is tart, hogy a kormányhivatal nem fogadja el a Fővárosi Törvényszék jogerős ítéletét és a Kúriáig viszik majd az ügyet.

Eközben hasonló per zajlik az evangélikus közösség szegedi Wesley János Óvoda, Általános Iskola és Gimnáziumának ügyében is, amit szintén napokkal az iskolakezdés előtt záratott be a helyi kormányhivatal. A szegedi intézmény egy lesújtó eset miatt is a hírekbe került: az egyik, korábban oda járó SNI-s diák felakasztotta magát, amikor a Wesley bezárása miatt egy korábbi, általa utált iskolába vitték vissza – kevésen múlt, hogy életét végül sikerült megmenteni.

Az Iványi Gábor-féle és nemrég bezárt Wesley egyik diákja próbált végezni magával Szegeden
Magyar Hang

Az Iványi Gábor-féle és nemrég bezárt Wesley egyik diákja próbált végezni magával Szegeden

Az intézménybe speciális nevelést igénylő gyerekek is jártak, de a kormányhivatal döntése miatt az iskolát be kellett zárni. A gyerekeket máshol helyezték el, de a legtöbben ott már nem kapták meg a szükséges fejlesztést.

Az üggyel kapcsolatban Iványi Gábor lapunknak azt mondta: ördögien embertelen, ahogy velük és a tanulóikkal bántak a kormányzati szervek. Az egész mögött nem állt gazdasági, pénzügyi érdek, legfeljebb a károkozás szándéka – és a személyes politikai bosszú.